ŠEF DORH-A U SABORU

Turudiću jedno novinarsko pitanje nije baš sjelo, naprasno je otišao: ‘Odustajem, hvala vam!‘

Izjavu novinarima je napustio nakon pitanja o mogućnosti da DORH više ne odlučuje o sukobu nadležnosti s EPPO-om

Ivan Turudić
 

 Damjan Tadic/Cropix

Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić u srijedu je u Saboru ustvrdio da je zadovoljan svojim radom, ali i dalje upozorava na kadrovske i materijalne probleme DORH-a, a izjavu novinarima je napustio nakon pitanja o mogućnosti da DORH više ne odlučuje o sukobu nadležnosti s EPPO-om.

"Rasprava je prošla očekivano, nije mi ništa iznenadilo. Nisam primijetio da je danas bilo ugodnijih tonova nego prošli put, srž je ostala ista", ocijenio je Turudić saborsku raspravu o izvješću o radu DORH-a u prošloj godini.

Upitan kako je zadovoljan svojim radom i onime što je do sada uspio napraviti, kazao je da puno radi i da je puno napravio, no, dodaje, uvijek se može bolje. "Prionuo sam poslu s puno entuzijazma, s voljom i željo da se stvari poprave. Poduzeli smo baš puno aktivnosti, a vrijeme će pokazati koliko smo uspjeli”, ustvrdio je.

image

Ivan Turudić u Saboru

Damjan Tadic/Cropix

Komentirao je i problemi s kojima se DORH suočava, poput prostornih i materijalnih uvjeta, ali i nedovoljnog interesa za rad u DORH-u, kazavši da su to stvari zadane prije deset godina i da su svi državni odvjetnici u svojim izvješćima upozoravali na te probleme.

"Situacija ide na bolje, selimo se do Božića u novu zgradu što će omogućiti uređenje sadašnje zgrade, priprema se i mijenja Zakon o plaćama i sve o čemu govorim nailazi na dobar odjek u Ministarstvu pravosuđa, s kojim prvenstveno komuniciramo", rekao je.

Turudić smatra da se ljude može privući u DORH zapošljavanjem vježbenika i protočnošću sustava. Poručuje da se izmjenom zakona mora omogućiti da se civilni odvjetnik može zaposliti u DORH-u, da sudac može ići sa suda u DORH i obrnuto, a prvenstveno se mora poboljšati materijalni položaj i podignuti entuzijazam jer se nijedan posao, kaže, ne može raditi bez toga.

Upozorio je da je, zbog nedostatka zaposlenika, izvjestan broj predmeta usporen, pojasnivši da u sustavu imaju nešto više od 500 ljudi, a treba ih biti 780 i razumljivo je da se to osjeti na rješavanju predmeta.

Odgovarajući na novinarska pitanja Turudić je kazao da se obiteljskom nasilju "mora posvetiti pažnja i treba ići prema adekvatnim mjerama za zaštitu osiguravanja nazočnosti okrivljenika”.

Na pitanje kako napreduje istraga o Jadroliniji i nedavnoj nesreći, kazao je da je naložena istraga ventila i kotlova. Nije htio iznositi detalje o slučaju Kajtazi, tek je napomenuo da se provode izvidi po kaznenoj prijavi.

Novinare je zanimalo i pitanje sukoba nadležnosti DORH-a i EPPO-a, koje se pojavilo u slučaju Geodetskog fakulteta, naročito nakon što je glavna europska tužiteljica Laura Kövesi iznijela da ubuduće nacionalni tužitelji ne bi trebali presuđivati u situacijama kada bi došlo do sukoba nadležnosti između nacionalnog i europskog tužiteljstva.

image

Ivan Turudić

Damjan Tadic/Cropix

Turudić je nerado govorio o toj temi, zapitavši novinare zašto mistificiraju sukob nadležnosti jer, kaže, do sada nije bilo nijednog sukoba nadležnosti u četiri, pet godina koliko je EPPO u Hrvatskoj.

"Zašto je vama važno bih li ja imao nešto protiv takve promjene ili ne, to je moja privatna stvar. Zašto bih dijelio svoje stavove s vama, ne pada mi na pamet. Mislim da je sasvim nepotrebno govoriti o mom privatnom stavu o tome. Ako se promijeni uredba, onda će biti tako, ako ostane, onda će biti tako i gotovo”, uzvratio je novinarima uzrujano, ponovivši da do sada nije bilo sukoba nadležnosti.

Novinare je pozvao da se koncentriraju na izvješće DORH-a o kojem se danas raspravlja, a tema sukoba nadležnosti je, poručuje, nepotrebna. Na podsjećanje da je premijer sporio sukob nadležnosti u slučaju Geodetskog fakulteta, kratko je kazao – "onda pitajte premijera". Kako su novinari nastavili inzistirati na toj temi, Turudić je samo kratko rekao – "odustajem, hvala vam" i otišao.

Turudić na upite oporbe: Ne mogu izvještavati o konkretnim predmetima

Saborska oporba uporno je u srijedu pokušavala od glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića koji u Saboru podnosi izviješće o radu DORH-a za 2023., dobiti odgovore o konkretnim predmetima, a on im je odgovarao da o tome ne može izvještavati jer su izvidi i sadržaji izvida tajni.

