VREMEPLOV

Opel je Hrvatima omiljena marka još od Ferdinanda Budickog

Ferdinand Budicki 1901. je dovezao prvi automobil u Zagreb, Vjekoslav Heinzel 1912. osvojio prvu hrvatsku auto-utrku Zagreb-Varaždin-Zagreb, a Alma Balley 1914. postala naša prva vozačica. Što im je bilo zajedničko? Marka automobila - Opel

Opel, IAA Frankfurt, 1973.

 Opel

Opel je osnovan davne 1862. u mjestu Rüsselsheim, u njemačkoj pokrajini Hessen. Kao i u Bibliji, tako i ovdje sve počinje od Adama - osnivač tvrtke za proizvodnju šivaćih strojeva bio je Adam Opel. Kada su mu sinovi stasali, njih petorica, svi su redom bili uspješni biciklisti, te je tvornica zahvaljujući njihovom utjecaju počela proizvoditi i te, tada nove, dvokolice.

Adam je umro 1895., kao vlasnik najvećeg njemačkog proizvođača šivaćih strojeva i bicikala. Smatra se da se nikada nije čak niti vozio u automobilu, no sinovi su 1899. odlučili ući i u tu industrijsku granu, a proizvodnja automobila postat će ono po čemu će se tvrtka proslaviti diljem svijeta.

image
Opel

Nakon početaka s modelom Lutzmann i suradnje s francuskim Darracqom, Opel u razdoblju prije početka I. svjetskog rata izbacuje uspješne modele Doktorwagen i Puppchen, te postaje najveći njemački proizvođač automobila. U tom razdoblju Opel se neizbrisivo upisuje i u našu povijest, preko lokalnih pionira: Ferdinanda Budickog, Vjekoslava Heinzela i Alme Balley.

Nema druge marke koja je odigrala usporedivu ulogu u ranoj motorizaciji naših krajeva.

Između dva svjetska rata Opel prvi u Njemačkoj uspostavlja proizvodnju na pokretnoj traci, a model Laubfrosch najprodavaniji je automobil ondje tijekom dvadesetih.

image
Opel

Bile su to godine velike ekonomske nestabilnosti u Njemačkoj, te američka korporacija General Motors 1929. postaje većinski, a dvije godine potom i potpuni vlasnik tvrtke, završivši priču o ulozi obitelji Opel. No, osigurala je potrebnu financijsku stabilnost. Tridesetih godina tvrtka proizvodi više od 100.000 primjeraka godišnje, a tada predstavljeni modeli dobivaju imena po kojima ćemo ih kroz razne generacije poznavati desetljećima, kao što su Olympia, Kadett, Kapitän ili kamiončić Blitz.

image

Opel Rekord A (1963)

Opel

Proizvodne linije razrušene su u ratu, a ona za Kadett razmontirana i prenesena u SSSR u sklopu ratnih reparacija, te tako nastaje tvornica Moskvič. Opel se ipak brzo oporavlja, te se tržišno čvrsto pozicionira iznad Volkswagena, a ispod Mercedesa i nudi kupcima konzervativne, ali vizualno atraktivne i iznimno trajne modele, poput nekoliko generacija Kadetta, Ascone i Rekorda, ili sportske Mantu, Commodore i GT.

U to se vrijeme nudi američki san u pakiranju manjem od onog s druge strane Atlantika. Ipak, sedamdesetih dolazi do promjene navika europskih kupaca. GM sporo reagira, te se Opel s određenim zakašnjenjem okrenuo novim segmentima i prednjem pogonu. Dokidaju se stara imena i dugovječne serije, a zamjenjuju ih danas nam još poznatiji modeli Corsa, Astra, Vectra, Insignia, Zafira, Mokka

image
Opel

Novo tisućljeće donosi nove tehnologije, postupnu elektrifikaciju palete i sve jaču tehnološku suradnju s koncernom Stellantis, čiji dio Opel postaje 2021., otvarajući time vrata uzbudljivoj budućnosti i novim platformama. Danas je tako već kompletna lepeza modela elektrificirana, po čemu je Opel jedan od rijetkih na tržištu.

