NEMA ČEKANJA

Posadite drveće u vrtu već sada. Ova stabla iskorištavaju prednosti nižih temperatura za uspostavljanje snažnog korijenskog sustava

 /SHUTTERSTOCK

Zima se obično povezuje s hladnim vremenom koje mnoge od nas drži unutar domova, uživajući u toplini. Međutim, ako mislite da je jedino stablo za koje biste se trebali brinuti tijekom zime ono koje unosite unutra da ga ukrasite, možda propuštate izvrsnu priliku za sadnju. Zapravo, zima može biti idealno vrijeme za sadnju određenih vrsta drveća, pod uvjetom da su vremenski uvjeti i vaša lokacija povoljni. Ako živite u umjerenoj klimi, gdje se tlo ne smrzava i gdje temperature ostaju iznad nule, sadnja drveća tijekom hladnijih mjeseci može biti korisna i za stablo i za vaš krajolik, prenosi Hunker.

image
/SHUTTERSTOCK

Najbolja klima za zimsku sadnju drveća

Prije nego što odete u lokalni rasadnik kako biste odabrali stabla za zimsku sadnju, važno je utvrditi je li vaša klima prikladna za sadnju u hladnijim mjesecima. Ako živite u sjevernijim i hladnijim regijama, općenito je najbolje pričekati do proljetnog otapanja prije sadnje drveća. Zimske temperature u tim su zonama često preniske za uspješnu sadnju, a tlo može biti smrznuto, što otežava kopanje. Međutim, ako živite u južnim ili obalnim područjima, imate sjajnu priliku za sadnju tokom zime.

Za područja gdje su temperature niske, pravilo je da temperatura tla stalno treba biti iznad 10 stupnjeva celzijusa. Ako se tlo još smrzava ili temperature padnu prenisko, najbolje je odgoditi. Zimzeleno drveće posebno zahtijeva više temperature za sadnju, idealno iznad 15 stupnjeva, jer ne odbacuju svoje iglice tijekom zime i zahtijevaju više hranjivih tvari da ostanu zdrave.

image
/SHUTTERSTOCK

Drveće koje uspijeva zimi

Zimska sadnja je najprikladnija za određene vrste drveća koje podnose niske temperature. Ova stabla također iskorištavaju prednosti nižih temperatura za uspostavljanje snažnog korijenskog sustava prije nego što dođe toplije vrijeme u proljeće. Osim toga, u nekim suptropskim klimama zimski mjeseci donose povećanu količinu oborina, što pomaže drveću da se prilagodi novom okruženju.

Neka od najboljih stabala za sadnju tijekom zime uključuju:

Zimzeleno: Vrste kao što su smreke, jele i smreke idealne su za zimsku sadnju. Ovo drveće ima koristi od hladnog vremena i obično uspijeva u dobro dreniranom, vlažnom tlu.

Drveće u sjeni: razna listopadna stabla, uključujući javore, vrbe i topole, dobro uspijevaju kada se sade zimi. Ova stabla ulaze u stanje mirovanja tijekom hladnijih mjeseci i mogu pustiti korijenje bez stresa zbog vrućine ili suše.

Cvjetno drveće: Ako želite saditi drveće koje cvate u proljeće ili ljeto, razmislite o magnolijama i drijenovima. Ove su vrste otporne na blažu zimsku klimu i mogu se ukorijeniti puno prije nego što prestanu mirovati.

Drugi favoriti: Također biste mogli razmotriti zvjezdastu magnoliju ili plodonosna stabla poput citrusa. Drveće poput ovih dobro raste u posudama, što vam omogućuje da ih posadite u zatvorenom prostoru tijekom zime prije nego što ih premjestite na otvoreno kada vrijeme zatopli.

Ako niste sigurni koja bi vrsta drveća bila najbolja za vašu klimu, obratite se lokalnom rasadniku za savjet o tome što uspijeva u vašoj regiji. Mnogi rasadnici nude smjernice o domaćim stablima, koja su često najbolji izbor za uspjeh vaše nove sadnje.

image
/SHUTTERSTOCK

Savjeti za sadnju i njegu zimskih stabala

Nakon što ste odabrali svoje stablo i kada su uvjeti za sadnju ispravni, potrebno je poduzeti nekoliko važnih koraka prilikom sadnje tijekom zime kako biste osigurali uspjeh svog stabla.

Kopanje rupe: Provjerite je li rupa dovoljno duboka i široka da u nju uđe korijen stabla. Rupa bi trebala biti otprilike dvostruko veća od korijenske bale kako bi se omogućilo širenje prostora za korijenje. Izbjegavajte kopanje kada je tlo smrznuto, jer može biti teško dobiti odgovarajuću rupu.

Sadnja na pravu dubinu: Drvo treba posaditi na istu dubinu na kojoj je raslo u posudi ili rasadniku. Provjerite je li vrh korijenske bale u ravnini s površinom tla.

Zalijevanje: Nakon sadnje stablo dobro zalijte. To pomaže da se tlo oko korijena slegne i potiče dobar kontakt s korijenom. Iako je važno ne pretjerati sa zalijevanjem, posebno u hladnijim uvjetima, drveću dobro dođe redovito zalijevanje dok se tlo ne smrzne.

Malčiranje: Nanesite izdašan sloj malča oko podnožja stabla. Malč pomaže zadržati vlagu, izolirati korijenje i spriječiti korov. Posebno je korisno zimi za zaštitu od naglih temperaturnih promjena.

Izbjegavajte gnojidbu: dok je gnojivo često koristi se za poticanje rasta biljaka, najbolje je izbjegavati gnojidbu tijekom zime. Gnojivo može potaknuti neželjeni rast, koji možda neće imati vremena da očvrsne prije nego što nastupi hladnije vrijeme. Pričekajte proljeće prije primjene bilo kakvog gnojiva.

Minimalno obrezivanje: Izbjegavajte obrezivanje stabla tijekom procesa zimske sadnje, jer obrezivanje može oslabiti stablo i učiniti ga osjetljivijim na oštećenja od hladnoće. Pričekajte do proljetne vegetacijske sezone kako biste obavili potrebno obrezivanje.

image
/SHUTTERSTOCK

Alternativa: stabla uzgojena u posudama

Ako živite u hladnijoj klimi gdje zimska sadnja nije izvediva, ipak se možete prepustiti sadnji stabala tako da se odlučite za stabla uzgojena u posudama. Ova se stabla mogu držati u kući tijekom cijele zime, a zatim prenijeti na tlo kada temperature porastu u proljeće. Mnoge vrste drveća dobro uspijevaju u posudama, uključujući plodonosne citruse poput naranči i limuna, kao i patuljaste vrste zimzelenih biljaka i četinjača poput talijanskih čempresa ili borova.

Prije sadnje u zemlju provjerite korijenje stabla. Ako primijetite mrtvo ili zapetljano korijenje, odrežite ga prije nego što stablo prenesete na otvoreno. Korijenje koje se oblikuje u obliku spirale oko debla, također treba riješiti tako da ih olabavite ili izrežete kako biste osigurali zdravlje stabla.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. siječanj 2025 06:39