SHUTTERSTOCK
Pripazite

Niske temperature su posebno opasne za više od milijun Hrvata koji se bore s najčešćom bolesti današnjice

Doskočite im na vrijeme

Povišeni krvni tlak je glavni čimbenik rizika za kardiovaskularne bolesti, pogotovo koronarne bolesti srca i moždani udar, ali i za kronične bolesti bubrega, zatajenje srca, aritmiju i demenciju. Osim toga, porazni podaci govore da je odgovoran za 13 posto smrti na globalnoj razini. U Hrvatskoj, prema izvješću Svjetske zdrastvene organizacije iz 2019. oboljelih odraslih s hipertenzijom je čak 1,5 milijuna, a postoje i regionalne razlike u učestalosti. Hipertenzija je niža u mediteranskoj regiji, najniža je u Istri i Hrvatskom primorju (29 posto), a najviša u sjeverozapadnoj Hrvatskoj (43,5 posto).

Osim loših životnih navika koje nesumnjivo doprinose visokom tlaku, na njega može nepovoljno utjecati i vrijeme. Prema nedavnom istraživanju Američke asocijacije za srce otkriveno je da hladno vrijeme posebno predstavlja izazov za one s visokim krvnim tlakom. Drugim riječima, niske temperature doprinose dodatnom porastu tlaka što zauzvrat povećava rizik od srčanog ili moždanog udara, a udisanje hladnog zraka također može povećati rizik od neželjenih bolesti poput gripe i upale pluća.

Zašto se krvni tlak povećava zimi?

Budući da niske temperature uzrokuju suženje krvnih žila (stanje poznato i kao vazokonstrikcija) istovremeno povećavaju otpor protoka krvi zbog čega dolazi do rasta tlaka. Osim toga, prema Martinu Thorntonu, liječniku opće medicine, visokom tlaku mogu doprinijeti i drugi čimbenici kao što su:

  • Hormon stresa - hladnoća može potaknuti djelovanje adrenalina koji dodatno može povisiti krvni tlak i otkucaje srca.
  • Kraća izloženost danjem svjetlu - kraći zimski dani nerijetko utječu na kvalitetu raspoloženja, a time i na povišeni krvni tlak.
  • Manjak aktivnosti i hrana - hladno vrijeme nerijetko je uzrok manje pokretljivosti, a istovremeno u tom smo vremenu podložniji konzumaciji visokokalorične hrane. Oba ova faktora su neprijatelji krvnog tlaka.

Kako održati vrijednosti tlaka tijekom zime?

Ako ste skloni višim vrijednostima tlaka koji prelazi 140/90 mmHg, doktor Thornton preporučuje sljedeće:

  • Ostanite aktivni - ne zanemarite moć vježbe, međutim, ako ste spriječeni obavljati aktivnosti na otvorenom, prilagodite vježbe zatvorenom prostoru. To mogu biti vježbe poput pilatesa ili drugi programi u teretani.
  • Toplo se odjenite - budući da hladno vrijeme ima tendenciju sužavanja krvnih žila, odjenite se slojevito i toplo.
  • Redovito kontrolirajte krvni tlak - iako se preporučuje svima kontrolirati krvni tlak, posebno je važno da to rade oni koji već imaju stanje hipertenzije ili su u opasnosti od razvijanja.
  • Pripazite na hranu - izbjegavanje hrane s visokim udjelom soli i masti može spriječiti skokove krvnog tlaka.
  • Upravljajte stresom - tehnike opuštanja poput dubokog disanja i meditacije mogu pomoći u smanjenju stresa, a time i pozitivno utjecati na razine krvnog tlaka.

Simptomi visokog krvnog tlaka

Povišeni krvni tlak kojeg nazivamo i tihim ubojicom najčešće i ne primjećujemo, zato je iznimno važno češće izmjeriti njegove vrijednosti. Ipak, dobro je prepoznati neke od tipičnih simptoma poput:

  • umora,
  • zujanja u ušima,
  • glavobolje,
  • otežanog disanja.

30. prosinac 2024 17:30