U Hrvatskoj je vrhunac toplinskog vala, prvog većeg ove sezone. U Kninu je izmjereno čak 39,9 Celzijevih stupnjeva - tek nešto manje od najavljenih maksimalnih 40 stupnjeva.
Osim Knina, izuzetno toplo je bilo i ostalim gradovima - Imotskom je bilo 37°C, na Lastovu, u Metkoviću, Makarskoj, Sinju i Splitu bilo je 36°C. Najmanje je izmjereno na Zavižanu gdje je 25°C stupnjeva što se iz perspektive ostatka Hrvatske čini prilično svježim.
Inače, Knin je redovito jedan od najtoplijih gradova. Međutim, stanovnici Knina to doživljavaju kao uobičajenu pojavu u ovo doba godine. Inače, rekordna temperatura u Kninu izmjerena je prije dvije godine kad je bilo 39.7 Celzijevih stupnjeva. Ove je godine taj rekord nadmašen, piše HRT.
U Dubrovniku je već u 7 sati temperatura zraka bila 32°C, a u Splitu na Marjanu 30°C, navodi DHMZ.
Lokalno u unutrašnjosti prema večeri i u noći mogući su pljuskovi i grmljavina, mjestimice i jače izraženi.
Vjetar većinom slab, prolazno do umjeren jugozapadni, na Jadranu i sjeverozapadni.
Narančasto i crveno upozorenje
Zbog visokih je temperatura DHMZ oglasio narančasto upozorenje za osječku, zagrebačku, gospićku, kninsku i karlovačku regiju, a za riječku, splitsku i dubrovačku regiju - crveno upozorenje.
To znači da se očekuju ekstremno visoke temperature, pa je potrebno zaštititi sebe, djecu i starije.
Zbog visokih temperatura koje mogu utjecati na zdravlje podsjećamo na preporuke za zaštitu od vrućine i toplinskog udara, posebno za ljude sa zdravstvenim problemima.
Toplinski udar iznenadni je kolaps organizma, a nastaje zbog, često naglog, prekomjernog povišenja tjelesne temperature i nemogućnosti organizma da se hladi znojenjem i temperaturu održi u normalnim granicama radi ekstremno visoke vanjske temperature odnosno vremenske pojave toplinskog vala.
Tijekom velike vrućine važno je pridržavati se preporuka lokalnih zdravstvenih ustanova te pratiti Državni hidrometeorološki zavod - upozorenje na toplinske valove.
Nestanak struje
Zbog visokih temperatura mogući su kvarovi na pojedinim infrastrukturama.
Kad smo kod kvarova, u petak je na neko vrijeme bez struje ostala skoro cijela Damacija, a i gotovo cijelo područje Crne Gore. Struje nije bilo ni u dijelovima Bosne i Hercegovine i Albanije. Iako se definitavan uzrok kvara još uvijek ne zna, prve informacije govore da je određeni dalekovod između Grčke i Albanije ‘ispao‘ pa su se promijenili tokovi, no to je ‘još u sferi nagađanja i neprovjerenih informacija‘, rekao je direktor Sektora za vođenje elektroenergetskog sustava u HOPS-u Danko Blažević.
Kako nije bilo struje, nisu radili semafori pa su se u dalmatinskim gradovima stvorile velike gužve, a nisu mogle raditi niti trgovine jer nisu mogle izdavati račune. U kafićima i restoranima, pak, primala se samo gotovina.
Prometni koleps dogodio se i u Sarajevu te ostalim gradovima pogođenog područja.
Stanje s električnom energijom možete pratiti uživo na portalu Jutarnji.hr na ovom LINKU.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....