Nakon nesuglasica francuski predsjednik Emmanuel Macron i njemački kancelar Olaf Scholz sastaju se u nedjelju u Parizu kako bi naglasili ponovno pronađeno jedinstvo i obilježili 60. godišnjicu Elizejskog sporazuma o prijateljstvu.
Nakon svečanosti na sveučilištu Sorbonne, o ekonomiji, energetici, sigurnosti, obrani i europskoj politici razgovarat će zatim njihovi kabineti na 23. po redu ministarskom sastanku, prvom od 2019. godine kada su susreti uživo prekinuti zbog ograničenja u pandemiji covid-19.
Sastankom se obilježava 60. godina Elizejskog sporazuma koji su potpisali Charles de Gaulle i Konrad Adenauer kojim su "okončana desetljeća, ako ne i stoljeća okrutnih sukoba i krvavih ratova", napisali su Scholz i Macron u tekstu objavljenom u Frankfurter Allgemeine Zeitung i Journal du dimanche.
Ministarski sastanak bio je planiran za listopad, no iznenada je otkazan zbog neslaganja u nizu ključnih pitanja, od energetike do obrane.
Od tada su obje zemlje isticale tijesnu suradnju i zajednička stajališta.
Uoči sastanka, Scholz je istaknuo važnost francusko-njemačkog prijateljstva video porukom, prenosi agencija dpa.
"Njemačka i Francuska prijatelji su i bliski partneri. O europskom mirovnom projektu razgovara se u trenutku Zitenwendeu (prekretnica, pri čemu se misli na posljedice rata u Ukrajini) o našim vrijednostima, koje želimo očuvati, braniti i - jačati", rekao je Scholz.
U vrijeme kada se ponovno ratuje na europskom kontinentu Scholz i Macron ističu da žele "Europu još suvereniju", koja će ulagati više u obranu.
"Za snažnu Europu sutrašnjice sada moramo više ulagati u naše oružane snage i u temelje naše obrambene industrije u Europi", napisali su u gostujućem članku. To, rekli su, poboljšava obrambene sposobnosti i čini Europu snažnijim partnerom i za Sjedinjene Države.
U tekstu navode i da žele Europu učiniti konkurentnijom.
"Snažno ćemo zagovarati ambicioznu strategiju za promicanje konkurentnosti europske industrije i europskog okruženja koje potiče natjecanje i inovacije", kažu Scholz i Macron ne spominjući izravno sporni novi američki zakon o smanjenju inflacije.
Francuska upozorava protiv "deindustrijalizacije" ako EU ne odgovori odlučno na američki projekt IRA (Inflation Reduction Act), masovnih subvencija u obnovljive energije.
Dvije susjedne zemlje pokušat će dogovoriti europske reforme kojima bi se zaustavio rast cijena energije povezan s ratom u Ukrajini, a nastoje i potaknuti zajedničke projekte inovacije.
Najavit će i povoljnu željezničku kartu za putovanja mladih između dviju zemalja, dodaje AFP.
Dvojac bi mogao razgovarati i o slanju tenkova Kijevu, što je ključno pitanje ovih dana zbog njemačkog oklijevanja da dopusti opskrbu ukrajinske vojske svojim naprednim tenkovima Leopard.
Također su istaknuli da teže brzom i konkretnom napretku u procesu proširenja EU.
Francuski diplomatski izvor ističe da vlada sada izbjegava govoriti o francusko-njemačkom "paru", što je termin koji se smatra previše afektivnim.
"Nije to romantična ljubav već istinska politička odgovornost", rekao je njemački diplomatski izvor.
Dvije susjedne zemlje počinju novu fazu iako postoji izvjestan stupanj nerazumijevanja otkako je Olaf Scholz naslijedio dugogodišnju kanclearku Angelu Merkel krajem 2021.
Scholz i Macron su oprečni temperamenti, kažu analitičari, a to komplicira odnos.
"Za Nijemce Macron je upravo prototip Francuza, čovjek koji mnogo govori", kaže Maurice Gourdault-Montagne, koji je bio diplomatski savjetnik nekadašnjeg predsjednika Jacquesa Chiraca od 2002. do 2007.
"Scholz je na prvi pogled hladan, kao da cijedi riječi i triput promisli prije nego što će nešto reći", kaže Joachim Bitterlich, koji je bio savjetnik nekadašnjeg kancelara Helmuta Kohla 1987. do 1998.
Macron i Scholz trebali bi nakon sastanak zajedno večerati u restoranu u francuskoj prijestolnici.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....