PLAN IDE DALJE

Čelnik UN-a za klimu: Zemlje ostaju predane klimatskim planovima, unatoč SAD-u

‘Jedna se zemlja može povući, ali drugi već stupaju na svoje mjesto kako bi iskoristili priliku i požnjeli goleme nagrade‘

Simon Stiell 

 Evaristo Sa/Afp

Zemlje ostaju predane svojim nacionalnim klimatskim planovima i nastoje predvoditi prijelaz na čistu energiju, dok Sjedinjene Države planiraju izaći iz Pariškog klimatskog sporazuma, rekao je najviši dužnosnik UN-a za klimu u svom prvom ovogodišnjem govoru u četvrtak.

Simon Stiell, izvršni tajnik Okvirne konvencije UN-a o klimatskim promjenama (UNFCCC), iznio je prioritete uoči godišnjih pregovora o klimi u studenom i potaknuo zemlje da pripreme snažnije nacionalne klimatske planove ove godine, čak i nakon što je američki predsjednik Donald Trump rekao da će iz Pariškog sporazuma ukloniti drugog najvećeg svjetskog emitera stakleničkih plinova.

"Jedna se zemlja može povući, ali drugi već stupaju na svoje mjesto kako bi iskoristili priliku i požnjeli goleme nagrade: snažniji gospodarski rast, više radnih mjesta, manje zagađenja i daleko niže zdravstvene troškove, sigurniju i pristupačniju energiju", rekao je Stiell u govoru u glavnom gradu Brazila. Uz njega je bio predsjednik COP30, veleposlanik André Corrêa do Lago.

Stiell je rekao da je u 10 godina od usvajanja Pariškog sporazuma svijet postao podijeljeniji, ali se proces pregovora o klimi "uspio oduprijeti trendu".

Neke su se vlade suočile s političkom reakcijom na klimatske politike. Kandidati zelenih u Europi gube podršku, a SAD je izabrao Trumpa, koji je vodio kampanju protiv programa Bidenove administracije usmjerenog na klimu.

Unatoč tome, Stiell je rekao da je svijet mobilizirao oko 2 bilijuna dolara za financiranje borbe protiv klimatskih promjena iz "gotovo ničega" u posljednjem desetljeću. To je novac za potporu naporima siromašnijih zemalja da smanje emisije i prilagode se klimatskim utjecajima.

Pozvao je zemlje da povećaju iznos financiranja. Na prošlogodišnjem klimatskom samitu, konferenciji COP29 u Bakuu, dogovorili su se da će izdvajati 300 milijardi dolara godišnje do 2035.

Stiell je rekao kako očekuje da će velika većina zemalja podnijeti nove nacionalne klimatske planove prema Pariškom sporazumu ove godine. UNFCCC ima rok do 10. veljače za podnošenje tih planova, ali mnoge su zemlje rekle da će ih predati kasnije tijekom godine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. veljača 2025 22:20