STRAHOTE 11. 9. 2001.

'Duboko udahni i misli na to koliko me voliš. I onda zamisli da sam tu i da te grlim'

Objavljene tisuće emotivnih i paničnih poruka koje su Amerikanci napisali na dan terorističkih napada 11. rujna

9.48 “Evakuiraju nas. Javim ti se uskoro.”

11.00 “Mislim samo na Nicholasa, Iana i tebe. Prestravljena sam. Moram ti reći koliko te volim.”

11.23 “Nikad više neću letjeti s American Airlinesom.”

11.29 “Bio sam tamo. Gledao sam kako se avion zabio u drugi toranj. Nevjerojatno... Sad sam doma u stanu. Ovo je kraj svijeta kakav poznajemo...”

12.04 “Duboko udahni i misli na to koliko me voliš. I onda zamisli da sam tu i da te grlim.”

Ovo su samo neke od poruka koje stigle na američke pagere na dan terorističkog napada na SAD 11. rujna 2001. Website Wikileaks obnovio je sjećanja na jednu od najvećih katastrofa u američkoj povijesti: objavljeno je više od pola milijuna poruka što su stizale tijekom 24 sata na dan napada, počevši s onima u ranu zoru, pet sati prije prvog udara, do kraja neprospavane noći nakon terorističkih udara.

Tog je dana u Americi 19 terorista otelo četiri aviona komercijalnih letova. Dva su se zabila u nebodere blizance World Trade Centera u New Yorku.

Jedan se zabio u Pentagon, a jedan se srušio u Pennsylvaniji kad su se pobunili putnici. Poginulo je 2976 ljudi.

Ogromna arhiva uključuje poruke dužnosnika, uključujući zaposlenike Pentagona i njujorške policije i običnih ljudi iz cijele zemlje. Zajedno pružaju insajdersku sliku o kaosu i konfuziji koji su vladali dok se odvijao napad te reakcijama Amerikanaca.

Poruke su ispunjene panikom, strahom, nagađanjimai emocijama.

Prve, pak, prikazuju početak jednog običnog dana. U 7.55 CNN objavljuje naslove glavnih događaja: Izrael je okružio još jedan grad na palestinskoj Zapadnoj obali, Michael Jordan se ponovo aktivira u košarci.

U 8.18, četiri minute nakon što je otet zrakoplov na letu 11 American Airlinesa, primaju se poslovne poruke i Amerika se zagrijava za još jedan radni dan.

U 8.46:46, šest sekundi nakon što je prvi avion udario u sjeverni toranj WTC-a, stiže poruka o kvaru u sustavu financijske tvrtke Cantor Fitzgerald: “Informacije u prekidu .. Sistem isključen”. U tom trenutku 658 zaposlenika kompanije koja je imala urede na 101. i 105. katu prvog od dva srušena tornja blizanca bilo je mrtvo.

Prve komunikacije otkrivaju zbunjenost. “Bomba je eksplodirala u tornju.” “Požar u WTC-u.” Nakon toga počinju svjedočenja iz prve ruke.

8.50:52 “WTC gori! Ne šalim se! Rick” “WTC je upravo eksplodirao. Vidjeli smo eksploziju kroz prozor. Terese”

Mobiliziraju se mediji i vijest budi Ameriku. Karen šalje poruku: “Na CNN-u kažu kako misle da je avion udario u zgradu”.

U 8.53 stiže poruka njujorške policije: “ Krenite prema WTC-u. Sve jedinice nek dođu do ulica Church i Vessey.”

U 9.03 drugi avion udara u tornjeve.

Pedeset dvije sekunde kasnije stiže poruka jednog promatrača: “To je namjerni napad... drugi avion se zabio u Centar.” Policija, vatrogasci i druge snage sigurnosti jure na mjesta napada. Javljaju što rade i što se događa.

9.50:06 “Evakuiramo škole u New Yorku”

9.53:34 “Trebamo sve raspoložive jedinice što je prije moguće. Krenite odmah.”

