GENIJALKA

Čuvala je staklene boce od vina i u pola sata od njih napravila sistem za biljke koji sada svi kopiraju

 CATALIN DANIEL CIOLCA/GETTY IMAGES

Nikada niste bili naročito spretni sa zelenim ljubimcima? Ne brinite. Nikada nije kasno da postanete strastveni i vrsni botaničar.

Uzgoj sobnih biljaka zahtijeva konstantnu brigu jer su biljke ograničene na manju količinu zemlje u teglama te na manjak svjetlosti i vlage u zatvorenom prostoru. Njega sobnih biljaka sastoji se od zalijevanja, prihranjivanja, orošavanja, plijevljenja i zaštite od bolesti i nametnika, a ovaj put ćemo vas provesti kroz osnovna pravila zalijevanja i održavanja vlage zraka, plus donosimo dva uradi sam projekta koja vam mogu pomoći oko zalijevanja.

Jedna od najvažnijih mjera njege je osigurati vodu sobnim biljkama, odnosno redovno ih zalijevati. Nemoguće je strogo utvrditi količinu vode koju biljka mora dobiti, kao ni trenutak kada biljku treba zaliti jer to uvjetuje neposredna okolina. Isto tako, važno je naglasiti da je svaka biljka jedinstvena na svoj način, stoga se treba informirati i slijediti upute o održavanju i preporučenoj učestalosti zalijevanja.

image
AGROBACTER/GETTY IMAGES

Biljke ne rastu jednako brzo tijekom cijele godine. U proljeće i rano ljeto, kad ubrzano stvaraju nove listove iznad i novo korijenje ispod površine zemlje, zahtijevaju mnogo vode. Zimi, kad pomanjkanje svjetla usporava rast, zalijevanje treba smanjiti gotovo do minimuma.

Kao što sve biljke nemaju iste zahtjeve za temperaturu i svjetlost, to vrijedi i za zalijevanje. Biljke koje najbolje uspijevaju na sunčanoj prozorskoj dasci trebaju više vode nego, recimo, biljke u sjenovitom kutu. Biljkama na otvorenom, pogotovo ljeti, bit će potrebno više vode nego biljkama u vlažnim kupaonicama i kuhinjama jer je zrak puno suši i topliji i puno više će te biljke na otvorenom trebati zalijevati. I izgled biljke može sugerirati potrebu za vodom - biljkama s velikim listovima ljeti će biti potrebno više vode zbog transpiracije kojom gube veliku količinu vode preko površine, nego, na primjer, kaktusima koje treba rjeđe zalijevati.

image
OKRASYUK/GETTY IMAGES

Ako imate biljke koje preferiraju visoku vlažnost, svakodnevno ih orošavajte sobnom prskalicom ili postavite na pliticu ispunjenu vodom i šljunkom kako biljka ne bi stajala neposredno u vodi, a isparavanjem vode iz plitice povećala bi se vlažnost atmosfere oko biljke. Isto tako, ako je zrak suh, može biti korisno postaviti i uređaj za ovlaživanje zraka.

Kako biste pravilno zalijevali svoje biljke, nekoliko puta tjedno, dodirom prsta ispitajte u kakvom je stanju grumen zemlje u tegli. Neke biljke zahtijevaju zalijevanje već prilikom isušivanja gornjeg sloja zemlje, dok se ostale zalijevaju tek kad se isuši potpovršinski sloj ili grumen u cijelosti (npr. kaktusi).

Nemojte dopustiti da vam se biljke osuše i uvenu, ali nemojte niti zalijevati previše često. Biljke se moraju boriti za vlagu da bi im korijenje jačalo. Više biljaka uvene zbog pretjeranog zalijevanja, nego zbog bilo kojeg drugog razloga, a kako biste to spriječili, svaka tegla mora imati drenažne otvore kako bi se višak vode nakon zalijevanja mogao ocijediti. Pod teglu s biljkom postavite tanjurić ili posudu da se u njih ocijedi suvišna voda iz zemlje i pritom nemojte ostaviti teglu da stoji u ocijeđenoj vodi. To bi moglo dovesti do truljenja korijenja.

image
FRESHSPLASH/GETTY IMAGES

Većinu sobnih biljaka treba zalijevati 1-2 puta tjedno (kada se gornji dio zemlje isuši) i pritom voditi računa i o odnosu vode i zraka u tegli. Ako previše zalijevate, u zemlji će biti manje zraka, bez kojega korijen ne može disati i biljka propada. Isto tako, u suhoj zemlji, u kojoj nema dovoljno vlage, biljke odumiru jer nema dovoljno vode da razgradi hranjiva pristupačna biljkama. Ako vam je biljka tako suha da se grumen zemlje u tegli skupio te voda samo procuri kroz teglu i ne dolazi do korijena biljke, umetnite teglu s biljkom u kantu s vodom i ostavite da odstoji dok ne prestanu izlaziti mjehurići zraka. Vrlo je važno i rahljenje zemlje, kojim dovodite zrak do korijena biljke. Za to upotrijebite tanki štap kojim radite rupice u zemlji ili male grablje.

