POLITIČKA KONTROLA

Slovački plan reforme javne televizije zabrinuo EU promatrače: ‘Ovo će ugroziti neovisnost medija‘

Neki od vladinih prijedloga već su izazvali prosvjede građana, zabrinutih da Slovačka nazaduje glede demokratskih standarda

Robert Fico 

 Kenzo Tribouillard/AFP

Slovački parlament u četvrtak je usvojio vladin plan reforme i promjene vodstva javne televizije RTVS, odbacivši pritom da će najavljene promjene ugroziti slobodu medija i staviti javni servis pod političku kontrolu.

Osim u radu javnog servisa, lijevo-nacionalistička koalicijska vlada premijera Roberta Fica zagovara promjene i u djelovanju državnog odvjetništva, policije, nevladinih organizacija i politici zaštite okoliša.

Neki od vladinih prijedloga već su izazvali prosvjede građana, zabrinutih da Slovačka nazaduje glede demokratskih standarda.

Novi zakon promijenit će pravila izbora članova Nadzornog odbora RTVS-a i dovesti do rane smjene vodećih ljudi, koje vladajući optužuju za političku pristranost i ignoriranje mišljenja i stavova koje ne pripadaju mainstreamu.

Zaposlenici RTVS-a, kao i pripadnici opozicije te promatrači Europske unije, strahuju da će vladini planovi ugroziti neovisnost medija i spriječiti kritiziranje njezina rada.

"Ovim prijedlogom zakona želimo ojačati javno-pravni karakter državne televizije te osigurati poštovanje pluralizma, načela demokracije i slobodnog stvaranja", rekla je ministrica kulture Martina Simkovicova u obraćanju parlamentarnim zastupnicima.

Zastupnici oporbenih stranaka, prenose slovački mediji, izašli su iz parlamenta uoči glasanja, no ruku su zato digli svih 78 zastupnika iz redove pozicije. Zakon stupa na snagu u srpnju, nakon što ga potpiše slovački predsjednik.

Usvojeni zakon omogućit će smjenu ravnatelja RTVS-a, a njegovu zamjenu izabrat će novi sastav devetočlanog vijeća koje imenuju parlament i ministrica kulture. Uz to, Radiotelevizija Slovačke mijenja ime u Slovačku televiziju i radio (STVR).

Vodeća oporbena stranka najavila je da će od Ustavnog suda zatražiti ocjenu ustavnosti zakona. Osim njih, zabrinutost su izrazili Europska radiodifuzna unija i potpredsjednica Europske komisije Vera Jourova.

Reporteri bez granica upozorili su u izjavi od 10. lipnja da nacrt zakona predviđa politizaciju javnog servisa od strane vlade, što bi fatalno ugrozilo njegovu neovisnost.

Otkad je prošle godine došla na vlast, koalicijska vlada premijera Fica u više je navrata prozvala medije da su neprijateljski orijentirani prema njoj. Ministrica Simkovicova rekla je da kritike na račun vladina zakona doprinose polarizaciji društva.

Prošlog mjeseca slovački premijer ranjen je u pokušaju atentata, a trenutno se oporavlja kod kuće. Taj napad produbio je političke podjele u ovoj srednjoeuropskoj državi koja broji 5,4 milijuna stanovnika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. rujan 2024 14:26