To je osnovni alat izgradnje tla koji s malo znanja i uloženog truda, možemo izraditi u svom domu čime ćemo smanjiti organski otpad u kućanstvu i dobiti savršeno hranjivo za biljke koje uzgajamo.
Kompostirati možemo u vlastitom vrtu, ali i na balkonu. Komposter se može izraditi samostalno, koristeći običnu kantu, dok se u vrtnim centrima mogu kupiti kante za kompost koje pomažu u ubrzanju razgradnje organskih tvari i samostalnom pripremanju gnojiva.
U svakom kompostu nalaze se mikroorganizmi koji razgrađuju organski otpad, a njima je potreban kisik i vlaga kao i nama. Kompostnoj hrpi važno je osigurati cirkulaciju zraka, stoga na poklopcu posude u kojoj planiramo kompostirati probušimo nekoliko rupica kako bi mikroorganizmi mogli disati. Iako gotovo sva organska materija sadrži i ugljik (C) i dušik (N), njihov se omjer razlikuje pa organski otpad koji stavljamo u kompostnu hrpu možemo podijeliti na materijal bogat ugljičnim spojevima i onaj bogat dušičnim spojevima. U kompostnu hrpu odložite otpad bogat dušikom (riblji ostaci, ostaci od soje), zeleni otpad (kuhinjski otpad, talog od kave, zeleno lišće) i otpad bogat ugljikom (papir, karton, suho lišće, sječka, piljevina, slama, sijeno) u omjeru 1:3:6.
Za početak kompostiranja dobro je pripremiti starter u kojem su svi zdravi mikroorganizmi. Jednostavno ga je napraviti uz pomoć malo kuhane riže i poluraspadnutog šumskog lišća koje ostavimo u posudi tjedan dana na temperaturi od 20 do 30 stupnjeva. Nakon toga rižu stavljamo u kantu za kompostiranje i možemo započeti proces.
Prvih tjedan dana nije potrebno prozračivati kompost, ali nakon toga kompostnu hrpu trebalo bi promiješati svaki treći dan. Također, kompost treba biti vlažan (ne smije biti mokar ili suh), tako kompost će nakon mjesec dana biti gotov i spreman za upotrebu. Otvorene “uradi sam” kompostere u vrtu ne treba zalijevati, dok one kupljene s poklopcima povremeno treba zaliti. Mali otvori namijenjeni su za stonoge, gliste i druge kukce koji usitnjavaju i miješaju materijal. S dobivenim humusom se prihranjuju sve sadnice u vrtu.
KOMPOSTIRANJE NA BALKONU
Za izradu kućnog komposta trebat će vam kutija za kompost s ili bez poklopca, suhi organski otpad, poput slame, sijena, kartona, papira; zatim mokri “zeleni” materijal, poput ostataka voća i povrća, čaja, biljaka i taloga kave.
1. Na poklopcu kutije za kompost izbušite rupice koje će pružiti dovoljno kisika mikroorganizmima koji sudjeluju u razgradnji biomase.
2. Posložite slojeve suhog i mokrog materijala. Nakon pet dana promiješajte kompostnu hrpu i taj postupak ponavljajte svaka tri dana
3. Nakon mjesec dana vaš je kompost postat će fini humus koji je spreman za upotrebu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....