KALENDAR RADOVA

Što raditi u vrtu tijekom srpnja?

Još uvijek nije kasno! Pogledajte koje radove u vrtu stignete 'obaviti' do kraja mjeseca

Dugi, topli srpanjski dani idealni su za uživanje u plodovima svog rada. Plodovi ubrani u vlastitom povrtnjaku, pripremljeni na roštilju, dat će novu notu vašem jelovniku. Ali osim uživanja, ne treba zaboraviti i na radove u vrtu. Evo i podsjetnika koji su poslovi u ovom mjesecu primarni želite li bezbrižno uživati u sezoni. Ovo je naš popis radova... (www.maricavrtlarica.com)

U CVJETNJAKU

Izboje koji su previše izduženi u visećim teglama prikratite te tako potaknite gušći rast i ponovljenu cvatnju. Redovito uklanjajte suhe cvjetove na pelargonijama i petunijama. Uz prihranu svaka dva tjedna, bujno će cvasti cijelo ljeto.

Bez obzira na to kolike su ljetne vrućine, nastavite vezivati biljke penjačice, osobito pasifloru, gliciniju i klematis. Prva polovina ljeta idealna je za uzimanje reznica omiljenih vam trajnica. Tako vrlo uspješno možete razmnožiti tekomu, abeliju, božikovinu, jasmin i oleandar. Orežite suhe cvjetne glavice na ružama, grmovi će tada izgledati uredno i njegovano. Pripazite na pojavu hrđe i lisnih ušiju. Rano suzbijanje spasit će biljke.

OSTALI POSLOVI OKO VRTA

  • Redovito prozračujte staklenik te koristite sjenila kako bi se spriječilo prekomjerno zagrijavanje tijekom ljetnih mjeseci.
  • Preokrenite kompostnu hrpu, prema potrebi dodajte sredstvo za ubrzavanje kompostiranja kako biste imali spremno gnojivo za jesen.
  • Pripazite na pojavu lisnih ušiju koje su najaktivnije upravo tijekom srpnja.
  • Suhe i tople dane iskoristite za prikupljanje ljekovitog bilja, poput nevena i stolisnika, za spravljanje macerata
  • Fotografirajte biljke i tako počnite stvarati uspomene na još jednu uspješnu vrtlarsku sezonu.

U POVRTNJAKU

Zbog vrlo visokih temperatura, paprike će bolje uspijevati uzgajate li ih u posudama. Redovito zalijevanje i prihrana potaknut će bujniji rast i stvaranje kvalitetnijih plodova. Krastavce uzgajajte na potpornju, a u njihovoj sjeni posijte endiviju. Tako ćete maksimalno iskoristiti prostor u gredicama.

Redovito uklanjajte zaperke na rajčicama. Visoke temperature i česti pljuskovi izazvat će nezdrave uvjete rasta, pa je nužno osigurati im dobru cirkulaciju zraka oko same stabljike. Prebujan rast zelene mase ujedno će rezultirati i manjim urodom. Sve listove koji su pri korijenu počeli žutjeti orežite. Prihranom svakih 10 dana potaknite zdrav i kvalitetan rast rajčica.

Kada se listovi češnjaka počnu savijati i žutjeti, vrijeme je za njegovu berbu. Berite mlade tikvice, tako ćete potaknuti stvaranje novih plodova. Berite, sušite ili zamrzavajte začinsko bilje. Redovito berite mahune. Ostavljanje zrelih mahuna na biljci spriječit će daljnju cvatnju i smanjiti usjev. Ne zaboravite na malčiranje biljaka. Koristite pokošenu travu kako biste spriječili rast korova. Kontrolirajte pojavu puževa, ali i štetočina, poput kupusnog bijelca. Redovito čistite korov, uklanjajte bolesne i stare listove na biljkama te tako osigurajte zdrav rast.

U VOĆNJAKU

Spriječite razvoj bolesti na voćkama prorjeđujući plodove. Vriježe jagoda iskoristite za stvaranje novih biljaka za sljedeću sezonu. Nakon berbe orežite grmove ribiza. Maline su biljke plitkog korijena. Želite li da i dalje stvaraju plodove, obilno ih zalijevajte tijekom duljih sušnih razdoblja. Grane s kojih ste pobrali plodove, a nemaju više cvjetnih pupoljaka odrežite.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. studeni 2024 06:59