Iz lisne rozete počinje nicati cvjetna stabiljka koja se grana i počinje otvarati žute cvjetiće. Zato se ljeti uzgaja lisnata salata za rezanje koja se redovito bere pa biljka ne stigne procvjetati. Također se može uzgajati “baby leaf” salata u koju se ubrajaju i brzorastuće sitnolisne sorte salate koje su oplemenjivači stvorili od endivije, rimske salate ili batavije. Takva salata je vrlo brzo spremna za berbu jer se jede mlado lišće koje naraste za manje od tri tjedna.
Od svih povrtnica, salatno povrće sitnih listova idealno je za uzgoj na balkonu. Biljčice poput potočarke, rukole, matovilca, tušta ili maslačka imaju plitko korijenje te mogu rasti u posudama dubokim samo 8 cm. Gotovo sve vrste brzo dozrijevaju, posebno ako je zemlja obogaćena humusom, a i pogodne su za višekratno rezanje. Posude u kojima se uzgajaju mogu biti svih veličina i oblika, a mi smo se odlučili za krovni žlijeb - improvizirani vertikalni vrt za male prostore koji smo dopunili i sustavom za samozalijevanje iz kućne radinosti.
Za kreiranje vertikalnog vrta za uzgajanje salate treba nabaviti krovni žlijeb, lanac, zemlju i sjeme, dok se sustav za samozalijevanje sastoji od plastične boce od 2 l, cijevi iz micro drip (kap po kap) sustava navodnjavanja, stopera, priključka, škara, bušilice, špage i sustava za infuziju. Prije nego što se u žlijeb posadi salata, moraju se napraviti pripreme za postavljanje sustava za navodnjavanje.
1. Kao rezervoar vode poslužit će plastična boca od 2 l na čijem će se dnu napraviti otvor promjera 4 mm kroz koji će se zatim provući cijev s regulatorom izdvojenim iz sustava za infuziju. Taj regulator služit će nam da kontroliramo protočnost vode, a sam sustav za infuziju može se nabaviti u specijaliziranim dućanima za medicinsku opremu i košta 5 kn.
2. Zatim se na čepu plastične boce napravi otvor za špagu kako bi se boca mogla objesiti iznad vertikalnog vrta da bi, kada otvorimo sustav, voda polagano tekla prema dolje.
3. U ovom koraku spajamo cijev iz sustava za navodnjavanje kap po kap s regulatorom spojenim na plastičnu bocu pomoću priključka, a kraj cijevi kap po kap zatvorimo stoperom.
4. Nakon toga treba bušilicom napraviti otvore na bočnim stranama žlijeba, a zatim se postavlja sustav koji bi trebao početi funkcionirati u trenutku kada se boca podigne iznad razine cijevi.
5. Na kraju se u žlijeb stavlja zemlja za koju je bitno da je kvalitetna i, po mogućnosti, pomiješana s humusom jer salata voli tlo bogato dušikom. Prilikom sijanja sjemenke se prospu po površini zemlje, nježno prekriju tankim slojem humusa i zaliju vodom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....