NADZEMNA SKLONIŠTA

U muzeju i crkvi Međimurske županije otkriveni šišmiši, evo što to točno znači za te objekte

Potvrđena je prisutnost vrste kasni noćnjak, dok se za još dvije zabilježene vrste pretpostavlja da su ‘slučajno‘ zalutale

Ilustrativna fotografija

 Serhii Milientiev/panthermedia/profimedia

- Od ove smo godine bogatiji za dva nova nadzemna skloništa šišmiša. Bogatiji u smislu da su nam tek ove godine otkrivena i to zahvaljujući komunikaciji s našim dionicima i njihovim dojavama - objavili su to iz Javne ustanove Priroda.

Pojasnili su kako s prošle godine zbog izmeta zaključili kako vjerojatno u potkrovlju Muzeja Međimurja Čakovec žive ovi maleni letači, a tek sada su posve sigurni. Osim redovitog monitoringa porodiljnih kolonija šišmiša koji Međimurska priroda provodi ljeti u određenim nadzemnim skloništima, ovog ljeta jedna je privatna tvrtka provela je istraživanje šišmiša u neobnovljenom dijelu potkrovlja Muzeja Međimurja Čakovec. Potvrđena je prisutnost kolonije šišmiša vrste kasni noćnjak (Eptesicus serotinus), dok se za još dvije zabilježene vrste pretpostavlja da su „slučajno“ zalutale u potkrovlje Muzeja.

Drugi nalaz zabilježen je u crkvi sv. Martina u Svetom Martinu na Muri, gdje je već godinama prisutna velika količina guana (izmeta), što znači da ovi simpatični sisavci već duže vremena imaju svoje sklonište visoko u crkvenom tornju.

Zbog toga će se muzej i crkva upisati u bazu nadzemnih skloništa uvrštenih u program praćenja šišmiša na području naše zemlje. Zaposlenici Međimurske prirode u tim objektima će provoditi redoviti godišnji monitoring šišmiša te će paziti da se vodi računa o smjernicama za zaštitu šišmiša.

To znači da eventualne buduće radove na objektima treba planirati u vremenu kada šišmiši tamo ne borave, a to je od početka listopada do početka ožujka. Osim toga, potrebno je ostaviti postojeće pukotine u potkrovlju koje omogućuju šišmišima ulazak i izlazak, pri zaštiti drvne građe mora se koristiti sredstva za zaštitu drveta koja nisu otrovna za toplokrvne životinje, izmet je potrebno čistiti, a može ga se iskoristiti i kao vrijedno gnojivo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. siječanj 2025 11:20