Krenulo je novo izdanje najveće medijske nagrade - Zlatni Studio. Priznanje koje je pokrenuo najčitaniji i najugledniji televizijski tjednik Studio, a kojim se nagrađuju najbolji iz područja televizije, filma, radija, kazališta i glazbe, ušlo je tako u svoju četvrtu godina postojanja.
Pod motom "Najbolji biraju najbolje", odluku o pobjednicima donijet će ponovno naši čitatelji koji će svojim glasovima presuditi koja su im ostvarenja i osobe bili favoriti u proteklih godinu dana.
U konkurenciju su ušli projekti i zvijezde koji su se iskazali u razdoblju od 1. prosinca 2019. do 1. prosinca 2020. godine, a pet stručnih žirija sastavljenih od televizijskih, filmskih, radijskih, kazališnih i glazbenih profesionalaca te novinara imalo je tešku zadaću nominirati pet najboljih u svakoj od ukupno 19 kategorija.
Zaustavljeni projekti
Kriteriji su bili kvaliteta, originalnost, rezultati i popularnost kod publike, a unatoč tome što je godina bila teška zbog pandemije, koja je posebno pogodila glazbenu industriju i teatar, kvalitetnih kandidata nije nedostajalo i konkurencija u svim kategorijama vrlo je jaka.
Filmski kritičar Jutarnjeg lista Nenad Polimac, koji je sa Zrinkom Ogrestom, Juricom Pavičićem i Daliborom Šimpragom bio zadužen za odabir najboljih u kategoriji filma, usporedio je ovogodišnje nominacije s nominacijama prethodnih godina.
- Bitna je razlika što je filmova bilo manje nego inače, ali razina njihove kvalitete je viša. Nismo se mučili jer smo imali dovoljno kandidata u svim kategorijama. Što se nas tiče, mogli smo i više njih nominirati zbog kvalitete, ali nam to ne dopušta Pravilnik nagrade. U nominacije smo prvi put uvrstili i jedan dokumentarni film, riječ je "O jednoj mladosti", no ono što je bez sumnje proteklu godinu obilježilo to su ženski filmovi. Njih nikad nije bilo toliko pa nam je baš zato u kategoriji najbolje glumice konkurencija uistinu iznimno žestoka - ističe Nenad Polimac. Dodaje kako će hrvatski film "osjetiti" koronu u nominacijama za Zlatni Studio tek iduće godine jer je pandemija zaustavila puno planiranih projekata.
Za svoje favorite možete glasovati OVDJE
Televizija i radio u ovoj su situaciji donekle profitirali. Ljudi su više boravili u svojim kućama zbog čega su se i više pratili televizijski i radijski programi. No, s druge strane, TV produkcijama, posebno kada su u pitanju veliki zabavni showovi, nije bilo ni najmanje lako snimati u takvim uvjetima. Jedni su odgođeni, drugi su usred snimanja prekinuti da bi se nakon nekog vremena nastavili, dok se za treće razrađivala prava ratna strategija kako ih odraditi da se zadovolje sve epidemiološke mjere, a proizvedeni program zadrži kvalitetu. No, uspjeli su. Tog je mišljenja poznati TV urednik Đelo Hadžiselimović, danas u mirovini, koji sa Željkom Fattorini i Tinom Premec čini televizijski žiri.
- Iznimno sam zadovoljan televizijskom produkcijom u ovo doba pandemije. Televizije su odlično odradile svoj posao, unatoč svim okolnostima, i pružile gledateljima i informaciju i zabavu. Posebno bih istaknuo odlične televizijske serije. Kako smo svi bili u nekoj vrsti izolacije, time smo i više bili upućeni na gledanje televizije nego prije, barem to gledam po sebi. Pratio sam je više nego ikad, a moram priznati da sam sada i na radiju otkrio neke čudesne emisije koje vjerojatno ne bih pronašao da nisam, kao i drugi, bio više vremena prisiljen provoditi doma - objašnjava Đelo Hadžiselimović.