Turudić je danas na sjednici u Hrvatskom saboru podnio izviješće o radu državnih odvjetništava u 2023. godini.

Što je s aferom u HEP-u od 100 milijuna eura nabave plina u vrijednosti od gotovo 100 milijuna eura od PPD-a Pavle Vujnovca, hoće li biti istrage protiv Frane Barbarića, što je sa prijavom građanske inicijative „Za Lungomare” o pretvorbi pulske cementare, nije li sumnjivo što je bivši zastupnik Josip Šarić dao ostavku neposredno prije uhićenja - postavljali su pitanja oporbeni zastupnici.

Teško mi je govoriti o pojedinačnim, konkretnim predmetima, to nije predmet izvješća o radu DORH-a, ne mogu govoriti o izvidima koji su tajni, a ostavka je osobna stvar a ne kazneno djelo, istaknuo je u odgovorima Turudić.

Poručio je oporbenim zastupnicima i da DORH nikoga ne štiti niti radi po nečijem nalogu, nikome ne daje migove niti obavještava ikoga o postupanjima, tako ni premijera Andreja Plenkovića o uhićenjima visokih dužnosnika.

„Ne vodim računa tko je s kim u koaliciji, tko je pripadnik koje političke opcije ili nacionalnosti”, rekao je na upit Arsena Bauka (SDP) može li jedan stranka zaustaviti uhićenje, referirajući se na izjave iz DP-a kako ne bi bilo uhićenje osumnjičenika za ratni zločin da je SDSS na vlasti.

Ratni zločini, dodao je glavni državni odvjetnik Turudić, jedan su od prioriteta DORH-a i ne bi bilo dobro da ijedan ratni zločin ostane neprocesuiran. No otežanost je postupanja u tim kaznenim postupcima zbog proteka vremena, smrti svjedoka itd, pojasnio je.

HDZ-ovi zastupnici su u raspravi u nekoliko navrata podsjetili na ponašanje oporbe tijekom predizborne kampanje kada su, kako kažu, zazivali po nalogu predsjednika Republike Zorana Milanovića ukidanje Ustavnog suda i smjenu glavnog državnog odvjetnika.

„Milanović i mnogi njegovi apologeti često potiču na nepoštivanje Ustava i zakona; koliko ta štetočinska politika može negativno utjecati na društvo, posebice na mlade”, upitala je HDZ-ova Majda Burić.

"To je pitanje više sociološko i kulturološko, ne mogu na to odgovoriti, ne želim ulaziti u motive zašto me se htjelo smijeniti", odgovorio im je Turudić.

„Na pitanja o predsjedniku Republike ne želim odgovarati i ne želim komentirati ni jednu njegovu riječ u javnom prostoru ma kako opaka bila”, poručio je glavni državni odvjetnik.

O Milanoviću, na upit SDP-ove zastupnice Jasenke Auguštan-Pentek, Turudić je samo napomenuo kako je predsjednik RH svojim ponašanjem pridonio atmosferi da mu se „stavi meta na leđa” i pridonio reakcijama kao da je, navodno, sam sebi pucao u automobil. Glavni državni odvjetnik dodao je i kako nema informacija o tome tko mu je propucao automobil.

U replikama Turudić je odbacio tvrdnju Mostova zastupnika Ante Kujundžića da DORH nije efikasan.

„Učinkovitost je vrlo visoka i iznosi 96,3 posto, a cilj u narednom razdoblju biti će dalje ojačati samostalnost i neovisnost DORH-a kao i ažurnost u rješavanju predmeta”, kazao je i istaknuo da je zadovoljan radom USKOK-a.

HDZ-ova Andru Krstulovića Oparu zanimalo je koliko je lažnih prijava, na što je Turudić kazao da nema te podatke upozorivši da je to kazneno djelo. „Vjerojatno će toga biti tijekom predizborne kampanje, ali nismo mi adresa za to”, rekao je .

"Mislite li i dalje tužiti novinare", upitala je glavnog državnog odvjetnika SDP-ova Anita Curiš Krok, na što je on kazao da je novinara tužio samo jednom u životu 2014. godine jer je napisao da je gori od četničkog vojvode Šešelja te da taj predmet otišao u zastaru.

SDP-ova Ivana Marković ustvrdila je da je Turudić glavni odvjetnik HDZ-a koji ima zadatak čuvati tu stranku i minimalizirati štetu.

„Količina uvreda koje ste izrekli ne pridonosi argumentima, iznijeli ste obične uvrede i difamacije”, uzvratio joj je Turudić.

Difamacijama je nazvao i pitanja vezana uz njegovu povezanost s Josipom ex Rimac.

Na pitanje Marijane Petir ima li DORH suradnju sa srbijanskim tužiteljstvom te zna li se koji su branitelji na tzv. "crnoj listi" Srbije, Turudić je odgovorio kako sa Srbijom nemaju nikakvu suradnju. Također, rekao je i kako nema saznanja o braniteljima koji se nalaze na "crnim listama" Srbije.

Glavni državni odvjetnik znakovitim smatra kako postupci i razne radnje protiv hrvatskih pilota, pripadnika HRZ-a, počinju uvijek prije obljetnice vojni redarstvene operacije "Oluje". (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. studeni 2024 20:46