Do 9.25 zemlja je u panici. Sve je više osobnih poruka i iz svih se iščitavaju briga i očaj. Kompanije šalju poruke da se prebroje svi zaposlenici. Članovi obitelji pokušavaju doći do svojih najmilijih.

9.52:06 “Bob, molim te, javi se”.

11.02:10 “Scott, javi se, molim te. Moramo znati da si dobro. Zovi, mama.”

11.32:56 “Ako mi se ne javiš do podneva, idem po Lauru u školu i reći ću joj da joj je tata poginuo.”

Potreseni pojedinci šalju poruke svojim nabližima.

“Draga, samo ti želim reći koliko te volim. Bio sam zabrinut. Ne želim te izgubiti sad kad si ponovo sa mnom. Ti si mi sve u životu. Volim te.”

Neke poruke donose olakšanje.

“Tata mi je preživio! Sad me zvao čovjek koji radi s mojom maćehom i kaže da je živ i kako je to sve što zasad znamo. Ne znam je li možda ranjen.”

“Abroerov je otac živ. Preživio je rušenje tornja. Pokušavam ih dobiti da saznam više.”

“Tim je... OK sam. Nazovi me na kućni... bio sam ispred nebodera kad je eksplodirao, ali dobro sam.”

Neke poruke govore, čini se, o evakuaciji prve obitelji.

10.24 “Twinkle i Turq su zbrinuti i na sigurnom.” Twinke i Turq su, naime, kodna imena za kćeri blizanke tadašnjeg predsjednika Georgea W. Busha.

10.32 “Anonimni pozivi da je meta anđeo.” To je poruka tajne službe koja otkriva da se sumnjalo da je meta bio predsjednički avion Air Force One.

Glasine su divljale.

“Nepotvrđeni izvještaj o napadu na Camp David u tijeku.” “Mislim da bi još jedan avion mogao biti otet i usmjeren prema Capitolu.”

Kako sati odmiču sve je više zabrinutih poruka. Telefonske linije su u kvaru ili preopterećene.

Razmjer i priroda napada shvaćeni su jako brzo. “Teroristički napad” spominje se u 9.05, dvije minute nakon što je drugi avion izvršio svoju ubilačku misiju.

Dvadeset minuta nakon što su srušena oba tornja, do 10.48, prst je već uperen u al-Qa’idu s više pagera.

“Mislim da ne idemo nigdje večeras! Hoću razbiti Bin Ladena!” piše Duane.

Zašto objava privatnih poruka? To je sad povijest

- Svjesni smo toga da je to veoma emocionalan materijal, no to ne znači da ne bi trebao biti dio povijesnih zapisa - kaže Daniel Schmitt, glasnogovornik Wikileaksa iz Berlina. Taj internacionalni zviždački website u srijedu je počeo objavljivati poruke za koje tvrdi da su s američkih pagera i da su “presretene i snimljene” na dan terorističkog napada na New York i Washington. Ne žele otkriti kako su dobili poruke, a navodno su odaslane preko provajderskih kompanija Skytel, Mertocall i Arch Wireless. Objavljeno je čak 573.000 poruka, a Wikileaks tvrdi da je neke od njih provjerio i da se čini da su sve autentične.

Većina poruka koje su objavljene nemaju veze s napadom i komunikacija su između privatnih osoba.Njujorška policija i vatrogasci izjavili su da ne mogu potvrditi da su poruke stvarna komunikacija njihovih ljudi. Provajder USA Mobility je rekao da je “uznemirujuće saznati da se privatne poruke presreću i snimaju” te da je to protivno zakonu. Objavljivanje poruka podiglo je mnogo prašine jer mnogi smatraju da je to grubo kršenje intime pojedinaca. No, Wikileaks smatra da se radi o potpuno objektivnom izvoru o odlučujućem momentu našeg vremena koji može pomoći da se još više rasvijetli kako su tekli događaji tog dana.

Wikileaks se opisuje kao website koji su osnovali kineski disidenti, novinari, matematičari i stručnjaci iz SAD-a, Tajvana, Europe, Australije i JAR-a ( A. Handabaka)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 00:45