ŠOK OFENZIVA

Gradovi padaju jedan za drugim, SAD za glavu šefa pobunjenika nudio 10 milijuna dolara, on otkrio konačni cilj: ‘Istina je samo jedna‘

Unatoč naporima da se Hayat Tahrir Al-Sham (HTS) distancira od zloglasne Al Qaide, SAD su 2018. skupinu proglasile terorističkom

Pobunjenici napreduju u Siriji

 Izettin Kasim/Anadolu Via Afp

Cilj sirijske pobunjeničke koalicije je konačno svrgavanje autoritarnog predsjednika Bashara al-Assada, rekao je za CNN Abu Mohammad al-Jolani, militantni vođa skupine Hayat Tahrir Al-Sham (HTS), koja je formirana od bivše podružnice Al Qaide. Unatoč Jolanijevim naporima da se distancira od zloglasne Al Qaide, Sjedinjene Američke Države 2018. godine proglasile su HTS stranom terorističkom organizacijom, a za njegovu glavu ponudile nagradu od 10 milijuna dolara (oko 9,5 milijuna eura).

"Želimo okončati Assadov režim i stvoriti vladu temeljenu na institucijama i vijeću koje je izabrao narod. Naše je pravo koristiti sva raspoloživa sredstva kako bi se taj cilj i ostvario... Iranci su pokušali oživjeti režim, kupujući mu vrijeme, a kasnije su ga pokušali poduprijeti i Rusi. Ali istina je samo jedna - ovaj režim je mrtav", izjavio je.

Pobunjenici napreduju nevjerojatno brzo - već su preuzeli kontrolu nad Alepom, drugim po veličini gradom u Siriji, a uslijedilo je i zauzimanje strateškog grada Hame. Ova šok ofenziva zadala je velik udarac Assadu te njegovim pristašama u Iranu i Rusiji, ponovno pokrenuvši građanski rat koji je godinama uglavnom bio u mirovanju.

image

Mohammad al-Jolani snimljen 2016. godine

Ho/afp/profimedia/Ho/afp/profimedia

Jolani u ekskluzivnom intervjuu za CNN kaže da je kroz godine prošao kroz nekoliko etapa transformacije.

"Osoba u dvadesetima ima drugačiju osobnost od nekoga u tridesetima ili četrdesetima, a kamoli u pedesetima. To je ljudska priroda", rekao je.

Jolani se s Al Qaidom kao mladić borio protiv SAD-a u Iraku. U domovinu se vratio tijekom sirijskog građanskog rata i ondje vodio podružnicu terorističke skupine pod imenom Jabhat Al Nusra. Postepeno raskidajući veze s Al Qaidom, njegova organizacija početkom 2017. razvila se u Hayat Tahrir Al-Sham, koja je poznata i kao Organizacija za oslobođenje Levanta. Osim SAD-a, istu i Turska, UN te nekoliko drugih zapadnih zemalja označavaju terorističkom.

Jolani je za CNN iznio svoju novu viziju ratom razorene Sirije. Iako je govorio s tajne lokacije, prvi put javno je upotrijebio svoje pravo ime - Ahmed al-Sharaa - umjesto ratnog imena koje ga je "proslavilo".

Dok pobunjenička koalicija nastavlja osvajati teritorij i stanovništvo pod njihovom kontrolom, Jolani inzistira na tome da se civili nemaju čega bojati.

"Ljudi koji se boje islamske vladavine očito su ili vidjeli njezinu netočnu implementaciju ili ju ne razumiju kako treba. Želimo pridobiti povjerenje civila i skupina koje su u građanskom ratu u Siriji progonili ekstremisti i džihadisti. Dajemo sve od sebe kako bismo kršćane, ali i druge vjerske te etničke manjine uvjerili da će pod našom vlašću živjeti sigurno. Bilo je nekih kršenja prava manjina, no to su činili pojedinci i mi smo se tim problemima već pozabavili. Nitko nema pravo eliminirati drugu grupu koja na ovim prostorima koegzistira stotinama godina", tvrdi Abu Mohammad al-Jolani.

image

Pobunjenici gaze sliku predsjednika Bashara al-Assada

Mohammed Al-rifai/Afp

No međunarodne skupine za ljudska prava i lokalni promatrači svejedno su zabrinuti zbog nedavnog postupanja HTS-a prema političkim disidentima u Idlibu, navodeći da je grupa provodila oštro gušenje prosvjeda te mučila i zlostavljala disidente.

"Incidenti u zatvorima nisu učinjeni prema našim naredbama ili uputama. Osim toga, HTS se već pozabavio odgovornima za ta zlostavljanja", rekao je Jolani. Osvrnuo se i na etiketiranje njegove skupine kao terorističke.

"To je prvenstveno politički uvjetovano i netočno. Upravo su određene brutalnije taktike drugih džihadističkih skupina dovele do toga da HTS raskrsti s njima. Osim toga, ja osobno nikad nisam bio upleten u napade na civile", izjavio je.

Jolani je u intervjuu izrazio želju da strane snage napuste Siriju. Trenutačno se u zemlji nalaze snage SAD-a, Turske, Rusije i Irana, kao i iranski opunomoćenici.

"Mislim da će, kad ovaj režim padne, to pitanje biti riješeno i da više neće biti potrebe za stranim snagama u Siriji. Moja zemlja zaslužuje institucionalni sustav upravljanja, a ne onaj u kojem jedan vladar donosi proizvoljne odluke", zaključio je.

Dinastija Assad na vlasti je 53 godine, od 1971. Kako bi se održao na vlasti, režim je tijekom desetljeća ubio stotine tisuća ljudi, zatvorio disidente i brutalno raselio milijune unutar zemlje i inozemstva.

image

Pobunjenički borci

Mohammed Al-rifai/Afp
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:46