Od smrdljivog do mirisnog. Tako bi se moglo slikovito opisati postignuće znanstvenika iz laboratorija u Edinburghu, koji su od "fatbergova", odnosno kamene mase otpadnih tvari iz kanalizacijskog sustava, koja nastaje kombinacijom nebiorazgradivih krutih tvari s naslagama ulja i masti, uspjeli proizvesti parfem. Točnije, proizveli su kemijski spoj s mirisom bora koji se može koristiti kao sastojak parfema i, primjerice, šampona, javlja BBC koji je objavio reportažu iz laboratorija.
Kako su škotski znanstvenici to uspjeli?
Za početak vratimo se malo na "fatbergove" koji, kako detaljnije opisuje NY Post, nastaju kada ljudi u WC školjke bacaju vlažne maramice, kondome i drugi kruti otpad koji se u kanalizaciji spaja sa zgusnutom otpadnom vodom i jestivim uljem te mastima, formirajući se u grudice i nakupine koje često uzorkuju začepljenja ili izlijevanje kanalizacije. O količini tih nakupina u kanalizaciji govori i podatak da tvrtka Thames Water, koja je odgovorna za pročišćavanje otpadnih voda u Londonu, navodno troši preko 22 milijuna dolara godišnje na njegovo čišćenje, izvijestio je Daily Mail.
Upravo u tim nakupinama potencijal je prepoznao Stephen Wallace, profesor sa Sveučilišta u Edinburghu koji je predložio neobičnu mjeru njihova recikliranja. I uspio je.
"To je luda ideja, ali djeluje", rekao je Pallabu Ghoshu iz BBC-a.
On grudice "fatbergova" dobiva od tvrtke koja se specijalizirala za njihovo vađenje iz kanalizacije i pretvaranje u biogoriva. U laboratorij stižu u cijevi, a zatim se materijal sterilizira u posudi na pari kako bi se eliminirali štetni mikrobi. Profesor Wallace zatim dodaje posebno modificirane bakterije u ostatke "fatberga", koje ga "jedu", proizvodeći kemijski spoj s mirisom nalik na borovinu.
"Zamislite ove nove bakterije koje žive u kanalizaciji kako razgrađuju "fatbergove" i pretvaraju ih u kemikalije slatkog mirisa”, rekao je za škotski STV News, dodajući kako predviđa i tretiranje postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda kako bi se smanjili neugodni mirisi u njima.
Razvoj tehnologije korištene za izvođenje ove očite alkemije neki opisuju kao novu industrijsku revoluciju, piše novinar Pallab Ghosh iz BBC-a, dodajući kako se ovo polje bioinženjeringa razvija. To je potencijalno sjajna vijest i za okoliš jer se može reciklirati otpad i učiniti stvari održivijima, a može pridonijeti i razvijaju nove industrije te otvaranju novih radnih mjesta. No, iako je Britanija preuzela vodeću ulogu u uspostavljanju tehnologije, britansko vodstvo je propustilo priliku za ulaganjem u daljnji razvoj ove priče.
Iako su proračuni pokazali da se trošak proizvodnje kemijskog spoja iz "fatbergova" može nadoknaditi, profesor Wallace je rekao da njegov tim ne može proizvesti dovoljno mirisa da bi bio komercijalno održiv, ali se u suradnji s britanskim partnerima razmatraju potencijali i opcije u budućnosti. Znači, čini se da interesa ipak ima. Naime, profesor Wallace radi s dvije parfemske tvrtke koje su zainteresirane za proces jer je održiviji od metode koju trenutačno koriste, a koja uključuje izradu mirisa od kemikalija ekstrahiranih iz fosilnih goriva.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....