BURNO U SABORU

Katarina Peović pitanjem o Tuđmanu izazvala niz reakcija, HDZ-ovci oštri: ‘To je neprihvatljivo!‘

Njezino je pitanje vezano uz namjeru da se Sveučilište obrane i sigurnosti nazove po prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu
Katarina Peović
 Damjan Tadic/Cropix

Saborska zastupnica Katarina Peović (RF) u utorak je izazvala niz reakcija, zahtjeva za stankom i opomene pitanjem vezanim uz namjeru da se Sveučilište obrane i sigurnosti nazove po prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu.

Jeste li upoznati s presudom Haaškog suda Prlić i drugi, i smatrate li da je taj Sud relevantna institucija, upitala je zastupnica ministra obrane Marija Banožića koji je Hrvatskom saboru predstavio zakonski prijedlog o osnivanju Sveučilišta obrane i sigurnosti (SOS).

Peović je jesenas, na prvom čitanju istog zakona, ministra pitala smatra li prikladnim da to sveučilište nosi ime prvog hrvatskog predsjednika, „s obzirom da je Haaški sud utvrdio da je sudjelovalo u udruženom zločinačkom pothvatu“.

Na njen su istup oštro reagirali HDZ-ovi zastupnici koji su pozdravili odluku da se Sveučilište nazove po dr. Franji Tuđmanu.

„Nama u HDZ-u je neprihvatljivo da ideološki i svjetonazorski nasljednici Saveza komunista dociraju svim zastupnicima o radu i djelu dr. Tuđmana. Netočno je da ga je Haaški sud proglasio zločincem, nije ga proglasio sudionikom ili organizatorom UZP“, uzvratio je Branko Bačić (HDZ).

Tvrditi to je najgora moguća kleveta, ovakva izjava zaslužuje opomenu, rekao je Bačić predsjedniku Sabora Gordanu Jandrokoviću.

Jandroković je, međutim, ponovio stajalište koje je iznio i jesenas kad se povela slična rasprava.

„Moj stav je bio isti - zastupnike biraju građani, koliko god mi njihovi stavovi bili neprihvatljivi, s njima se ne slagao, oni izgovaraju takve stvari, jer su ih građani izabrali. I kad se ne slažem, kad tezu smatram neistinitom i neprihvatljivom, ne dajem opomene“, kazao je.

Peović je uzvratila da ju je Bačić vrijeđao i da je izrekao neistine. Moja stranka nije nasljednica Saveza komunista, za razliku od mnogih HDZ-ovaca koji su bili u SK, poručila je.

Marijana Petir (NZ) istaknula je da Peović iznosi stvari koje, ne samo da nisu istinite, nego su i protuustavne. Ovako komunicirati i optuživati dr. Tuđmana za zločinački poduhvat je kršenje ustavnih odredbi, kazala je.

Peović je odgovorila da nije davala ocjenu uloge Franje Tuđmana u ratu u BiH, nego doslovno citirala presudu Haaškog suda. „Ponavlja se ista situacija iz rujna, potvrđuje teza da se ovdje o nekim stvarima ne smije govoriti“, kazala je, pa zaradila opomenu.

Oporba: Sveučilište se osniva mimo zakona koji vrijede za druge

I dok zastupnici HDZ-a snažno podupiru osnivanje novog sveučilišta, oporba poručuje kako je idejno za to, no smatra da način osnivanja nije dobar.

Put za koji ste se odlučili je protuzakonit, Sveučilište se osniva mimo dva zakona koja vrijede za sva ostala sveučilišta, sukus je njihovih primjedbi koje je izrekla Sabina Glasovac (SDP).

Ministar Banožić odbacio je te tvrdnje.

Zakonom se, kaže, stvaraju preduvjeti za transformaciju Vojnog učilišta dr. Franjo Tuđman u moderno Sveučilište obrane i nacionalne sigurnosti koje će, kao punopravni član, partner drugim sveučilištima u zemlji i inozemstvu, razvijati obrazovni i znanstveno-istraživački rad u interdisciplinarnom polju za potrebe obrane i domovinske sigurnost.

Objasnio je kako se Sveučilište osniva tako da se postojeći studijski programi, čiji su nositelji sveučilišta u Zagrebu i Splitu, spajaju sa SOS radi obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja, znanstvene i stručne djelatnosti.

Kao i kod drugih javnih sveučilišta, osnivač SOS je država, a prava i dužnosti osnivača obavlja MORH, rekao je Banožić, navodeći da će novo sveučilište raditi u prostorima Visokog vojnog učilišta u Zagrebu, financijska sredstva za njegov rada osiguravaju se u državnom proračunu, a praktične radnje provodit će se na lokacijama Hrvatske vojske.

Saborska oporba: Osnivanje sveučilišta obrane je veliki presedan

Saborska oporba nije u utorak sporila potrebu unaprjeđenja obrazovanja vojnih kadrova po najvišim kriterijima, no smatra da osnivanje novog sveučilišta obrane i sigurnosti na način kako je presloženo nije dobar put.

Ovo je veliki presedan, kazala je Sanja Radolović (Klub SDP-a), ocijenivši protuzakonitim osnivanje sveučilišta obrane i sigurnosti kako je predloženo.

Podržava razvoj sustav obrane i sigurnosti, ali i ističe da se za početak moglo ići na osnivanje fakulteta.

"Zašto se zaobilazi inicijalna akreditacija studijskih programa, zašto za zakon nije nadležno Ministarstvo znanosti i obrazovanja, što će biti s priznavanjem diploma", upitala je Radolović.

Sveučilište se ne osniva po zakonu o osnivanju takve institucije

I Damiru Bakiću (Klub zeleno-lijevog bloka) sporan je izostanak postupka inicijalne akreditacije što propisuje Zakon o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju. "Osniva se institucija koja se ne osniva po zakonu o osnivanju takve institucije”, ustvrdio je.

Marijana Puljak (Centar) ocijenila je kako nije jasno ni tko će predavati na tom sveučilištu te upitala hoće li i druga ministarstva, poput MORH-a u ovom slučaju, biti osnivači sveučilišta.

"Podržavam obrazovanje vojnih kadrova po najvišim kriterijima, no osnivanje sveučilišta na ovaj način nije dobar put”, kazala je Puljak.

Marija Selak Raspudić (Most) ističe kako je autonomija sveučilišta nužna za samo postojanje sveučilišta, a da se zakonom ona zaobilazi.

Na sličan način osnovana dva sveučilišta

Vesna Bedeković (Klub HDZ-a ) odbacuje tvrdnje oporbe da se sveučilište osniva protivno zakonu.

"Inicijalna akreditacija isključivo je za nove studijske programe, a ovdje se preuzimaju postojeći programi koji su već akreditirani i koji će se u postupku reakreditacije potvrditi", pojasnila je i navela da su na sličan način osnovani Sveučilište Sjever i Sveučilište u Slavonskom Brodu.

Osnivanjem sveučilišta obrane i sigurnosti unaprijedit će se obrambeni sustav i sustav domovinske sigurnosti, omogućiti razvoj znanstveno-istraživačkog rada u području vojnih znanosti i otvoriti mogućnost sudjelovanja u međunarodnim projektima, istaknula je Bedeković.

(Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 23:57