Svako šesto kazneno djelo vezano uz prostituciju prijavljeno u razdoblju od 2009. do 2020. godine odnosilo se na podvođenje ili prisiljavanje na prostituciju djece, a među svim oštećenima tim kaznenim djelima mlađi od 18 činili su čak 21 posto! Istodobno, dvije trećine počinitelja osuđenih za ta kaznena djela osuđeno je na kazne manje od minimalnih koje su propisane Kaznenim zakonom.
Podaci su to koje otkriva pregledni članak "Prostitucija u Republici Hrvatskoj - statistički pokazatelji, specifičnosti i trendovi", objavljen u časopisu Policija i sigurnost, čiji je autor Pero Mihaljević, kriminalist s višegodišnjim iskustvom u obavljanju poslova suzbijanja složenijih oblika kriminaliteta.
"Podaci zabrinjavaju jer je riječ je o najranjivijoj društvenoj skupini te bi ovo svakako trebao biti pokazatelj u kojem bi smjeru trebali ići dodatni institucionalni napori", upozorava autor u svojem radu.
Prema podacima koje je Mihaljević prikupio od MUP-a i Državnog zavoda za statistiku, u razdoblju od 2009. do 2020. godine policiji je prijavljeno 1026 kaznenih djela vezanih uz prostituciju (podvođenje, prisila na prostituciju, oglašavanje prostitucije), od kojih je 156 vezano uz djela podvođenja djeteta. Tim kaznenim djelima ukupno je oštećeno 788 osoba, od kojih je čak 167 bilo mlađe od 18 godina. Uglavnom je, objašnjava autor, riječ o osobama koje su podvođene. Zanimljivo je da se gotovo dvije trećine prijavljenih odnosi na klijente koji su djeci plaćali seksualne usluge, a ostatak se odnosi na podvođenje djece uz primjenu prisile ili obmane ili bez nje.
Vrbovanje i poticanje
Podatke o optuženjima i osudama prijavljenih počinitelja Mihaljević je prikupio od Državnog zavoda za statistiku. Od 2013. godine, kad je na snagu stupio novi Kazneni zakon, pa do 2020. za djela na štetu djece pravomoćno je osuđeno ukupno 19 počinitelja. Njih 14 osuđeno je sukladno stavku 1. članka 162., koji regulira kažnjavanje osobe koja "radi zarade ili druge koristi namamljuje, vrbuje ili potiče dijete na pružanje spolnih usluga" te onoga tko "organizira ili omogući pružanje spolnih usluga s djetetom, a znao je ili je morao i mogao znati da se radi o djetetu".
U razdoblju od 2013. do 2019. godine za to je djelo bila propisana kazna od jedne do deset godina zatvora. U istom je razdoblju po tom stavku zakona osuđeno 11 osoba: tri su osuđene uvjetno, a još njih pet na kaznu zatvora manju od minimalno propisane kazne od jedne godine zatvora. Dvojica su osuđena na kaznu od jedne do dvije godine zatvora, a najstrože kažnjeni počinitelj dobio je kaznu u rasponu od dvije do tri godine zatvora.
Izostanak edukacije
Od 2019. kazne su dodatno postrožene i iznose od minimalnih tri do 12 godina zatvora. U dvije godine osuđena su tri počinitelja: jedan na uvjetnu kaznu, jedan na kaznu od jedne do dvije godine zatvora i jedan na zatvorsku kaznu u rasponu od tri do pet godina. Najteže kažnjeni počinitelj osuđen je na kaznu od pet do deset godina zatvora, za kazneno djelo dugotrajnog prisiljavanja djeteta na prostituciju upotrebom sile i korištenjem odnosa zavisnosti, što upućuje da se radilo o roditelju.
- Seksualno nasilje nad djecom, u koje ulazi i podvođenje djeteta, ozbiljan je problem na koji ukazujemo već dugi niz godina tražeći odgovarajuće sankcioniranje počinitelja. Smatramo da je važno mijenjati sudsku praksu, stoga kontinuirano predlažemo nadležnome Ministarstvu uvođenje obvezne edukacije sudaca koji donose odluke o kažnjavanju - kaže pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević. Dodaje kako smatra da je takva edukacija nužna kako bi se suci upoznali s pojavnim oblicima seksualnog zlostavljanja djeteta i njegovim dugoročnim posljedicama te, u skladu s time, uvidjeli nužnost primjerenog kažnjavanja počinitelja.
- Edukacija je potrebna i zato da bi se ujednačila sudska praksa te onemogućilo donošenje presuda u kojima se interesi počinitelja stavljaju ispred interesa djece - žrtava seksualnih delikata. Bez jasne i snažne osude i promptnog kažnjavanja ne može se postići zaštita djece, što je obveza države, no praksa "blagih osuda" za seksualni zločin protiv djeteta i dalje se nastavlja - naglašava. Važnu ulogu ima i prevencija i edukacija djece.
- Nažalost, preventivni programi ovog sadržaja nisu dio redovnog i obveznog obrazovanja - ističe pravobraniteljica.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....