VELIKO UPOZORENJE

‘Zapad uopće ne shvaća kako će izgledati rat budućnosti, a naši protivnici samo o tome razmišljaju‘

Ugledn istručnjak otkriva kako je u Washingtonu javna tajna da se neki veliki obrambeni izvođači ne pridržavaju zlatnog pravila

Ilustracija, američki nosač aviona USS Dwight D. Eisenhower tijekom misije u Zaljevu

 Mc2 Keith Nowak/u.s. Navy/zuma

Eksploziv koji je Mossad ubacio u tisuće Hezbolahovih pejdžera trebao bi izazvati strah i na Zapadu, poručuje za Financial Times Chris Miller, autor knjige ‘Rat čipova: Borba za najkritičniju tehnologiju na svijetu‘.

- Sigurno je kako protivnici Zapada razvijaju vlastitu taktiku kojom će pokušati kompromitirati naš elektronički hardver. Većina tvrtki razmišlja samo o kibernetičkim i softverskim ranjivostima. Vrijeme je da ozbiljnije shvatimo opasnost koju skrivaju hardveri - upozorava Miller.

Piše kako su Rusi u strahu od čipova već stvorili poseban institut za testiranje vjerodostojnosti zapadnih čipova koji su u tu državu prokrijumčareni za upotrebu u proizvodnji projektila i dronova.

Tu valja podsjetiti kako je Politico nedavno otkrio shemu FBI-a iz 1980-ih osmišljenu za petljanje s alatima za izradu čipova koje su Sovjeti, jednako tako, ilegalno uvozili. No, epicentar proizvodnje elektronike pomaknuo se iz SAD-a u Aziju, a Miller smatra da što više država sastavlja čipove, to je više mogućnosti za malverzacije.

Kineski čipovi

Godine 2018. Bloomberg je izvijestio da su kineski špijuni dodali čip veličine riže na ploče koje koriste Amazon, Apple i Pentagon. Taj čip navodno je omogućio vanjskom akteru da promijeni način rada poslužitelja i krađu podataka.

Sve uključene tvrtke opovrgle su priču i oštro odbacile implikaciju da je njihova sigurnost podataka bila ugrožena, a šefovi američkih obavještajnih službi zanijekali su da postoje bilo kakvi dokazi o manipulaciji proizvodima. No, sumnja je ostala, a neke tvrdnje Bloomberga nikad nisu dokazane kao neistinite.

image

Eksplodirale su tisuće dojavljivača u Libanonu i Siriji

Anwar Amro/afp/profimedia

Miller tvrdi kako je, u usporedbi s ugradnjom i potom detoniranjem eksploziva u baterije dojavljivača, postavljanje čipa za prisluškivanje na tiskanu ploču mnogo jednostavniji proces.

- Kad bi se sve električne četkice za zube na svijetu počele kvariti, još uvijek bismo zube mogli prati ručno. Ali, kad bi američke podmornice počele provoditi više vremena u luci kako bi popravile neispravnu elektroniku, suparnici bi bili u velikoj prednosti, objašnjava i dodaje kako američke obrambene tvrtke ne bi trebale nabavljati komponente od drugih država, pogotovo onih s kojima su u napetim odnosima.

Javna tajna

Miller otkriva kako je u Washingtonu javna tajna da se neki veliki obrambeni izvođači ne pridržavaju tog pravila, tvrdeći da ga je nemoguće slijediti. Jer, određene vrste komponenti danas se proizvode samo u Aziji, a jedna nedavna studija pokazala je da novi američki nosači zrakoplova imaju 6500 poluvodiča kineske proizvodnje. Ako vojska koristi nepouzdane dobavljače, onda je moguće i da je takav slučaj s telekomunikacijskim tvrtkama i drugim ključnim pružateljima infrastrukture.

- Ispitivanje hardvera je skupo i često tehnički složeno. Zapadne tvrtke provele su posljednja dva desetljeća i u izgradnji obrane od kibernetičkih napada, trošeći pritom milijarde. No čak i najsofisticiranije tvrtke posvećuju malo resursa provjeri čipova ili pregledavanju sklopova unutar svojih sustava. Neki proizvođači još uvijek ne uspijevaju pratiti podrijetlo komponenti koje su duboko u njihovim opskrbnim lancima - zaključio je Chris Miller.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
01. siječanj 2025 13:24