toplotni udar

Preporuka stručnjaka: Ova četiri predmeta odmah uklonite iz automobila na visokim temperaturama

Potrebna su 2,5 sata da zaključano vozilo provede na suncu da temperatura u kabini bude 88 posto viša od vanjske

Auto na suncu

 Alamy/Profimedia

Stigle su nam visoke temperature, ništa čudno, ljeto je, no ipak neki određene opasnosti ne shvaćaju ozbiljno. Prvi toplinski val već smo preživjeli, a tko zna što nas još čeka. Što se opasnosti od vrućina i termičkih šokova tiče, čitamo gotovo svakog ljeta kako nemarni roditelji i vlasnici kućnih ljubimaca ostavljaju malu djecu ili psa zaključane na zadnjem sjedištu svojih automobila, dok vani nemilice ‘peče‘.

image

Boca vode u autu, ilustracija

Panthermedia/Profimedia

Posljedice često budu kobne. No, i neki predmeti ostavljeni da se kuhaju u kabini vašeg vozila mogu vam donijeti nemali niz problema. Kao što smo spomenuli, u zatvorenom automobilu ostavljenom na suncu neki se predmeti doslovno mogu užariti. Tako primjerice neki elementi (metal, plastika i koža) mogu premašiti 70 stupnjeva Celzija, naslon za glavu može doseći 67, a sjedala 54.

image

Tablete u autu, ilustracija

Alamy/Profimedia

Jedna od potencijalnih opasnosti može biti obična boca s vodom. Pitate se kako? Ona može djelovati kao povećalo i koncentrirati zrake u jednu točku, npr. tkaninu od sjedala. Kada se u toj točki stvori žarište, može doći do zapaljenja i požara. Osim toga, ako boca vode premaši 50 stupnjeva, to također može postati zdravstveni rizik.

Ako mikroorganizam dospije u vodu, može se brzo razmnožavati i osoba koja je pije može se razboljeti. Naočale, pogotovo one dioptrijske, također postaju povećalo pa može doći do zapaljenja recimo djela armaturne ploče, ako ste ih tamo zaboravili. Upravo tako nešto dogodilo se u Engleskoj, gdje je zbog nemara izbio požar koji se proširio na upravljač, ploču s instrumentima i vjetrobransko staklo. Jasno da je došlo do velikih oštećenja čiju je sanaciju vlasnik skupo platio.

image

Naočale u autu, ilustracija

Profimedia

Nadalje, imamo lijekove ili sredstva protiv bolova, najčešće paracetamol koji svi pijemo kada nas boli glava. Znate da se lijekovi moraju čuvati na hladnom i mračnom mjestu, na temperaturama ispod 25 stupnjeva Celzija, kako uostalom piše na ambalaži. Ako ih se ostavi u vrućoj kabini oni mogu oslabiti ili potpuno izgubiti svoja svojstva.

image

Krema za sunčanje, ilustracija

Alamy/Profimedia

Svi ćemo se, ako još nismo, ovog ljeta uputiti na neku morsku destinaciju, gdje ćemo ponijeti i kremu za sunčanje. Kao i kod lijekova, ove kreme moraju se čuvati u odgovarajućim uvjetima kako bi se sačuvala njihova učinkovitost. Ako se krema pregrije, džaba se mazali, izgorjet ćete na plaži jer je ona izgubila svoja svojstva. Dakle, držite se ovih jednostavnih uputa i osigurajte si bezbrižni godišnji odmor.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 00:07