NEGATIVAN UTJECAJ

Luk konzumiramo skoro svakodnevno, često ga nazivaju prirodnim antibiotikom, ali jeste li znali da može škoditi vašem organizmu?

 /SHUTTERSTOCK

Jetra je jedan od vitalnih unutarnjih organa odgovornih za osiguranje zdravlja cijelog tijela. Redovita konzumacija alkohola, loše prehrambene navike i uzimanje određenih lijekova mogu joj ozbiljno naštetiti. Zanimljivo je da čak i jedno od najzdravijih povrća može negativno utjecati na jetru, ali samo pod određenim okolnostima. Koje je to povrće?

Većina nas je nedvojbeno svjesna da redovita, prekomjerna konzumacija alkohola dovodi do postupnog propadanja jetre. Ovo napredovanje može dovesti do alkoholne masne bolesti jetre, hepatitisa ili ciroze, piše eesanews.

Ciroza jetre, posljednje spomenuto stanje, je uznapredovali stadij oštećenja jetre koji se razvija zbog dugotrajnog alkoholizma. U tom stanju, zdrave stanice jetre zamijenjene su oštećenim tkivom. Ciroza je ireverzibilna i može dovesti do teških komplikacija kao što su hipertenzija, krvarenje iz vena jednjaka, pa čak i karcinom.

Održavanje ispravnih prehrambenih navika ključno je u prevenciji bolesti jetre. Stoga je vrijedno izbjegavati ili minimizirati konzumaciju određenih proizvoda. To uključuje proizvode s visokim udjelom soli, masnu i prženu hranu, visoko prerađenu hranu, slatkiše, brzu hranu, zaslađena pića te gazirana i dijetna pića.

Ispada da ovom popisu možemo dodati i luk. Ovo popularno povrće, koje se često naziva prirodnim antibiotikom, sadrži hranjive tvari poput vitamina A, C, E, K, vitamina B skupine, željeza, kalcija, cinka, silicija, selena, magnezija i dijetalnih vlakana. Ove vrijedne tvari daju luku antibakterijska, diuretička, antioksidativna, antidijabetička, antivirusna i protuupalna svojstva.

Nažalost, čak i tako zdrav proizvod kao što je luk može naškoditi jetri. Stimulira probavni sustav i potiču stvaranje žuči u jetri. Pretjerana probava i višak žuči mogu opteretiti ovaj vitalni organ. Stoga bi osobe koje imaju problema s jetrom trebale ograničiti konzumaciju luka.

Naravno, to se ne odnosi na osobe koje nemaju takvih zdravstvenih problema. Zdrave osobe trebale bi redovito konzumirati luk kako bi imale koristi od okusa i svojstava koja poboljšavaju zdravlje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. studeni 2024 19:31