Mala interijerska poslastica. Tako bismo ukratko mogli opisati stan na zagrebačkom Ksaveru u koji vas danas vodimo, a koji je projektirao interijerski tim arhitektonskog ureda Studio Ante Murales. Iako malen, ovaj interijer od 60 četvornih metara nije bio nimalo lagan zadatak za projektanticu Sunčicu Mastelić Ivić.
- Mi iz studija Ante Murales kažemo da nema malih projekata. Svaki je projekt ozbiljan i velik i u malome. Ali samo neki projekti su posebni. Tako smo doživjeli i ovaj posao: kao poseban. Projekt je takav jer je prikaz rijetkog odnosa punog poštovanja i reda, nečega što iznova vraća vjeru u posao koji volite. Početak je mogao biti i ne biti. Dobili smo kratak i izazovan rok u kojem je trebalo, uz točan iznos ograničenih sredstava, učiniti malo čudo. Inače sam pobornik ograničenih sredstava u projektima jer to daje realne okvire - ističe arhitektica.
Po mjeri vlasnice i njezina psa
Važno je bio osmisliti i mjesto za važnu stanarku: ženku plemenitog ruskog hrta
Zahtjev investitorice bio je jasan: u najkraćem roku, u okvirima zadanog budžeta, napraviti interijer dnevnog boravka, kuhinje, blagovaonice i kupaonice. Kao dobra strana stana odmah su prepoznati orijentacija na vlastiti vrt u prizemlju, dobar postojeći raspored te spavaći trakt odvojen od dnevnog trakta. Što se tiče onih lošijih aspekata, arhitektica ističe dugački uski prostor dnevnog dijela, jednostrano orijentiran stan s otvorima samo s jedne, vrtne strane.
- Zatečeno u postojećem stanu je ograničavalo u prirodnom svjetlu stana samo s jedne strane i neriješenoj dubini u kojoj je spavala tamna kuhinja. Kad vidite neki nedostatak prostora, onda vas on upregne i ne da vam mira dok ga ne riješite. Dok mislite o prostoru, istodobno listate neke nove i stare slike stilova, boja i priča, ali pustite ih iz sebe tek pred kraj. Problem velike dubine stana, s premalo svjetla, riješen je projektiranjem kuhinje u dva sloja gornjih ormarića s osvjetljenjem i upotrebom svijetlih i toplih tonova materijala. Korišteni su različiti izvori osvjetljenja koji su povećali volumene stana na kritičnim mjestima. Kuhinja je zbog ograničenog budžeta cijela od iverala, bijeli iveral i iveral natur hrast - objašnjava Mastelić Ivić, a nas zanima koja je bila misao vodilja pri opremanju i uređenju.
Niša iza kauča je zapravo otvoreni ormar s policama i škrinjom: u donjem dijelu je prostor za spremanje posteljine, a u gornjem osvijetljene police za knjige i bilje
- Stan jednostavnih linija, namještaj po mjeri koji zadovoljava istodobno barem dvije funkcije. Primjerice, ukrasna ploha, mjesto za otvoreno spremanje stvari i za skriveno spremanje stvari. Stan je ovo koji poziva na udobnost i izveden je po mjeri vlasnice, u skladu s njezinim potrebama: jelo, odmor, čitanje, gledanje TV-a, kutak za psa, kutak za vježbanje, i to je to. Pristup projektu interijera znači za nas slaganje elemenata po važnosti, i to naročito ako imate zadani okvir za rad. Onda morate znati što će biti novo, što preuređeno, a što se mora ostaviti kako jest - ističe arhitektica i dodaje kako su imali sreću što je klijentica zajedno s njima spremno donosila odluke, bez odgode.
- Odmah se znalo da će sav namještaj, onaj komadni i po mjeri, biti nov, kao i rasvjeta, obloge i boje. Vrata smo morali zadržati, kao i raspored. Raspravili smo o onome što je izvedivo od radova u točnom roku od 60 dana. Možda je u međusobnom povjerenju koje smo oblikovali ulogu imao njezin pas, plemenita ženka ruskog hrta - smije se arhitektica.
Kupaonica je mala spa oaza za opuštanje. Pod i zid obloženi su gres pločicama u dekoru bijelog mramora. Kupaonski ormarić izrađen je po mjeri, od ogledala, sa sakrivenom rasvjetom s gornje i donje strane koja osvjetljava plohu zida.
Što se tiče dnevnog boravka, u njemu dominiraju sobne biljke uglavnom u niši iza kauča. To je zapravo otvoreni ormar s policama i škrinjom. To je novi element u stanu, u donjem dijelu se koristi kao prostor za spremanje izvansezonske posteljine, dok su gornji dijelovi osvijetljene police za knjige i bilje. Cijeli interijer odiše elegancijom, svjetlinom i redom.
- To na jeziku boja i dekora znači ovakvo trojstvo u ravnoteži: puno bijelog koje čini osnovu, dosta drvenastog koje je topla nadogradnja i zadnje kao akcent - boja ljekovite zelene kadulje. Ovo je jedan bezvremenski suvremeni interijer koji će dugo dobro izgledati i nije podložan trendovskim stilovima uređenja. Boje i materijali su neutralni, osvježavajući, ugodni, odražavaju prirodne tonove, pružaju osjećaj udobnosti, zaštićenosti i opuštanja - kaže Sunčica Mastelić Ivić, a mi pitamo vlasnicu koji joj je dio preuređenog interijera najdraži.
- Ne mogu reći da je jedan dio posebniji od drugog jer je sve skladno uglazbljena cjelina. Niti jedan se dio ne ističe povrh ostalih, niti ne može biti dobar bez ostalih elemenata. Sve volim kako jest - zaključila je vlasnica.
Foto: Neja Markičević/HANZA MEDIA
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....