Povrh toga, redizajnirana Mokka već se može kupiti, krajem veljače u salone dolazi novi Grandland, a u svibnju i Frontera.

Važniji modeli po godinama

1899.

image

Heinrich Opel

Opel

Prvi model nastao je po zamisli dizajnera Friedricha Lutzmanna. Službeno se zvao Opel Patentmotorwagen System Lutzmann, a u dvije godine proizvedeno ih je samo 65, među kojima i onaj koji će u Beču kupiti Ferdinand Budicki. Zna se za najmanje tri sačuvana primjerka.

1909.

image
Opel

Model 4/8 PS, poznat i kao Doktorwagen, donio je revolucionarnu novost: reklamiran je kao prvi automobil za gospodu koja će ga voziti sama, umjesto da angažiraju vozača. Posebnu je popularnost stekao među seoskim liječnicima, što je i razlog nadimka.

1924.

image
Opel

Prvi njemački automobil sklapan na pokretnoj traci (u početku dugačkoj samo 45 metara), 4 PS, poznat je po žabljem nadimku Laubfrosch, zato što je u prvo vrijeme isporučivan samo u zelenoj boji. Do 1931. proizveden je u impozantnih 119.484 primjerka.

1935.

image
Opel

Samo godinu dana nakon Citroënovog Traction Avanta, predstavljena je Olympia, prvi Opel unitarne konstrukcije. Dizajn će se mijenjati, no podvozje ostati aktualno dvadeset godina, te na poslijeratnim modelima, kod nas poznatima kao Julka.

1953.

image
Opel

Opel Olympia Rekord CarAVan nije bio prvi automobil karavanskog oblika na tržištu, ali je postao toliko popularan i uspješan da je, ne samo u našim krajevima, Opelova tvornička oznaka postala uobičajeni naziv ovog karoserijskog oblika, neovisno o proizvođaču.

1968.

image
Opel

Atraktivni sportski dvosjed GT omogućio je europskim kupcima da uživaju u onom najboljem od američkog dizajna, no većina od 103.463 proizvedenih primjeraka prodani su upravo u SAD. Danas je ovo jedan od kolekcionarski najzanimljivijih modela marke.

1970.

image
Opel

Prekrasna coupe izvedba Ascone bila je i ostala san mnogima, a u Njemačkoj dovela do stvaranja zanimljive supkulture, obilježene kultnim filmom Manta, Manta. Mantafahreri su tada bili predmet vica, no danas to doprinosi šarmu.

1973.

image
Opel

Možda i više od ma kojeg drugog modela, Kadett C je Opelu priskrbio reputaciju proizvođača kvalitetnih i trajnih automobila. Gotovo pola stoljeća nakon završetka proizvodnje, ovaj model još i danas češće viđamo u redovnom prometu negoli na susretima oldtimera.

1982.

image

Opel Corsa

Opel

Corsa je označila ozbiljan ulazak marke na tržište malih, gradskih automobila, te je do danas ostala najpopularniji automobil marke. Godine 1998. je pod raznim inkarnacijama došla i do statusa najprodavanijeg automobila na svijetu.

1989.

image

Opel Calibra

Opel

Vršnjakinja Auto kluba i model s jedne od naših prvih naslovnica, Calibra je imala Cw od samo 0,26 i bila najaerodinamičniji serijski automobil. U ponudi su bile 8V, 16V, Turbo i V6 izvedenice, a imala je i uspješnu DTM karijeru.

2012.

image

Opel Ampera

Opel

Plug-in hibrid Ampera bio je baziran na Chevrolet Voltu, donio električnu mobilnost u Opelovu paletu, imao Voltec tehnologiju i nagovijestio budućnost. Okitio se titulom europskog automobila godine, no novinari su ga voljeli više nego kupci.

2019.

image

Opel Corsa e

Opel

Aktualna je generacija Corse postala dostupna i u potpuno električnoj varijanti, a model je razvijen u suradnji sa Stellantisom, na zajedničkoj modularnoj platformi CMP, mada je predstavljen prije no što se Opel i službeno priključio toj korporaciji.

Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s Opelom.

Na Auto klub se možete pretplatiti OVDJE.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. veljača 2025 15:11