Sjeverna Koreja raznijela je dijelove ceste sa svoje strane snažno militarizirane granice između dviju Koreja, priopćio je u utorak Združeni stožer Južne Koreje.
Oko podneva po lokalnom vremenu razneseni su dijelovi ceste sjeverno od vojne linije razgraničenja dvije zemlje, priopćio je Združeni stožer.
Južnokorejska vojska pojačala je nadzor i svoju spremnost na odgovor, dodaje se.
Seul je ranije i upozorio da Pjongjang planira raznijeti ceste. Napetosti na Korejskom poluotoku porasle su nakon što je Sjeverna Koreja optužila Južnu Koreju da je poslala dronove iznad njezinog glavnog grada Pjongjanga.
Sjeverna Koreja je priopćila u petak da su dronovi ispustili "veliki broj" neprijateljskih letaka na Pjongjang, što smatraju političkom i vojnom provokacijom koja bi mogla dovesti do oružanog sukoba.
Glasnogovornik Združenog stožera južnokorejskih snaga odbio je u ponedjeljak otkriti jesu li južnokorejska vojska ili civili upravljali navodnim dronovima.
Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un u ponedjeljak se sastao s obrambenim i sigurnosnim dužnosnicima, a tema razgovora bio je odgovor na "ozbiljnu neprijateljsku provokaciju koja je narušila suverenitet DNRK", izvijestio je sjevernokorejski državni medij KCNA.
Rusija proziva Južnu Koreju
Rusko ministarstvo vanjskih poslova optužilo je u ponedjeljak Južnu Koreju za povećanje napetosti s komunističkom Sjevernom Korejom i pozvalo na diplomaciju u uspostavljanju mira i sigurnosti na Korejskom poluotoku.
Južna Koreja je objavila da se Sjeverna Koreja priprema raznijeti ceste koje prolaze teško militariziranom granicom, nakon što je Sjeverna Koreja optužila svog neprijatelja da šalje bespilotne letjelice iznad njezinog glavnog grada Pjongjanga. To se, kasnije, i dogodilo.
"Takvi potezi su očito zadiranje u (sjevernokorejski) suverenitet i unutarnje poslove s ciljem uništavanja njezinog pravnog, državnog i političkog okvira te uskraćivanja prava na vlastiti razvoj", priopćila je Marija Zaharova, glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova.
"Osiguranje dugoročnog mira i stabilnosti u subregiji moguće je samo političkim i diplomatskim sredstvima na temelju nedjeljive sigurnosti. Ne postoji alternativa osim ako agresija nije stvarni cilj Južne Koreje i njezinog ‘većeg‘ saveznika, Sjedinjenih Država", dodaje Zaharova.
Rusija i Sjeverna Koreja osnažile su diplomatske i vojne veze od početka ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine. Ruski predsjednik Vladimir Putin i sjevernokorejski vođa Kim Jong Un susreli su se u obje zemlje.
Rusija je 2000-ih podržavala sankcije UN-a protiv Sjeverne Koreje jer je smatrala da njezini nuklearni pokusi štete naporima da se zaustavi širenje nuklearnog oružja. No Moskva je u ožujku stavila veto na rezoluciju UN-a o obnavljanju mandata panelu stručnjaka koji nadzire krši li Pjongjang sankcije Vijeća sigurnosti UN-a.
Putin je u ponedjeljak podnio Dumi, donjem domu ruskog parlamenta, tekst o ratifikaciji ugovora o strateškom partnerstvu sa Sjevernom Korejom, objavila je novinska agencija Interfax. U slučaju oružanog napada na jednu zemlju, druga joj treba pružiti vojnu pomoć, navodi se u tekstu ugovora.
Ukrajinski forenzičari objavili su da su pronašli tragove sjevernokorejskog oružja uporabljenog u napadima na ukrajinske gradove. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u svom noćnom obraćanju u ponedjeljak da je obaviješten o "stvarnoj umiješanosti Sjeverne Koreje u rat".
"Stiglo je izvješće obavještajnih agencija o namjerama Rusa za jesen i zimu. Sve je vrlo detaljno. Praktički govorimo o uključivanju Sjeverne Koreje u rat", rekao je Zelenski u videoobraćanju.
Ukrajina: Svijetu je potreban novi sigurnosni sustav
Andrij Jermak, šef kabineta ukrajinskog predsjednika, pozvao je u ponedjeljak navečer na novi međunarodni sigurnosni sustav koji bi spriječio buduće slučajeve oružane agresije, dok se obraćao na online konferenciji o postizanju mira nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Andrij Jermak je rekao da je 66 zemalja i međunarodnih organizacija sudjelovalo na konferenciji, posvećenoj jednoj točki mirovnog plana ukrajinskog predsjednika za okončanje više od dvije i pol godine rata s Rusijom. Razgovori su bili usmjereni na buduće slučajeve eskalacije i agresije.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski trebao bi predstaviti parlamentu ovog tjedna "plan pobjede", dodatak mirovnom planu koji je izradio krajem 2022. u kojemu poziva na povlačenje ruskih snaga i vraćanje ukrajinskih granica iz 1991.
Taj je plan bio temelj "mirovnog samita" održanog u Švicarskoj u lipnju.
"Potrebna nam je obnovljena sigurnosna arhitektura temeljena na međunarodnom pravu i jačanju vlastitih obrambenih sposobnosti Ukrajine", objavio je Jermak na službenoj web stranici ukrajinskog predsjednika. "Ovaj sustav trebao bi pokriti ne samo vojnu komponentu, već i sankcije, financijsku potporu, ulaganja i široku suradnju na raznim poljima", dodao je.
Jermak nije otkrio koje su zemlje sudjelovale na ovoj konferenciji, jednoj od pripremnih za nove samite.
Zelenski je rekao da želi održati novi "svjetski samit" do kraja ove godine. Rusija nije bila pozvana na skup u Švicarskoj. Odbacila je rasprave sa samita u lipnju kao nevažne i rekla da neće prisustvovati takvom sastanku u budućnosti.
Zelenski je prošli tjedan razgovarao o svom planu pobjede s europskim čelnicima i saveznicima Ukrajine te tražio dopuštenje za uporabu zapadnog dalekometnog oružja protiv ruskih ciljeva.
Nije poznato puno detalja o planu. Zelenski je rekao da nastoji ojačati Ukrajinu "i geopolitički i na bojnom polju" prije bilo kakvog dijaloga s Rusijom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....