LOŠ ZRAK

Brojke na mjernim postajama eksplodirale, građani zabrinuti uoči dočeka, DHMZ objašnjava što se događa: ‘Ovo su glavni krivci‘

Izmjerena vrijednost opasnih čestica danas je tri puta veća od dozvoljene, pokazuju podaci
 Dragan Matic/Cropix

Kvaliteta zraka u Gradu Zagrebu zadnjih je desetak dana ponovno izazvala zabrinutost kod građana. Redakciji Jutarnjeg lista javili su se zabrinuti čitatelji istaknuvši kako je zagađenje u gradu vidljivo golim okom. Zabrinuti su za svoje zdravlje, ali i zdravlje svoje djece. S različitih aplikacija su nam slali vrijednosti izmjerenih koncentracija onečišćujućih čestica čije vrijednosti prelaze čak 200 mikrograma po kubnom metru što je daleko od dozvoljenih.

Ponovno smo se uputili u analizu izmjerenih koncentracija u zraku kako bismo vidjeli jesu li u proteklih tjedan dana koncentracije uistinu visoke ili je panika rezultat neprovjerenih aplikacija i internetskih stranica.

image

Indeks kvalitete zraka dosegao je 29.12 u predvečerje brojku od 210 i opis veoma nezdrava kvaliteta zraka.

Dragan Matic/Cropix

Podsjetimo, početkom prosinca smo objavili specijalni izvještaj u kojem smo nastojali odgovoriti na pitanje je li zrak u Zagrebu opasan po zdravlje, posebno u kontekstu opasnih lebdećih čestica PM10 i PM2,5 te kako različiti izvori podataka i meteorološki uvjeti utječu na percepciju i stvarno stanje onečišćenja. Tada smo pratili podatke 30 dana, razgovarali sa stručnjacima i zajedno s njima zaključili kako su povremena prekoračenja dozvoljenih vrijednosti čestica na godišnjoj razini zapravo dopuštena te kako situacija u Zagrebu nije dramatična te da dodatnu paniku stvaraju stranice poput AccuWeathera na kojima su prikazane znatno veće koncentracije od onih na DHMZ-u.

Inače dozvoljene razine PM2,5 nisu određene na dnevnoj bazi, već na godišnjoj i one iznose 25 μg/m3. Dozvoljene razine PM10 čestica određene su pak na dnevnoj bazi i iznose 50 μg/m3. A na nekim aplikacijama pojavilo se kako ovih dana one prelaze 200 μg/m3. U arhivi za pretraživanje na stranicama Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije provjerili smo kolike su vrijednosti izmjerene na četiri zagrebačke mjerne postaje te jesu li uistinu alarmantne i prelaze li dopuštene vrijednosti.

Zrak u Zagrebu od 21. prosinca do 30. prosinca

Dok prosječne razine čestica ostaju unutar granica prihvatljivih koncentracija prema hrvatskim i europskim standardnima kvalitete zraka, pojedinačni dani i vrijednosti izazivaju zabrinutost, no ne poklapaju se s iznosima zabilježenima na AccuWeatheru i aplikacijama za praćenje indeksa kvalitete zraka.

image

Indeks zagadjenosti zraka u Gradu Zagrebu 30.12 ujutro je opet bio vrlo visok i iznosi 147.

Presnimka/Cropix

Mjerenja su provedena na postajama ZAGREB-1, ZAGREB-2. ZAGREB-3 i ZAGREB-4, a rezultati su pokazali sljedeće:

Vršne vrijednosti koncentracija čestica PM10 i PM2,5 zabilježene su na nekoliko postaja. Primjerice na postaji ZAGREB-4 izmjerila je visoke vrijednosti PM10 od 113,6 μg/m3 u večernjim satima (22:00h)

Postaja ZAGREB-4 općenito bilježi najviše koncentracije, s prosječnom razinom PM10 od 27,45 μg/m3 i maksimalnim vrijednostima iznad svih ostalih postaja.

S druge strane, ZAGREB-2 ima najniže prosječne koncentracije PM10 (12,72 μg/m3), ali i dalje s povremenim porastima, što ukazuje na varijabilnu kvalitetu zraka čak i na manje opterećenim lokacijama.

image
Dragan Matic/Cropix

Visoke su se razine čestica zabilježile i 28. prosinca. Vrhunce u koncentraciji su imale u popodnevnim satima.

Ovi skokovi u koncentracijama lebdećih čestica poklapaju se s hladnijim zimskim uvjetima, kada se često povećava upotreba fosilnih goriva za grijanje, te s mogućim doprinosom emisija iz prometa i industrije.

Iako obje vrste čestica pokazuju slične trendove, PM2,5 čestice bilježe značajno više prosječne koncentracije na pojedinim postajama, što je zabrinjavajuće zbog njihovog utjecaja na zdravlje. Na primjer, na postaji ZAGREB-3 prosječne vrijednosti PM2,5 (27,64 μg/m3) gotovo su dvostruko veće od PM10 (12,14 μg/m3). Maksimalna koncentracija PM2,5 (118,7 μg/m3) također prelazi PM10 na istoj lokaciji (89,8 μg/m3).

