Iako poznata po svojoj izdržljivosti i nezahtjevnom održavanju, ipak postoje vrste koje su prikladne za određena mjesta. Donosimo vam njihove glavne značajke.
Orostahis spinosa - sibirska čuvarkuća
Rijetki i neobični planinski sukulent otporan je na ekstremno niske temperature čak do -40 °C, a proces fotosinteze može obavljati čak i ispod snježnog pokrivača. Zahtijeva dobro drenirano tlo i ne traži zalijevanje zimi. Izbjegavajte zalijevanje preko lista kako ne bi došlo do truljenja biljke.
Sempervivum tectorim - planinska čuvarkuća
Od davnina se u narodu koristi kao ljekovita biljka, a mladi listovi su jestivi. Kao ukrasna biljka uzgaja se već 200 godina i postoji velik broj kultivara, a najčešće se uzgaja u kamenjarima. Voli toplinu i puno sunca, no može prezimiti vani i u kontinentalnoj klimi.
Orostanis iwerenge - srebrna ružica
Predivan sukulent koji tvori rozete srebrne boje iz kojih se u rano ljeto i kasnu jesen poput tornjeva uzdižu uspravi cvjetni pupovi ukrašeni bijelim sitnim cvjetovima. Također je otporna na niske temperature i podnosi dreniranu i siromašnu zemlju.
Sempervivum arachnoideum - paučinasta čuvarkuća
Zimzeleni višegodišnji sukulent specifična izgleda zbog paučinastih dlačica koje se stvaraju na mesnatim lisnim rozetama zelene boje. Kao i sve čuvarkuće, traži puno sunca i posebno lijepo izgleda u kamenjarima i posudama. Vrlo sporo raste, a nakon cvatnje treba odstraniti odumrlu rozetu kako bi se potaknuo razvoj novih izboja.
Sempervivum arachnoideum "Rubrum" - crvena paučinasta čuvarkuća
Lagana za uzgajanje, ova čuvarkuća je posebna po svojim lisnim rozetama prošaranim crvenom bojom i prekrivenima tankim bijelim nitima koje podsjećaju na paukovu mrežu. Brzo se prilagođavaju različitim klimatskim uvjetima, a najbolje uspijevaju u kamenjarima.
Foto: Berislava Picek/Hanza Media
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....