Voda iz vodovoda je tvrda i nije prikladna mnogim biljkama. Sve biljke je najbolje zalijevati mekom vodom - kišnicom ili filtriranom vodom. Ako ne možete zalijevati kišnicom, najbolje je upotrijebiti odstajalu vodu u kojoj su se štetne tvari slegnule ili isparile. Biljke uvijek zalijevajte vodom čija je temperatura jednaka temperaturi prostorije. Preporučuje se da se poslije svakog zalijevanja kantica ponovno napuni vodom i ostavi u blizini biljaka do sljedećeg zalijevanja kako bi se voda zagrijala do temperature zraka u prostoriji, a ujedno isparavanjem povećavala vlažnost atmosfere oko biljaka.

@plant_rad How to make a self-watering planter out of food containers. #selfwateringpot #diyplants ♬ She Share Story (for Vlog) - 山口夕依

Izrada posude za samozalijevanje od prazne boce vina

Koncept samonavodnjavanja je relativno jednostavan. Oslanja se na znanstveno načelo poznato kao kapilarno djelovanje. Nešto upijajuće (u ovom slučaju pamučno uže) stavlja se u vodu. Kapilarni sustav upija tekućinu, čime voda dolazi do biljke. Korijenje djeluje na gotovo isti način, ali ćete pomoći korijenju svoje biljke stvaranjem sustava koji će im stalno davati potrebnu vodu dok rastu i ukorjenjuju se.

Ako namjeravate prenamijeniti svoje prazne boce vina kako biste se brinuli o biljkama, prvo ih trebate očistiti i sterilizirati. Kada to učinite, bit ćete spremni za rezanje boce. Jedan od načina da to učinite je da omotate pamučnu traku oko boce nekoliko puta, namočite traku u alkohol, a zatim je zapalite iznad kade s ledenom vodom. Ostavite da gori najmanje jednu minutu prije nego što ju umočite u vodu. Obavezno nosite zaštitne naočale i zaštitne rukavice, koje su otporne na posjekotine i toplinu. Bolja opcija je korištenje rezača za staklene boce.

Rezanje boce je najteži dio. Nakon toga, ostalo je laka stvar. Zagladite odrezane rubove brusnim papirom, a zatim donji dio napunite s nekoliko centimetara vode koja doseže malo iznad grla okrenute gornje polovice boce, koja će se ugnijezditi u donju polovicu i zadržati tlo i biljku. Ne zaboravite dodati uže! Provucite ga kroz filter za kavu, najlonke ili vrtlarsku tkaninu koju koristite za držanje u zemlji i zavežite ga na vrhu. Dodajte zemlju, posadite biljku i gotovi ste!

Izrada bez vinske boce

Ako nemate bocu vina, ne brinite! Postoji mnogo ideja koje slijede ista načela zalijevanja kako bi vaše biljke rasle. Staklena boca nisu jedini predmeti koji se mogu koristiti. Također možete napraviti ovaj sistem od plastičnih posuda.

Ako vam je potrebna brza privremena opcija, Ziploc vrećicu možete pretvoriti u sustav sa samozalijevanjem. Radi na sličnom principu; imajte na umu da ćete možda povremeno trebati zamijeniti uzicu ili fitilj ako je napravljen od pamuka, nešto što vrijedi za svaku samonavodnjavajuću bocu koju napravite. Postoji jedna metoda koja koristi bocu, ali ne i fitilji kao ostale. Uz pomoć plastične boce, štapića, ljepljive trake i pamučnog štapića skuplja vodu da postane sustav za navodnjavanje kap po kap.

Na kraju, bez obzira na to koju bocu koristite, zapamtite da samo zato što koristite neku vrstu automatskog sustava za samonavodnjavanje za svoju biljku, to ne znači da ste oslobođeni brige o njoj. Budite sigurni da znate što joj treba i dajte joj sunčevu svjetlost, hranjive tvari i sve ostalo što je potrebno da bude zdrav dodatak vašem unutarnjem ili vanjskom krajoliku.

KOJA VODA JE DOBRA?

Biljke uvijek zalijevajte vodom čija je temperatura jednaka temperaturi prostorije.

OROŠAVANJE

Ako imate biljke koje preferiraju visoku vlažnost, svakodnevno ih orošavajte sobnom prskalicom.

1-2 PUTA TJEDNO

Većinu sobnog zelenila treba zaliti 1-2 puta tjedno, i to kada se gornji dio zemlje osuši.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:57