Autentična djela
Dok je bivši urednik, sinonim za strane dokumentarce, radio pratio kao i drugi slušatelji, članovi radijskog žirija - Irina Čulinović, Vladimir Rončević i Klara Rožman - imali su zadaću probrati najbolje radijske postaje i voditelje za proteklu godinu, što nije mali posao s obzirom na njihov broj u Hrvatskoj.
- Ja sam uistinu pasionirani zaljubljenik u radio koji je za mene predmet vječnog istraživanja. Ne mislim time reći da sam se zasitila radijskih zvijezda, najvećih radijskih postaja koje imaju nacionalnu koncesiju, nego samo volim otkrivati nove sadržaje. Pandemija je, naravno, tome još dodatno pridonijela. Zagrebački potres, pak, dokazao je koliku golemu važnost radio ima kao medij. Pokazao je još jednom da radio nije samo glazba i zabava, nego i brza informacija, što se odrazilo i na ovogodišnje nominacije. Pritom smo nastojali kao žiri dobro pregledati cijelu Hrvatsku i otkrili da ima puno skrivenih dragulja koji su ostali u sjeni velikih radijskih zvijezda s najjačim frekvencijama. Pratili smo te manje radiopostaje i njihove voditelje te u konačnici uz one "velike" nominirali i njih koji zbog svoje kvalitete također zaslužuju stati pred sud publike - objasnila je bivša dugogodišnja radijska urednica Irina Čulinović.
Žiri za kazalište čine Kostadinka Velkovska, Ivana Mikuličin, Tomislav Čadež i Vinko Brešan.
- Kakva je u protekloj godini bila kazališna produkcija? Krizna. Veselimo se što smo preživjeli godinu. No, u svakom slučaju, kada gledam ovogodišnje nominacije za Zlatni Studio u odnosu na prethodne, ovo je godina hrvatskih autora. Jer, većinom su to autentična hrvatska djela. A što se tiče drugih kategorija, Hrvatska, ako ništa drugo, ima puno dobrih glumica i glumaca i tu nam je izbor uvijek širok - odgovara ugledni redatelj Vinko Brešan.
Glazbeni žiri u sastavu Zrinko Tutić, Ante Gelo, Maja Kruhak i Predrag Martinjak Peggy suočio se sa sličnim problemom.
- Ostali smo bez kategorije koncerta godine zbog sušne godine. Generalno, očito se i malo snimalo, u svakom slučaju manje nego prije. Dojam je kao da većina glazbenika čeka s velikim pjesmama jer ih sada ne mogu kapitalizirati. S druge strane, to je pružilo priliku mladim glazbenicima da se istaknu - ocjenjuje poznati glazbeni producent Predrag Martinjak Peggy.
U svakom slučaju, sada su na potezu čitatelji koji iz 95 projekata i imena, koliko ih ukupno ima u prvom krugu, moraju odabrati svoje favorite. Glasanje je počelo u petak 11. prosinca i traje do početka siječnja 2021. godine. U drugi krug ulazi troje iz svake kategorije koji osvoje najviše vaših glasova. Već ulazak u taj drugi finalni krug velik je uspjeh jer je odaziv publike golem. Naime, za treći Zlatni Studio glasalo je čak 300.000 čitatelja Jutarnjeg lista. Bio je to rekord, no sudeći prema trendovima, taj broj će se još povećati.
Svaki glas je važan
Glasati se može putem web stranice jutarnji.hr i kupona objavljenih u prilogu Studio, koji se šalju na adresu: Zlatni Studio, p.p. 210, 10000 Zagreb. Treba naglasiti kako su jednako važni glasovi koji stignu online kao i oni koji stignu s kupona izrezanih u tjedniku Studio. Naime, prema Pravilniku, 50 posto glasova nosi web, a drugih 50 posto nose poslani kuponi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....