porazne brojke

Anketa među vozačima pokazala: Dvije trećine ih nikada nije izmijenilo žarulju na automobilu

Anketa među vozačima pokazala: Dvije trećine ih nikada nije izmijenilo žarulju na automobilu

Auto žarulja

 Profimedia

Svi smo prije ili kasnije bili suočeni s pregorjelom žaruljom na našem automobilu, s obzirom da nam vozni park nije premlad, još uvijek na automobilima imamo halogne žarulje, a ne ksenon ili LED. Na nekim modelima izmjena žarulje može biti ‘mačji kašalj‘, radnja koja zahtjeva minimalno znanje i vještinu ze sve može biti gotovo za doslovno dvije minute. No postoje i modeli, poglavito starijih generacija, gdje bi prije izmjene žarulje morali odspajati akumulator ili kutiju s osiguračima.

Pa ste iznervirani cijelu priču prepustili lokalnom električaru. No, ovdje nisu u centru priče raznih modela automobila, odnosno na kojem je najlakše izvesti spomenutu radnu, već manjak volje/znanja kod prosječnog vozača koji je stavljen pred taj nemili zadatak.

Održavanje svjetlosnog sustava vašeg automobila valjanim nije samo vaša obaveza, kako zakonska tako i moralna, već je i pitanje sveopće sigurnosti u prometu. Poglavito za jesenskih kišovitih i tmurnih ili zimskih mračnih zasniježenih dana.

Dakle, tu nema rasprave, svjetla na vašem vozilu moraju biti ispravna. Multinacionalna tvrtka za e-trgovinu eBay provela je istraživanje u Ujedinjenom Kraljevstvu u kojem je korisnike, među ostalim, pitala jesu li ikada mijenjali neku od žarulja u svojim automobilima.

image

Auto žarulja

Profimedia

Reakcije su bile porazne. Pokazalo se da vozači u UK uglavnom izbjegavaju jednostavan, ali bitan zadatak održavanja mijenjanja žarulja prednjih svjetala. Više od dvije trećine ispitanika, njih čak 67 posto, priznalo je da nikada nije obavljalo ovaj zadatak.

Problem je u tome što se u tim mjesecima, kao i ostali europski vozači, suočavaju s manje sati dnevnog svjetla i češće voze po mraku. Tako je gotovo petina korisnika ili 17 posto reklo da rijetko provjerava rade li prednja i stražnja svjetla.

Ista ta studija pokazala je da su glavni razlozi koje vozači navode zašto ne mijenjaju žarulje sljedeći: 38 posto je reklo da svoje automobile odvoze u servis. Drugi razlog, za koji se izjasnilo 37 posto, je neposjedovanje potrebnog znanja. U međuvremenu, 19 posto je reklo da nema pravi alat, a drugih 19 posto je priznalo da se boje da nešto ne pokvare.

U međuvremenu, više od četvrtine vozača razmišljalo je o zamjeni žarulja prednjih svjetala automobila, čak i ako to nikada prije nisu pokušali. Naposljetku, 43 posto je reklo da bi se osjećali samouvjereno kad bi to učinili, pokazujući interes korisnika za učenjem ove nove vještine održavanja vozila, što jesu pozitivne vijesti iz ove studije.

Od 33 posto koji su promijenili žarulju u svom automobilu, gotovo dvije trećine (65 posto) učinilo je to kako bi uštedjelo novac, dok je 61 posto reklo da je to brz i jednostavan posao, a 21 posto je reklo da su uživali radeći to sami.

Samo da podsjetimo na članak 102. Zakona o sigurnosti prometa na cestama u Hrvatskoj, koji izričito kaže da na motornim vozilima za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla u razdoblju od 1. studenog do 31. ožujka.

Oni koji to ne budu poštivali, predviđena novčana kazna je 30 eura. Dok je za isti prekršaj noću kazna duplo viša, dakle 60 eura. Stoga, možda ćete vi i upaliti svjetla na vašem automobilu, ali svakako povremeno provjerite rade li ona kako ne biste zbog sitnog nemara ostali bez 30 ili 60 eura.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. veljača 2025 00:09