ZNAČAJAN SKOK

HZZO poslao ‘božićnicu‘, najosjetljiviji pacijenti u šoku, rastu im troškovi za lijekove, reagirala i Vedrana Rudan koja se liječi od raka

Neki lijekovi se gase, neki prelaze na dopunsku listu, jer netko to mora platiti

Fotografija broj 1: Vedrana Rudan
Fotografija broj 2: Injekcija Ozempica

 /Cropix/ Profimedia

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) poslao je šokantnu božićnu čestitku svojim osiguranicima iz redova najosjetljivijih skupina pacijenata. Sarkopeničnim bolesnicima i bolesnicima s kroničnim ranama i dijabetičarima, zbog posljednje odluke Zavoda značajno skaču troškovi za lijekove, i još će po njih, umjesto svakih mjesec dana, morati dolaziti svaka dva tjedna. Pacijenti su u šoku, iz udruga tvrde kako je riječ o krajnje nestručnom potezu, jer uopće nisu konzultirali dijabetološku struku ni njih, te upozoravaju da pacijenti više nemaju nijedan GLP lijek bez doplate.

Kako doznaje Jutarnji list, to je još jedna posljedica politike konstantnog rezanja cijena lijekova koju provodi državni osiguravatelj, iako proizvođači već godinama upozoravaju da to dovodi do nestašica lijekova koji se proizvode ispod granica rentabilnosti. Neki lijekovi se gase, neki prelaze na dopunsku listu, jer netko to mora platiti. Štoviše, iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) tvrde da je glede dijela navedenih proizvoda HZZO prekršio Pravilnik za stavljanje lijekova na listu!

Kako je poznato, GLP lijekovi pomažu regulirati razinu šećera u krvi osobama s dijabetesom tip 2, no također smanjuju i apetit, što često rezultira smanjenjem tjelesne težine, i zbog toga je njihova potrošnja dramatično porasla. Tu spada i superpopularni Ozempic.

Prema informacijama objavljenima na web-stranicama HZZO-a, na osnovnu listu lijekova uvrštena su dva nova lijeka, a njih sedam prebacuje se s dopunske liste lijekova na osnovnu. No istodobno, 56 lijekova prebačeno je s osnovne na dopunsku listu, i to su najviše namirnice za enteralnu primjenu za sarkopeniju (hrana za posebne medicinske potrebe) i kronične rane, te lijekovi za dijabetes, liksisenatid (Lyxumia), dulaglutide (Trulicity), semaglutid (Ozempic).

Za te se lijekove od 18. prosinca 2024. stoga uvela nadoplata koja je rezultirala mjesečnim financijskim izdatkom od 25 eura do 55 eura po pacijentu, odnosno korisniku terapije.

Nestručan, nemoralan čin

Usto, novost je to što će pacijenti koji koriste namirnice za enteralnu primjenu, a to su sarkopenični bolesnici i bolesnici s kroničnim ranama koji su većinom starije životne dobi, morati tražiti novi recept svaka dva tjedna, umjesto jednom mjesečno, kao što je to bilo do sada. Tom promjenom bit će pogođeni pacijenti koji su sarkopenični, odnosno slabi i teško pokretni, kao i bolesnici s kroničnim ranama, kojima nije jednostavno i lako dvaput mjesečno doći do liječnika obiteljske medicine i tražiti novi recept.

"Imamo pritužbe pacijenata za nadoplatu od HZZO-a, za lijekove i medicinske proizvode koji se sada naplaćuju po cijenama koje za pacijente nisu prihvatljive, pogotovo za umirovljenike. Sustav nadoplate potrebno je mijenjati i uskladiti s primanjima građana. Pacijenti s pravom postavljaju pitanje zašto plaćaju dopunsko osiguranje kad se za gotovo sve traži nadoplata. Ako se već treba nadoplaćivati, onda je potrebno ukinuti dopunsko osiguranje", kaže Jasna Karačić, predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.

Davor Skeledžija, dijabetičar i urednik portala Na inzulinu, zgrožen je činjenicom da je HZZO uveo proizvoljnu mjesečnu doplatu od 15 i 30 eura na spomenute GLP lijekove za tip 2 dijabetesa.

