Je li povrće uzgojeno lokalno? Bez primjene kemikalija ili pesticida? Kojom tehnikom je uzgojeno, ekološkom, intenzivnom, biološkom ili nekom trećom? Sve su to pitanja koja nam prolaze glavom dok hodamo među policama u dućanu ili štandovima s povrćem na tržnici. Najbolji odgovor možemo dobiti tako da se sami o tome educiramo, a uzgajanje povrća, pa čak i na malenoj gredici, dovoljno je da postanemo svjesni važnosti hrane i njenog uzgoja.
Prvi korak je nabavka potrebnog materijala: drvena kašeta i tri plastične boce kapaciteta 5 litara, skalpel, sprej u boji, šperploča, šarafi, kukice, bušilica, presadnice, glinene kuglice i, naravno, zemlja.
1. Ako će instalacija biti izložena kiši, potrebno je kašetu zaštititi od vlage koristeći bilo koje sredstvo namijenjeno u tu svrhu. Mi smo se odlučili za autolak u ljubičastoj boji.
2. Zatim se vanjska strana kašete zatvori komadom šperploče kako bi se dodatno učvrstila konstrukcija. Nakon toga postavljamo kukice kako bi vertikalni vrt mogli postaviti na zid.
3. i 3a. Skalpelom plastičnim bocama izrežemo grlo i postavljamo ih u kašetu. U boce prvo usipamo glinene kuglice za drenažu, a zatim zemlju. Tako će se spriječiti truljenje korijenovog sustava od previše vlage.
4. Nakon što smo presadili presadnice, postavljamo vertikalni vrt na sunčanu stranu zida na balkonu. Za jestive biljke potrebno je minimalno 6 sati sunca dnevno da bi se razvile u zdrave i jake biljke s obiljem plodova.
Foto: Berislava Picek/Hanza Media
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....