Samo dan nakon što su američki i ruski predsjednici Joe Biden i Vladimir Putin održali video sastanak na kojem je jedna od glavnih tema bila Ukrajina, a ukrajinski predsjednik je posjetio položaje ukrajinske vojske na istoku zemlje i slikao se u vojnoj odori, u glavni grad Kijev u službeni posjet stigao je hrvatski premijer Andrej Plenković u pratnji nekoliko svojih ministara.
Plenković se susreo s ukrajinskim predsjednikom Vladimirom Zelenskim te su potpisali Deklaraciju o europskoj perspektivi Ukrajine.
Akcijski plan
Ovaj posjet skoro se poklapa s 30.obljetnicom ukrajinskog priznanja Hrvatske koje se dogodilo 11. prosinca 1991. godine. Tijekom političkog dijela posjeta Plenković je svojim domaćinima iznio hrvatsku podršku očuvanja teritorijalne cjelovitosti Ukrajine. U četvrtak bi državni tajnik u Ministarstvu vanjskih poslova Zdenko Lučić trebao s ukrajinskom stranom potpisati Akcijski plan o hrvatsko-ukrajinskoj radnoj skupini za kooperaciju. Riječ je o akcijskom planu u vezi prenošenja znanja i iskustva iz hrvatske mirne reintegracije okupiranih područja, uspostave pravnog poretka u okupiranim područjima, brizi za veterane i drugo.
Nakon političkog dijela posjeta na red je došao onaj gospodarski. Hrvatski i ukrajinski premijeri u srijedu su otvorili hrvatsko-ukrajinski gospodarski forum u organizaciji hrvatske i ukrajinske gospodarske komore. Upravo zbog toga u Kijev su stigli predstavnici 59 hrvatskih kompanija s druge strane na Forumu sudjeluju predstavnici oko 160 ukrajinskih tvrtki.
U pozdravnom govoru ukrajinski premijer Denys Shmygal najavio je veliki proces privatizacije u svojoj zemlji. Ovom prilikom pozvao je hrvatske tvrtke da sudjeluju u privatizaciji u Ukrajini. Otkrio je da je s hrvatskom delegacijom razgovarao o potencijalima LNG terminala na Krku i transportu plina s Krka preko Mađarske u Ukrajinu.
Premijer Plenković govorio je o pozitivnoj poslovnoj klimi u Hrvatskoj te je pozvao ukrajinske tvrtke na ulaganje u Hrvatsku, ali i hrvatske tvrtke da što više posluju u Ukrajini. Prema službenim podacima, hrvatske tvrtke su u Ukrajinu prošle godine izvezle robe u vrijednosti oko 440 milijuna kuna, dok je uvoz iz te zemlje bio 280 milijuna kuna.
I dok strani mediji bruje o eskalaciji sukoba na rusko-ukrajinskoj granici, ruskoj invaziji na Ukrajinu, u Kijevu je hrvatskog premijera i hrvatske gospodarstvenike dočekala potpuno normalna mirnodopska atmosfera. Nema ni traga ratnoj psihozi, strahu od rata ili sličnog.
Takva je mirnodopska atmosfera i među hrvatskim gospodarstvenicima koji su ovdje došli sklopiti nove poslove. Ne boje se eskalacije ratnih sukoba niti ih je strah za njihov kapital.
Solarne elektrane
Tvrtka Končar u Ukrajini prisutna je više od 20 godina a sad se spremaju na sustavniji pristup ovom tržištu. Gordan Kolak, direktor Končara je s predstavnicima ukrajinske tvrtke DTEK RES potpisao Memorandum o suradnji u području razvoja i izgradnje složenih sustava iz područja obnovljivih sustava energije. Riječ je o jednoj od najvećih ukrajinskih kompanija u vlasništvu Rinata Ahmetova.
Kolak naglašava kako bi ugovor između dviju tvrtki mogao biti potpisan u prvoj polovici sljedeće godine. DTEK je između ostalog zainteresiran za izgradnju vjetro i solarnih elektrana u Hrvatskoj snage nekoliko stotinjaka megavata. S druge strane planira se i veći izvoz Končarevih proizvoda u Ukrajinu.
Hrvatski gospodarstvenici izuzetno su zadovoljni poslovnom klimom koja vlada u Ukrajini te naglašavaju kako su dobri politički odnosi Hrvatske i Ukrajine značajno doprinijeli njihovom ulasku na ukrajinsko tržište. U tome im je, ističu, uvelike pomogao i ukrajinski počasni konzul u Hrvatskoj Ivica Pirić koji im je svojim kontaktima i lobiranjem otvorio vrata ukrajinskog tržišta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....