VIRUS HARA AFRIKOM

Njemačka otkrila prvi slučaj nove, opasne vrste boginja, ovo su simptomi

Do zaraze može doći kontaktom s tjelesnim tekućinama, mjehurićima ili krastama zaražene osobe

Ilustrativna fotografija

 Aubin Mukoni/Afp

Njemačka je otkrila prvi slučaj nove, opasne vrste boginja kakve trenutno haraju središnjom Afrikom, a ranije su poznate kao majmunske boginje, prenosi The Telegraph.

Institut za javno zdravstvo Robert Koch (RKI) je u priopćenju potvrdio da se radi o infekciji donesenoj iz inozemstva, a u Njemačkoj je otkrivena 18. listopada. Napominju da je rizik za širu populaciju i dalje nizak jer je za prijenos bolesti potreban blizak fizički kontakt.

Kako je u kolovozu ove godine za Jutarnji pisala Tanja Rudež, obično se ljudi zaraze preko zaraženih divljih životinja u dijelovima zapadne i središnje Afrike. To se može dogoditi ugrizom ili ogrebotinom zaražene životinje, rezanjem njezina mesa, krvi i izlučevina. Majmunske boginje se, također, mogu prenijeti jedenjem nedovoljno kuhanog mesa zaražene životinje. Virus se ne prenosi lako među ljudima, do zaraze može doći kontaktom s tjelesnim tekućinama, mjehurićima ili krastama zaražene osobe. Moguće je i zaraziti se spolnim odnosom sa zaraženom osobom. Prema američkom CDC-u (Centru za kontrolu i prevenciju bolesti) dodirivanje odjeće, posteljine ili ručnika koje koristi zaražena osoba također može predstavljati rizik.

- Trenutno smatramo da je rizik za zdravlje opće populacije u Njemačkoj nizak, dodaje se u priopćenju i ističe da Institut pozorno prati situaciju te će svoju procjenu prilagoditi ako bude potrebno.

Svjetska zdravstvena organizacija je u kolovozu drugi put u dvije godine proglasila majmunske boginje globalnim javnozdravstvenim izvanrednim stanjem nakon što je infekcija izbila u DR Kongo i proširila se na susjedne zemlje.

Kongo je tada bio epicentar izbijanja novog soja po imenu ‘klade 1b‘, a istovremeno se zemlja borila s drugim oblikom virusa ‘klade 1a‘. Taj je soj bio endemičan desetljećima, a prošle se godine situacija dramatično pogoršala.

Prvi znak širenja izvan afričkog kontinenta se pojavio 15. kolovoza kada je potvrđen jedan slučaj u Švedskoj.

Istog je mjeseca i Tajland potvrdio jedan slučaj 66-godišnjeg muškarca koji je bio pozitivan na virus majmunskih boginja nakon povratka iz DR Kongo. Prošlog je mjeseca i Indija potvrdila svoj prvi slučaj. Riječ je o 38-godišnjem muškarcu koji je primljen u bolnicu nakon povratka iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. U DR Kongo je započela i dugoočekivana kampanja cijepljenja kako bi se zaustavilo širenje virusa. Dosad je prvu dozu dobilo najmanje 14.000 ljudi.

Od početka ove godine samo je Demokratska Republika Kongo prijavila 15.600 slučajeva zaraze i 537 smrti. Sada su riziku najviše izložene žene i djeca mlađi od 15 godina, a dosad je 13 afričkih zemalja zabilježilo slučajeve zaraze. Kako bi se suzbila epidemija, WHO je izdvojio 1,5 milijuna dolara iz svog fonda za nepredviđene situacije te poziva donatore na dodatna ulaganja.

- Otkrivanje i brzo širenje novog klada majmunskih boginja u istočnom dijelu Demokratske Republike Kongo, njegovo otkrivanje u susjednim zemljama koje prethodno nisu imale slučajeve majmunskih boginja te mogućnost daljnjeg širenja unutar Afrike i izvan nje vrlo su zabrinjavajući - rekao je dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor WHO-a.

Simptomi ove bolesti su groznica, glavobolja, bolovi u mišićima, natečeni limfni čvorovi i osjećaj umora. Slijedi ih karakterističan osip, koji na koži stvara mjehuriće i kraste. Vrijeme od izlaganja virusu do pojave simptoma je oko 10 dana, a simptomi obično traju dva do četiri tjedna. Bolest može izgledati slično kao kod vodenih kozica. Dijagnoza se obično utvrđuje testiranjem uzorka dobivenog iz mjehurića ili kraste na koži na DNK virusa majmunskih boginja. Liječenje je simptomatsko i u većini slučajeva bolest prođe kroz dva do četiri tjedna.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. studeni 2024 10:43