Nasilje na američkim ulicama, ali ujedno i borba protiv rasizma
 AFP
SPORTAŠI PROTIV NEPRAVDE

SAD na nogama, najbogatija sportašica svijeta digla glas: Gdje su sad oni koji nose lance oko vrata?

Veliki LeBron izazvao polemike - je li ovakav njegov potez okretanje leđa vlastitoj domovini?
Piše: Dean BauerObjavljeno: 02. lipanj 2020. 08:43

Ameriku su opet zapalili, pa i doslovno, njihovi neriješeni rasni odnosi. Unatoč tomu što SAD sam sebe proglašava bastionom demokracije i slobode te dakako poštivanja ljudskih prava, u praksi to izgleda sasvim drukčije. U SAD-u se zapravo svake 3-4 godine (ponekad i u kraćem intervalu) događaju rasni neredi. Povod je baš uvijek isti. Teško ranjavanje ili najčešće smrt nekog njihova tamnoputog građanina, koje uglavnom usmrte policajci, pa onda i bez reakcije suda.

Daleko najžešći, bespogovorno najgori neredi (ne računamo li razdoblje iz ‘50-ih i ‘60-ih godina prošlog stoljeća i borbi Martina Luthera Kinga), bili su neredi u proljeće 1992. u Los Angelesu. Cijeli jedan dio grada doslovno je izgorio, u sukobima prosvjednika i sigurnosnih snaga poginulo je 63 ljudi, više od 2000 ih je ranjeno, a materijalna šteta bila je milijardu dolara.

Zvijezde traže pravdu

Recentni primjer rasnih nereda koji se šire po SAD-u (Minneapolis, New York, Chicago, Los Angeles, Atlanta, Miami...), za neposredan su povod imali smrt tamnoputog Georgea Floyda koji je preminuo prilikom policijskog privođenja i nakon što je, vidljivo na fotografijama, policajac Derek Chauvin koljenom pritisnuo vrat svojeg uhićenika. U hipu je afroamerička zajednica bila na nogama i na ulici. Prosvjedi su već prerasli i u eklatantan primjer divljaštva i razbojništva, što je već za drugu temu. No, po pitanju tragične Floydove smrti, sportaši nisu ostali ravnodušni.

image
LeBron James
GETTY IMAGES

LeBron James je objavom na Instagramu cijeli slučaj povezao s 2016. godinom i klečanjem NFL igrača Colina Kaepernicka tijekom intoniranja američke himne. Ovim je potezom Kaepernick želio ukazati na problem postojeće rasne podvojenosti u američkom društvu, ali je izazvao polemike u društvu je li ovakav potez svojevrsno okretanje leđa vlastitoj domovini. LeBron James, dakako, opravdava Kaepernicka i njegovo tadašnje klečanje opravdava sadašnjim klečanjem policajca na vratu Georgea Floyda.

Revolt je logičan

Druga, ali bivša NBA zvijezda Stephen Jackson na društvenim mrežama traži pravdu jer mu je Floyd bio i osobni dobar prijatelj. Jednaka je reakcija Stephena Curryja, kao i legendarnog quarterbacka Toma Bradyja. Pridružio mu se i NFL igrač Odell Beckham Jr. No, reakcije sportaša ne stižu samo iz SAD-a. Oglasio se i francuski nogometni reprezentativac Killian Mbappe na Twitteru, ali i Amerikanac u redovima bundesligaša Schalkea 04, Weston McKennie. Ovaj je veznjak tijekom utakmice Schalke 04 - Werder nosio na lijevoj ruci vrpcu poput kapetanske s natpisom “Justice for George”.

Oglasila se na Instagramu i japanska tenisačica, sportašica s najvećom zaradom na svijetu zadnjih godinu dana, Naomi Osaka.

- Samo zato što se ne događa nama, ne znači da se ne tiče svih nas. Zanimljivo je i što ljudi koji inače nose lance oko vrata po sebi kao ukras, koji govore u “slangu”, sad odjednom šute - napisala je Osaka, a pridružila joj se u stavu i mlada afroamerička tenisačica Coco Gauff.

Vratimo se na Kaepernicka koji se i sam u brojnim razgovorima za medije u SAD-u oglasio sa svojim dobro poznatim stavovima koje je i podijelio na Twitteru.


- Kad pristojnost vodi u smrt, revolt je jedina logična reakcija - riječi su Kaepernicka, a na njega se nadovezao i Magic Johnson:


- Koliko puta moramo vidjeti crnce ubijene na nacionalnoj televiziji? To se događalo predugo. Moramo početi gledati crnce kao ljude, ne kao životinje na ulicama.

20. siječanj 2025 11:23