Podaci koje smo našli sugeriraju da su razine lebdećih čestica tijekom većeg dijela analiziranog razdoblja bile u granicama prihvatljivosti, ali vršne vrijednosti pojedine dane izazivaju zabrinutost. Pogotovo koncentracije iznad 100 μg/m3, zabilježene na postaji ZAGREB-4, predstavljaju ozbiljan rizik za osjetljive skupine poput djece, starijih osoba i kroničnih bolesnika.

image
Dragan Matic/Cropix

Isto je sredinom prosinca za Jutarnji kazao pulmolog Saša Srića objasnivši kako bi građani u ovakvim trenutcima jednostavno trebali izbjegavati dulji boravak vani kada je izloženost čestica veća.

Što kaže DHMZ?

Obratili smo se DHMZ-u u vezi podataka o kvaliteti zraka prikupljenih u proteklih tjedan dana.

Analiza koncentracija lebdećih čestica PM10 i PM2,5 pokazala je povišene vrijednosti u vikendima 21. i 22. prosinca te 28. i 29. prosinca, dok su tijekom tjedna, uključujući Badnjak i Božić, bile unutar prihvatljivih granica. Međutim, 30. prosinca, kvaliteta zraka u kontinentalnom dijelu Hrvatske ponovo je nezadovoljavajuća, poručili su iz DHMZ-a za Jutarnji i dodali kako se radi o uobičajenom onečišćenju tijekom ovog hladnije dijela godine, posebice u kontinentalnoj Hrvatskoj.

Objasnili su kako su za emisije lebdećih čestica najodgovornija mala kućna ložišta zbog grijanja stanovništva na kruta goriva, primarno drva) te povećani promet.

- Problem je posebno izražen zbog stabilnih meteoroloških uvjeta te meteorološkog fenomena poznatog kao temperaturna inverzija. Radi se o fenomenu koji najčešće nastaje tijekom hladnih i vedrih noći kada se tlo brzo hladi, a s njime i zrak koji se nalazi neposredno iznad njega. Zbog toga temperatura zraka raste s visinom, umjesto da pada, pa će nastati sloj toplijeg zraka iznad sloja hladnijeg i djelovati kao "poklopac" koji sprječava vertikalno miješanje zraka. Posljedica toga je da će onečišćujuće tvari poput prašine, dima i čestica ostati "zarobljene" u nižim slojevima atmosfere. Problem postaje izraženiji tijekom razdoblja bez oborine, jer nema prirodnog čišćenja zraka, pojasnili su za Jutarnji.

image

Podaci za Zagreb na Staru godinu

/Screenshot

Iz DHMZ-a su dodali kako visoke koncentracije onečišćujućih čestica nisu samo ograničene na kopnene dijelove naše zemlje. Slični se podaci mogu vidjeti i u Sloveniji, ali i u ostatku istočne Europe. Podaci CAMS-a (Copernicus Atmosphere Monitoring Service), dostupni na Windy.com, pokazuju kako su koncentracije lebdećih čestica PM2,5 visoke u velikom dijelu istočne Europe, dok su osobito izražene u dijelu Italije (Padska nizina), poručili su i dodali kako i Slavonija bilježi visoke koncentracije čestica te susjedne sjever Bosne i Hercegovine kao i sjever Srbije.

- Na tim je područjima kombinacija stabilnih atmosferskih prilika i visokih emisija onečišćujućih tvari tradicionalno najizraženije, kazali su.

- Stoga, možemo zaključiti kako Zagreb nije iznimka te su situacije s povišenim koncentracijama lebdećih čestica PM10 i PM2,5 nažalost i u našim krajevima česte tijekom zime, dodali su za kraj i poručili građanima da prate podatke o izmjerenim koncentracijama onečišćujućih tvari koje su dostupne na službenim internetskim stranicama DHMZ-a te na portalu Kvaliteta zraka u Republici Hrvatskoj.

Brinu brojke na Staru godinu

Odlučili smo i mi instalirati aplikaciju Air Visual koja prati indeks kvalitete zrake svugdje u svijetu i objavljuje razine onečišćujućih čestica.

Podatke objavljene na aplikaciji odlučili smo usporediti s onima na stranici DHMZ-a, ali ovog puta smo naišli na podudaranja.

Mjerna postaja Zagreb 1 na aplikaciji bilježi koncentracije u iznosu od 148,4 μg/m3, a isti su podaci zabilježeni i na stranicama DHMZ-a (https://meteo.hr/index_kz.php?tab=kz).

Postavljamo pitanje kome vjerovati? Budući da aplikacija i DHMZ objavljuju izmjerene vrijednosti u stvarnom vremenu vrlo vjerojatno je da su obje istinite, AccuWeather ipak iznosi neke veće koncentracija pa čak i sada. Dok koncentracije 31. prosinca na mjernoj postaji Zagreb 1 iznose na DHMZ-u i aplikaciji Air Visual iznose 148,4 μg/m3, na Accu Weatheru su ipak veće i iznose 198 μg/m3.

Stručnjaci poručuju da se oslonimo na podatke DHMZ-a te kada je kvaliteta zraka lošija, kao što je uobičajeno za ovo razdoblje, minimaliziramo boravak vani.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. siječanj 2025 12:17