NETOM IZGLASANO

Važne promjene za sve vlasnike automobila, ovo dobro pročitajte jer bi u protivnom mogli ostati bez velikog iznosa!

Hrvatski sabor je 15. 12. 2023. jednoglasno donio novost u zakonu koja se ne spominje na sva zvona
 Plg/Alamy/Alamy/Profimedia/Plg/alamy/alamy/profimedia

Bijeg s mjesta nesreće najnehumaniji je mogući postupak vozača. Razbiju nekog, ne osvrnu se i odvezu dalje ili možda stanu, pogledaju je li ih tko vidio, pa ako steknu dojam da svjedoka nema, odjezde što dalje i brže. Dođete do vozila, pola automobila slupano a odgovornog nigdje na vidiku. Nema podataka, ne znate ni kuda ni što, osim posegnuti za kaskom ako ga imate. Vozači napuštaju mjesto nesreće bez razmjene podataka ili ostavljanja podataka jer se kriju se od posljedica. Negiraju da su uopće uzrokovali nesreću, možda da prikriju svoju alkoholiziranost ili konzumaciju kakvih opijata.

Zna se, izađe li policija na mjesto nesreće, slijedi podvrgavanje ispitivanju alkoholiziranosti prisustva droga, psihoaktivnih tvari i psihoaktivnih lijekova. Ovisno o posljedicama slijedi prekršajni postupak i kazna ili kazneni postupak i kazna, a alkohol, droga, psihoaktivni lijekovi kod vozača nikad nisu smatrani olakotnom okolnošću, piše HAK Revija.

Velike promjene: Ne ispunite li Europsko izvješće nakon nesreće ili ne zovete li policiju, gube se prava iz obveznog osiguranja!

Tu sada ima jedna novost koja se ne spominje na sva zvona: Hrvatski sabor je 15. 12. 2023. jednoglasno donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim osiguranjima u prometu.

Nužno je imati u vidu kako razmjena podataka i popunjavanje Europskog izvješća o nezgodi, nakon prometne nesreće dobiva novu dimenziju! Štoviše, čak treba naglasiti da će izostanak razmjene podataka i nepopunjavanje tog izvješća, odnosno neobavještavanje policije o nastaloj prometnoj nesreći rezultirati značajnim financijskim posljedicama: gubitkom prava iz obveznog osiguranja. Naime, svakom se može dogoditi prometna nesreća njegovom krivnjom i nepažnjom i svakog može ponijeti želja da nestane s tog mjesta odmah bez ostavljanja ikakvih podataka. Do sada to nije povlačilo po osnovi obaveznog auto osiguranja nikakve posljedice. Međutim, tome je stigao kraj stoga je najmudrije s obzirom na zakonsku promjenu, imati već unaprijed ispisane osobne podatke, tako da se bude spreman, samo nekom zataknuti za brisač. Obrazac Europskog izvješća o nezgodi, također imajte pri ruci.

Od stupanja na snagu ovih netom izglasanih izmjena i dopuna osigurana osoba gubi prava iz osiguranja ako je vozač upravljao vozilom pod utjecajem alkohola iznad ugovorene granice, droga te psihoaktivnih lijekova ili drugih psihoaktivnih tvari.

Preciznije, to znači da će osiguratelj, nakon isplate štete oštećenicima, imati pravo regresa prema svom osiguraniku koji je uzrokovao štetu. To pravo osiguratelja je ograničeno na ukupno 12 prosječnih neto plaća prema zadnjem izvješću Državnog zavoda za statistiku, te troškove i kamate. Ako je vozač alkoholiziran uzrokovao prometnu nesreću, kad njegovo osiguravajuće društvo namiri štetu oštećenom, okreće se s financijskih zahtjevom prema njemu.

Do sada ovaj zakon nije spominjao gubitak prava ako ne ostavite podatke i ako ne zovete policiju.

Međutim, u ovim zakonskim izmjenama izglasanim 15. 12. 2023. se u čl. 15. navodi da se taj ključni članak 24. temeljnog zakona mijenja i to na štetu onih koji su nakanili nakon prometne nesreće dati petama, točnije vozilu vjetra i nestati s mjesta nesreće, bez ostavljanja osobnih podataka, piše HAK Revija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 10:37