Što trebam napraviti da bih otišla na odmor u kuću Pramac (casa Proa) na Praia do Rosa plaži u Paraty u Brazilu i probudila se okružena palmama i stablima manga dok se u daljini vidi more? Koliko dobra moram biti da bi se u idućem životu reinkarnirala kao osoba koja može na takav godišnji ili možda koliko loša?! Što god bilo, takav mi je osjećaj stvorio pogled na fotografije kuće Pramac - Oh, Bože...?
Šalu na stranu, i mi u Hrvatskoj imamo mnogo divnih mjesta za obići, za uživanje, pa premda spavali u šatoru i to može biti sasvim dovoljno za dušu, naročito u dobrom društvu. Ipak, svoje nove kuće koje nam svako toliko pošalje arhitekt Marko Brajović koji je odrastao u Rovinju, a živi i radi u Sao Paolu u Brazilu, redovno nam izazovu onaj - oh!
Ovaj put to je bila kuća, kabina, ili je možda čak najbolji opis prekrasna koliba na stablu nalik na pramac broda koji je zalutao u krošnjama manga i palmi. Objekt je kao Tetraedar, oblik piramide s četiri strane, uključujući i bazu, koji je najstabilnija građevina, zapravo osnovni najjednostavniji strukturni sustav prirode. Casa Proa dizajnirana u Atelijeru Marko Brajovic nastala je kao rezultat kreativnog procesa inspiriranog trokutastim modulacijama u različitim mjerilima i tipologijom kućice na drvetu.
Na plažu Praia do Rosa instaliran je objekt 6x6x6 metara jednakostraničnog trokutastog volumena, smještanog između stabla manga, tradicionalne kolonijalne kuće i velike stijene na strmim terenima uz obalu. Organiziran je kompaktni stambeni prostor moduliran u daljnje podtrokute koji stvara vizualni uzorak u prostoru i završnim obradama.
- Glavna spavaća soba je u središtu, iza nje kuhinja i bočno trokutasti ulaz nasuprot kupaonice. Terasa je u prednjem otvoru kao luk prema moru, a velikodušne grane široke jedan metar obavijaju dvije strane kuće - opisao nam je Marko Brajović.
Namještaj je dizajniran posebno za kuću, zavjese su izrađene od lokalnih mreža za pecanje škampa i zidnih svjetiljki razvijenih iz tradicionalnog brončanog ispusta za čamce.
- Kuća je postavljena na proširene stupove slične “sustavu grananja”, vizualno se ponaša poput stabla i praktički lebdi u krajoliku tropskog bilja s pristupom privatnoj plaži - dodaje Brajović.
Buckminster Fuller široko je istraživao tetraedarski sustav kao “minimalni sustav” univerzuma, pa se pokazalo da je svetrianguliran i da su strukture uvijek triangulirane.
Projekt je nastao u suradnji Marka Brajovića s arhitektom Brunom Bezerra te asistent arhitekticama Vitoria Mendes i May Shinzato.
Nadajmo se da će ovakav način gradnje na obali biti inspiracija domaćim investitorima koji izbjegavaju drvo kao i relativno skromne razmjere gradnje.
Prekrasna koliba od drva nalazi se na Praia do Rosa plaži u Paraty u Brazilu, a postavljena je na proširene stupove slične “sustavu grananja”, i vizualno se ponaša poput stabla, opisuje arhitekt Marko Brajović
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....