![36141913](https://static.jutarnji.hr/images/slike/2024/12/23/k_36141913_640.jpg)
Petunija je jedna od najomiljenijih i najčešće korištenih vrsta za sadnju u balkonske sandučiće, viseće košare, a neke sorte i za sadnju na gredici. Pripada porodici Solanaceae, a potječe iz toplih područja Južne Afrike, gdje je prvi put otkrivena u 18. stoljeću.
PROČITAJ VIŠE Ovo cvijeće je totalni hit na Instagramu!
Osnovna je podjela na one uspravnog rasta te na one viseće, a unutar ove dvije skupine postoje još brojne podskupine. Unutar prve skupine razlikujemo krupnocvjetne petunije čije su osnovno obilježje krupni (i do 13 centimetara u promjeru) cvjetovi, a visina biljke je i do 50 cm, te nešto niže mnogocvjetne petunije (multiflora), manjih cvjetova. Drugu skupinu čine viseće petunije, koje su nastale križanjem vrtnih petunija i nekih divljih puzećih vrsta. Među njima postoje i hibridi komercijalnog naziva "surfinija" koje karakteriziraju i do 1,5 metara dugački izboji na kojima se razvijaju brojni cvjetovi. Oni mogu biti jednostavni ili poluispunjeni, a dolaze u raznim nijansama žute, ružičaste, bijele, ljubičaste, crvene i plave boje. Među brojnima, posebno su cijenjeni kultivari dvobojnih cvjetova, prenosi Posadisam.
Ova grmolika biljka najčešće se sadi u visećim košarama gdje cvjetovi sa stabljikama padaju u nizovima. Moguća je sadnja i u posude. Petunija može narasti 5 - 45 cm sa širinom 45 - 120 cm i najbolje raste na punom suncu gdje će joj biti osigurano minimalno 5 sati sunčeve svjetlosti. Potpunu sjenu treba izbjegavati jer ona sprječava razvoj cvjetova, a raste u dobro dreniranom tlu s pH vrijednosti između 6,0 - 7,0. Za vrijeme cvjetanja zahtjeva češće zalijevanje jer se zemlja uslijed velikih ljetnih temperatura brže isušuje.
Listovi petunije mogu varirati od svjetlije do tamnije zelene i ovalnog su oblika s glatkim rubovima. Cvjetovi su u obliku lijevka i može ih biti otprilike 5. Moguća je sadnja iz sjemena, ali je proces rasta znatno duži, a sadnice se sade na udaljenosti od 1 m zbog velikog širenja biljke. Redovno zalijevanje i uklanjanje osušenih cvjetova ključno je za opstanak biljke jer se tako produžuje njen životni vijek. Tlo u koje se biljka sadi ne treba previše natapati vodom jer može doći do truljenja korijena. Dovoljno je zalijevanje dva puta dnevno u periodima kada visoke temperature mogu osušiti zemlju. Prihranjuje se za vrijeme cvjetanja u periodu od proljeća do kasnog ljeta svakih 10 - 14 dana, piše Vrtlarica.
PROČITAJ VIŠE Posadite što prije ovaj prekrasni cvijet
Petunije se siju tijekom veljače i ožujka. Odabranu posudu treba napuniti supstratom, lagano pritisnuti i zaliti. Sjeme petunije rasporedite što je ravnomjernije moguće po površini. Budući da je vrlo sitna, sjemenke možemo prethodno pomiješati s pijeskom kako bismo ih lakše posadili. Sjeme nije potrebno dodatno pokrivati supstratom ili se može lagano posuti supstratom. Sjetva je slična sjetvi bosiljka, a sjeme petunije ponaša se na isti način kao i sjeme bosiljka. Poprskajte posijano sjeme vodom i pokrijte posudu prozirnom folijom. Tako se površinski sloj neće brzo sušiti i to će osigurati uspješno klijanje i nicanje mladih biljaka. Posudu držite na prozorskoj dasci jer morate osigurati dovoljno svjetla i topline. Odaberite prozore na južnoj strani.
Optimalna temperatura za klijanje i nicanje je 25 °C, dok temperature ispod 20 °C mogu ugroziti uspješnost klijanja i nicanja. Ako ne možete osigurati optimalnu temperaturu i osvjetljenje, posudu s posijanim sjemenkama možete držati ispod stolne lampe, prenosi Krstarica. Provjerite stanje usjeva i prozračite skidanjem folije ako je supstrat prevlažan. U optimalnim uvjetima izbojci će se pojaviti nakon tjedan dana, a tada temperaturu treba smanjiti na 20 °C.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....