Krajem lipnja sljedeće godine istječe desetogodišnji moratorij na prodaju poljoprivrednog zemljišta strancima koji je Hrvatskoj odobrila Europska unija, nakon kojeg će ga i strani državljani moći kupovati jednako kao i naši građani. Na temelju podataka dobivenih s oglasnika za nekretnine Crozilla, vidi se povećana potražnja za poljoprivrednim zemljištima.
Cijene su bile niske
- To vrijedi kako za domaću, tako i za međunarodnu potražnju, što je utjecalo na povećanje cijena na razini cijele zemlje. Najveći međunarodni zahtjevi, na temelju aktivnosti portala u našoj mreži, dolaze iz Njemačke, Slovenije i Austrije - rekao je Mladen Matijević, regionalni direktor tvrtke Indomio d.o.o., koja drži mrežu portala za nekretnine. Dodaje i da su Krk, Rovinj i Umag područja na kojima su tijekom ove godine posjetitelji tih zemalja putem oglasnika Crozilla najčešće pretraživali poljoprivredna zemljišta.
Inozemni kupci dosad su u Hrvatskoj mogli kupovati poljoprivredna zemljišta jedino ako su u našoj zemlji imali registriranu tvrtku. No, od kraja lipnja, kad istječe desetogodišnji moratorij, moći će je kupovati jednako kao i mi.
Europska unija odobrila je Hrvatskoj desetogodišnji moratorij, a u tom su se razdoblju trebale srediti određene važne radnje, poput olakšavanja postupka povrata i privatizacije poljoprivrednog zemljišta, razminiranja poljoprivrednog zemljišta, okrupnjivanja zemljišta, sređivanja zemljišnih knjiga i katastra te uređivanja vlasničkih prava.
Jedan od razloga bile su i znatne razlike u cijenama zemljišta u Hrvatskoj u odnosu na većinu drugih zemalja Europske unije.
Mladen Matijević kaže da su u usporedbi s prošlom godinom, cijene zemljišta u Hrvatskoj ipak porasle.
- Za oranice je zabilježen rast od devet posto, cijene livada bilježe rast od tri posto, a pašnjaka 22 posto u usporedbi sa 2021. godinom. Prosječne cijene u kontinentalnom dijelu Hrvatske oko tri su posto niže od prosjeka, a na obali i priobalju dvostruko veće od prosjeka - ističe.
Kao i kod ostalih nekretnina, tako i kod poljoprivrednih zemljišta, ključnu ulogu u visini cijene ima ponajprije lokacija. Raspon takvih vrijednosti prilično je širok, ovisno o lokaciji, no poželjna stavka pri kupnji je pristup pa na tržištu bolje prolaze ona zemljišta kojima se može bez problema prići automobilom, a najviše cijene uglavnom imaju poljoprivredna zemljišta pravilnog oblika koja su uz pristupnu cestu.
Umag 42 eura za kvadrat
Dodatan plus je i ako na zemljištu već postoji objekt poput kućice za alat, nadstrešnice, kao i priključci za struju i vodu. Ulogu u visini njihovih cijena određuje i vrsta zemlje za obradu, kao i kultura koja se sadi. Krk, Poreč, Umag, Rovinj, Kaštela i Vodnjan područja su na kojima su se tijekom ove godine na oglasniku Crozilla najviše pretraživala poljoprivredna zemljišta. Trenutačno oglašavana prosječna cijena kvadrata na Krku iznosi oko 26 eura, u Poreču 24 eura, u Vodnjanu 36 eura te euro više u Rovinju i Kaštelima, a u Umagu se za kvadrat na oglasniku Crozilla traži 42 eura. q
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....