Nakon maratonskoga sudskoga postupka Mislav Merkaš (51), bivši šef grupe za borbu protiv prostitucije zagrebačke policije osuđen je danas nepravomoćno na zagrebačkome Županijskome sudu na 4 godine i 9 mjeseci zatvora zbog optužbi da je od 2009. do 2012. svodnicima i prostitutkama odavao da su pod nadzorom u zamjenu za novac i seks.
Merkaš, koji se danas nije pojavio na objavi presude dobio je 3 mjeseca zatvora manje od kazne koja bi ga odvela direktno u Remetinec gdje bi čekao pravomoćnost presude, a oduzeta mu je i protpravna imovinska korist od oko 21.000 eura.
Međutim, sud je odbio prijedlog USKOK-a da se na Merkaša primijeni tzv. prošireno oduzimenje imovinske koristi, budući tužitelji nisu dokazali da je nekretnine i dio gotovoga novca koje je imao na računima stekao ilegalno te mu je sud danas nakon 12 godina kaznenoga postupka deblokirao kuću na Korčuli.
Nakon objave same presude, predsjednica sudskoga vijeća isključila je javnost s obrazloženja presude te nije poznato koje je sud olakotne i otegotne okolnosti našao kod okrivljenika prilikom odlučivanja o kazni.
Naime, Merkaš je osuđen za obje toček koje su mu bile inkriminirane - vođenje tzv. zločinačkoga udruženja i primanje mita. Za prvo mu je sud dao 2, a za drugo 3 godine zatvora te mu je ne kraju izrečena jedinstvena kazna koja ne smije prelaziti zbroj dvaju pojedinačnih kazni. Današnjom presudom, krivim su proglašeni i navodni svodnici, supružnici Tomislav i Ramajana Brnjas te Damir Crnek.
Brnjas je dobio 4 godine i 10 mjeseci zatvora, Crnek 2 godine, a Ramajana Brnjas godinu dana zatvora. Drugookrivljena, bivša policajka Nataša Gudek Merkaš, koja je u trenutku uhićenja bila Merkaševa supruga, no tijekom trajanja postupka su se razveli, danas je oslobođena optužbi za pomaganje pri primanju mita svojega bivšega supruga dok je drugu optužbu protiv nje, onu za sudjelovanje u zločinačkome udruženju svojega supruga, i za nju i za ostalo troje okrivljneika nastupila je zastara tako da je sud donio odbijajuću presudu.
Naime, Merkaš je bio uhićen još krajem 2012. godine, zajedno sa svojom suprugom te još 9 osoba osumnjičen da je godinama u zamjenu za novac i seksualne usluge pomagao nekoliko grupacija svodnika i prostitutki, obavještavajući ih o policijskim racijama a kako bi izbjegli uhićenje.
Konkretno, prema optužbama, upozoravao bi ih kada da se ne javaljaju na pozive na brojeve oglašene za pružanje seksualnih usluga, a kako bi izbjegli policijske klopke, a za što su korsitili tzv. "radne mobitele", nabavljene isključivo kako bi zadržali konspirativnost svoje komunikacije.
No, optužnicom su zapravo bila obuhvaćena tri zasebna kriminalna udruženja. Ono, prvo oformio je Merkaš kako bi svodnicima dojavljivao o policijskim akcijama, no osim toga USKOK je bračnom paru Brnjas na teret stavio da su vodili vlastitu lanac prostitucije, a isto se inkriminiralo Crneku. Optužnica je protiv njega te još desetero okrivljnika podignuta početkom 2014. nešto više od godinu dana nakon uhićenja te se u prvim fazama postupka šesetro od ukupno 11 okrivljneika nagodilo s USKOK-om te su osuđeni uglavnom na uvjetne zatvorske kazne.
"Preostalih" petero okrivljenika se pak sudilo sve do danas. Sud je tako proglasio krivim Merkaša zbog "šefovanja" vlastitom zločinačkom udruženju, te zbog primanja mita i zloporabe položaja i ovlasti. Brnjasi i Crnek su osuđeni zbog davanja mita te vođenja "Vlastitih" kriminalnih grupa - no za optužbe da su s Merkašem surađivali kao članovi njegove grupe - u međuvremenu je nastupila zastara. Naime, za kazneno djelo vođenja kriminalne grupe zapriječena je puno veća kazna, nego za mjesto člana grupe, te su sukladno zapriječenim kaznama puno kraći i rokovi zastare.
Budući se Merkaševoj bivšoj supruzi nja teret stavljalo članstvo u grupi, za njezinu ulogu je nastupila zastara. Za drugi pak događaj za koji je bila optužena, a riječ je o primopredaji jednoga mobitela, što su tužitelji opisali kao pomaganje u primanju mita, sud ju je oslobodio zbog nedostaka dokaza.