SMANJENA PONUDA

Zaoštravaju se sankcije prema Rusiji: Cijena nafte stoga naglo porasle nakon dva tjedna pada

O strožim sankcijama na rusku naftu razmišlja se i u Washingtonu

Ruski tanker na obalama Grčke/ Ilustrativna fotografija

 Angelos Tzortzinis/Afp

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna znatno porasle, nakon dva tjedna pada, jer bi nove sankcije zapadnih zemalja protiv Rusije i Irana mogle smanjiti ponudu ‘crnog zlata‘.

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošloga tjedna 4,7 posto, na 74,49 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 6,1 posto, na 71,29 dolara.

Nakon što su pale dva tjedna zaredom, prošloga su tjedna cijene nafte nadoknadile sve te gubitke i dosegnule najviše razine u više od tri tjedna.

Posljedica je to, među ostalim, najave EU-a o dodatnim sankcijama na rusku naftu zbog rata u Ukrajini. O strožim sankcijama na rusku naftu razmišlja se i u Washingtonu.

"EU-ovo zaoštravanje sankcija Rusiji potaknulo je cijene nafte, a SAD signalizira da bi se mogao pridružiti, pa se očekuju smanjenje isporuke ruske nafte brodovima”, objašnjava John Evans iz PVM-a.

Britanija, Francuska i Njemačka poručile su, pak, da su spremne uvesti sankcije protiv Irana kako bi spriječile tu zemlju u razvoju nuklearnog oružja.

Cijene nafte porasle su i zahvaljujući podatku o povećanom kineskom uvozu nafte u studenome, pa se špekulira da bi uvoz mogao ostati pojačan i na početku 2025. godine jer bi rafinerije mogle nabavljati više nafte od Saudijske Arabije zbog nižih cijena.

Smanjenje kamata potiče rast gospodarstava

Osim toga, središnje banke u svijetu, zahvaljujući popuštanju inflacije, smanjuju kamatne stope, što bi trebalo potaknuti rast gospodarstava, pa i potražnje za naftom.

Prošloga su tjedna, među ostalim, kamate smanjile europska, švicarska i kanadska središnja banka, a ovoga se tjedna očekuje i smanjenje kamata američkog Feda.

„Rast cijena temelji se na najavi strožih sankcija protiv Rusije i Irana, nadi u jačanje kineske potražnje, napetosti na Bliskom istoku i očekivanjima da će Fed smanjiti kamate”, pišu analitičari tvrtke Ritterbusch and Associates u osvrtu na situaciju na tržištu.

U takvom je okruženju procjena Međunarodne agencije za energiju (IEA) o višku ponude u idućoj godini pala u drugi plan. Naime, IEA je u četvrtak blago podigla procjene rasta potražnje u ovoj i idućoj godini, ali je poručila da će ponuda rasti još snažnije zahvaljujući skupini neovisnih proizvođača na čelu sa SAD-om. Tržište bi u takvim uvjetima trebalo u 2025. bilježiti višak od gotovo milijun barela dnevno, poručila je IEA.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 17:12