Zimske muke

Automobili ‘nestaju‘ u par sekundi: Jutarnje odleđivanje stakala skriva opasnu zamku

Mnogi vozači kada upale motor, ostavljaju vozilo da se zagrije bez nadzora

Zaleđena stakla

 Profimedia

Dolaskom hladnijih i vlažnijih dana, vozači automobila suočavaju se s vrlo iritantnim problemom zaleđenih i zamagljenih stakala. Po uhodanoj špranci, većina vozača upali motor automobila, uključi ventilaciju te izađe van skinuti led sa stakala.

No, jeste li znali da takva praksa skriva zamku?

Mnogi vozači naime, kada upale motor, ostavljaju vozilo da se zagrije bez nadzora. A taj trenutak nepažnje mogu iskoristiti kradljivci koji u par sekundi nestaju s vašim autom.

‘Ostavljanje upaljenog automobila bez nadzora, čak i samo na minutu, stvara savršenu priliku za lopove koji mogu uskočiti u auto i odvesti se za nekoliko sekundi, a da vi uopće niste svjesni. Ako trebate zagrijati svoj automobil ili maknuti led s prozora, ostanite u automobilu dok je upaljen, piše Express.

Najgore od svega, mnoga će osiguravajuća društva odbiti isplatu za vozila ukradena na ovaj način, s klauzulama koje obično navode da vozači nikada ne smiju ostaviti svoj automobil s ključevima u kabini.

Kako najefikasnije odlediti stakla na automobilu?

image

Zaleđena stakla na automobilu, ilustracija

Profimedia

U zadnje vrijeme vrlo su popularni postali sprejevi za odleđivanje stakla. Oni se "na prvu" čine kao "magično rješenje" koje će u potpunosti riješiti problem, no svi koji su ih već isprobali znaju da njihovo djelovanje u praksi nije tako savršeno. Ovi sprejevi koji se uglavnom sastoje od mješavine vode i alkohola s nekim pomoćnim kemijskim spojevima, su daleko od svemogućih.

Brzo i jednostavno odleđivanje "kao s reklame" rijetko će se dogoditi kada koristite ove sprejeve.

Tako nešto moguće je samo na vrlo tankom sloju mraza, no kada je sloj leda debiji (nakon ledene kiše ili kada se smrzne otopljeni snijeg na autu) i sprejevima će trebati dosta dugo vremena dok ne otope led s vašeg stakla.

Osim toga primijetit ćete kako se relativno brzo troše što su uz cijene koje se mogu kretati i više od 6 eura na kraju može itekako osjetiti na novčaniku, bez da ste postigli efekt kakav ste očekivali.

Koliko god tražili neko novo i revolucionarno rješenje najbolje ćete stakla od debljeg leda očistiti staromodnim struganjem u kombinaciji s grijanjem ventilacijom automobila uz upaljeni motor. Zvuči čudno, no grijanje stakla motorom otopit će deblji led na automobilu jeftinije od specijalnih sprejeva, jer će cijena potrošenog goriva biti manja od cijene potrošenog spreja. Ako pritom i vi uskočite sa strugalicom za led postići ćete najbolje i najbrže rezultate.

Postupak je vrlo jednostavan: upalite grijanje auta i namjestite ventilaciju na vjetrobran. Zatim se pozabavite struganjem tako da započne s ruba stakla i idete prema sredini. Kada se led zbog grijanja počne lagano otapati, a to je na većini auta već za nekoliko minuta struganje će biti brže i lakše, pa je ponekad možda dobro malo pričekati.

Važno je da sa strugalicom budete oprezni.

Nemojte strugati previše agresivno jer i plastična strugalica može lako izgrepsti stakla. Nikako ne koristite nekakva priručna rješenja poput kreditne kartice, kutije od CD-a, a pogotovo ne metalni predmeti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. siječanj 2025 11:12