omiljena namirnica

Kako pravilno čuvati luk da ostane svjež mjesecima? Stručnjaci upozoravaju: nikada ga ne stavljajte uz ovo povrće!

 /SHUTTERSTOCK

Od umaka do temeljca, gotovo da nema jela bez luka. Ne čudi stoga što se može pronaći u gotovo svakom kućanstvu, no zbog nepravilnog skladištenja brzo se kvari i ljudi ga često bacaju. Stručnjaci su otkrili male tajne za produljenje njegove svježine.

Gdje je najbolje pohraniti luk?

Luk treba skladištiti na hladnom i suhom mjestu daleko od izravne sunčeve svjetlosti, vlage i topline - kaže Nathalie Alibrandi, stručnjakinja za hranu i izvršna direktorica Nali Consultinga. To može značiti da je idealno mjesto u kuhinjskom ormariću, daleko od štednjaka ili, ako kupujete na veliko, u smočnici ili garaži.

Što se tiče toga u što ih pohraniti, ključna je dobra ventilacija.

-Luk je najbolje čuvati u mrežastim vrećicama, papirnatim vrećicama, kartonima za mlijeko, košarama i sličnim predmetima za skladištenje - kaže Linda Lee, osnivačica vrtlarskog bloga Garden Betty.

- Međutim, organski luk bolje uspijeva na nižim temperaturama - kaže Justin Rich, suvlasnik Burnt Rock Farma, certificirane organske farme u sjeverozapadnom Vermontu. Preporuča ga se držati u ladici hladnjaka.

– Osobito kasnije tijekom zime, organski luk ima tendenciju nicanja ako se tjednima ostavi na sobnoj temperaturi, dok luk koji nije organski može dugo biti u stanju mirovanja. Budući da organski luk nije prskan kemikalijama za sprječavanje klijanja, često će niknuti ranije- kaže Rich, naglašavajući da bi ga trebalo čuvati u hladnjaku, osobito kako stari.

No, ako je neki niknuo, to ne znači da sav luk treba baciti.

-Klica je samo izdanak mladog luka, stoga se nemojte bojati koristiti ga - kaže Rich, a prenosi Krstarica.

image
BERISLAVA PICEK/CROPIX

Koliko dugo čuvati luk?

– Luk za skladištenje se suši, što znači da se nakon berbe ostavlja na toplom i suhom mjestu dok se vrhovi potpuno ne osuše, a lukovice ne stvore papirnatu ljusku. Proces stvrdnjavanja značajno produljuje vijek trajanja. Zapravo, luk pohranjen pod gore navedenim uvjetima trajat će oko tri mjeseca -kaže Stacey Cooper, direktorica poljoprivrede na Cedar Circle Farm and Education Center u Vermontu.

Nakon rezanja taj se rok trajanja značajno smanjuje, a luk treba čuvati u hladnjaku.

- Prepolovljena glavica luka izdržat će u hladnjaku oko pet dana. Sitno nasjeckan ili narezan luk se brže suši i gubi okus te može trajati samo dan ili dva - kaže Cooper.

Što ne držati u blizini luka?

– Možda ste čuli da se luk ne smije skladištiti blizu krumpira, a iza ovog savjeta stoji znanost. Luk proizvodi visoke razine etilena, što će uzrokovati brže truljenje krumpira. Osim toga, visok sadržaj vlage u krumpiru može utjecati na stanje luka kada se skladišti u neposrednoj blizini - kaže Randy Davidson, poljoprivredni inspektor.

– Ne morate se brinuti samo oko krumpira. Ostali proizvodi koji oslobađaju plin etilen, poput jabuka, agruma i banana, ubrzat će razgradnju luka, kao i voće bogato vlagom poput dinja i krastavaca. Upijajuća priroda luka također znači da lako upija mirise. Najbolje ih je držati podalje od aromatične i mirisne hrane, poput đumbira - kaže Alibrandi.

S druge strane, sastojci poput maslaca i sira mogu upiti okuse luka, zbog čega je ključno čuvati narezani luk u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku.

image
BERISLAVA PICEK/CROPIX

Što uzrokuje nicanje luka?

Luk preferira hladna, tamna i suha mjesta. Suprotno okruženje, prostor koji je topao, vlažan ili osvijetljen, potaknut će klijanje. Proklijali luk i dalje je siguran za jelo (uključujući klice!) sve dok je meso čvrsto i nema znakova truljenja.

Kada baciti luk?

-Ako osjetite mekani vrh na glavici luka kada gurnete prst, definitivno je pokvaren - kaže Cooper i dodaje kako ostali znakovi uključuju površinsku plijesan.

-Prilično je teško ne osjetiti miris luka koji se pokvario - nastavlja Cooper, ističući da ponekad znakovi truljenja nisu tako jasni.

-Određene uobičajene bakterijske bolesti pogađaju samo unutarnji sloj luka i može biti izazovno otkriti ih prije rezanja lukovice - kaže Rich.

Jedan od načina da se to spriječi je da se oštećeni luk skladišti odvojeno i brže iskoristi.

- Nagnječeni luk s posjekotinama ili općim oštećenjima osjetljiviji je na propadanje i rast mikroba - kaže Alibrandi.

Takav luk treba prije potrošiti, a mogućnosti su neograničene: stavite ga na tacose, u sendviče ili na salatu. Možete ga i ukiseliti ili kuhati.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
12. studeni 2024 10:40