"Riječ je o krajnje nestručnom potezu, s obzirom na to da uopće nisu konzultirali dijabetološku struku! Nisu konzultirali ni udruge pacijenata! Zbog tog monstruoznog poteza pacijenti više nemaju niti jedan GLP lijek bez doplate! S posljedicama ovog bezumnog, nestručnog i nemoralnog čina tek će se susresti brojne osobe s tip 2 dijabetesom, kad dođu po svoj lijek u ljekarnu. Dosad su se suočavali s nestašicama, a sada će se boriti i s ogromnim doplatama", kaže Skeledžija.

"Ova hrana nam pomaže da preživimo"

Oštar komentar na svojoj je stranici na Facebooku objavila i književnica Vedrana Rudan, koja se liječi od raka, pojasnivši razmjere bizarne situacije u kojoj se nalaze ovi pacijenti.

"Vedrani je na račun Vlada uplatila 80 € božićnice. Nakon toga su nam u ljekarni priopćili da je HZZO prije dva dana odlučio da se onkološkim bolesnicima uvodi nadoplata od 17 € za medicinske hranjive napitke koji mnogim onkološkim bolesnicima, posebno onima koji se ne mogu hraniti krutom hranom, pomažu da prežive. Dok HZZO nije znao da će se onkološki umirovljenici preko noći obogatiti, ta hrana im je bila besplatna", kaže Rudan u svojoj objavi.

U HZZO-u tvrde da je do toga došlo zato što proizvođači lijekova nisu pristali na niže cijene. Naime, postupak usklađivanja cijena lijekova koji se propisuju na recept provodi se jednom godišnje, sukladno odredbama Pravilnika za stavljanje lijekova na listu. Procedura je godinama ista. "Povjerenstvo za lijekove tijekom tog postupka je predložilo, a Upravno vijeće HZZO-a potvrdilo cijenu koju će HZZO plaćati za sve lijekove koji se propisuju na recept. U navedenom postupku, nositelji odobrenja, odnosno njihovi ovlašteni predstavnici, farmaceutska trgovačka društva čiji se lijekovi referiraju, imali su mogućnost očitovati se na predloženu cijenu lijeka.

Nisu pristali na niže cijene

Nositelji odobrenja mogu ili prihvatiti predloženu cijenu, što znači da će lijek biti raspoređen na Osnovnu listu lijekova i pacijenti neće lijek doplaćivati, ili, ako ne prihvate predloženu cijenu, lijek se raspoređuje na Dopunsku listu lijekova i utvrđuje se iznos sudjelovanja za svaki pojedini lijek, a koji predstavlja razliku između iznosa originalne cijene lijeka i iznosa utvrđenog kao referentna cijena lijeka. Za lijekove čiji nositelji odobrenja nisu prihvatili predloženu cijenu koju će za propisivanje lijeka na recept plaćati HZZO, odnosno nisu snizili cijenu originalnog pakiranja lijeka, utvrdila se doplata koja će biti u primjeni od 18.12. 2024. godine, i lijekovi su razvrstani na Dopunsku listu lijekova", kažu u HZZO-u.

Proizvođači, pak, tvrde da je HZZO u slučaju namirnica za enteralnu primjenu prekršio Pravilnik na koji se poziva Zavod.

"Prelazak namirnica za enteralnu primjenu s Osnovne na Dopunsku listu lijekova uslijedio je nakon postupka usklađivanja cijena na listama lijekova HZZO-a, u kojem je HZZO za namirnice za enteralnu primjenu namijenjene za bolesnike sa sarkopenijom i bolesnike s kroničnim ranama ponudio da pokriva značajno nižu cijenu nego do sada. Odnosno, cijenu za koju smatramo da nije određena sukladno Pravilniku za određivanje cijena, što su nositelji odobrenja u više navrata komunicirali HZZO-u", tvrde u Koordinaciji industrije medicinske prehrane, udruženja proizvođača medicinske prehrane pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP).

Dodatno naglašavaju da su pojedini proizvođači za navedene proizvode ove godine, točnije 1. lipnja 2024. već snizili cijene, kako bi se što više prilagodili zahtjevima HZZO-a.

"S obzirom na gore navedeno, proizvođači nisu mogli dodatno snižavati cijene svojih proizvoda. Žao nam je što će najranjivije skupine bolesnika, sarkopenični bolesnici i bolesnici s kroničnim ranama, koji su većinom starije životne dobi, ovom odlukom HZZO-a biti stavljeni u takav nezavidan položaj", poručuju iz HUP-a.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. siječanj 2025 12:38