ČIPOVI KAO MOZAK

Japanski profesor poručio hrvatskim studentima: Vrata naše države su vam otvorena, no postoji jedan uvjet...

Za hrvatske stručnjake pogotovo je ohrabrujuće zvučala Nagatova poruka kako se uspješne kompanije za dizajn čipova mogu osnovati i bez proizvodnih kapaciteta

Profesor Makoto Nagata s japanskog Kobe sveucilista na FER-u je odrzao predavanje  o sigurnosti čipova

 Ivana Grgic/Cropix

Japanski profesor i znanstvenik Makoto Nagata sa zagrebačkim Fakultetom elektrotehnike i računarstva (FER) surađuje više od desetak godina. Na svome sveučilištu u Kobeu bavi se istraživanjem i dizajniranjem naprednih čipova s analognim, digitalnim i mješovitim signalom te radiofrekvencijske i digitalne VLSI sustave. U Zagreb je ovoga tjedna stigao na poziv dekana FER-a, prof. dr. sc. Vedrana Bilasa i svog dugogodišnjeg poznanika i suradnika prof. dr. sc. Adrijana Barića.

image

Makoto Nagata i dr.sc. Adrijan Barić

Ivana Grgic/Cropix
image

Makoto Nagata i Vedran Bilas dekan FER-a.

Ivana Grgic/Cropix

Kako je profesor Barić objasnio čipovi su mozak svakog elektroničkog sustava, jednako neophodni za najjednostavnije uređaje, kao i za one najkompleksnije. Samim time, iskustvo koje Nagata može podijeliti s hrvatskim kolegama dragocjeno je za ovdašnju znanstvenu zajednicu. Jednako tako, a čemu će biti nešto niže rečeno, način na koji je ustrojeno i posloženo sveučilište u Kobeu može poslužiti i kao svojevrsna mapa za planiranje poduzetničke karijere znanstvenika.

Nagata je fiziku diplomirao na tokijskom Sveučilištu Gakushuin, a doktorirao u području elektroničkog inženjerstva na Sveučilištu u Hirošimi u Japanu 2001. Od 1994. do 2002. bio je znanstveni suradnik na Sveučilištu u Hirošimi, zatim od 2002. do 2009. izvanredni profesor na Sveučilištu u Kobeu gdje je 2009. postao i redoviti profesor.

Posebnost čipova kojim se Nagata bavi jest da su oni projektirani tako da budu neosjetljivi na smetnje koje se generiraju u samome čipu, ali isto tako i na namjerno izazvane vanjske smetnje, odnosno na napade. To znači da ih mogu sigurno koristiti potencijalno ranjive institucije ili tvrtke koje će se kad tad naći na meti hakera.

Inženjeri i poduzetnici

Prilikom posljednjeg posjeta FER-u održao dva predavanja. Prvo od njih, radnog naziva "Hardware Security and Safety of IC Chips and Systems" tematski je obuhvaćalo rad i važnost projektiranja otpornih čipova na vanjske smetnje. Bilo je to predavanje prvenstveno namijenjeno za one dobro upoznate s materijom. Za hrvatske stručnjake pogotovo je ohrabrujuće zvučala Nagatova poruka kako se uspješne kompanije za dizajn čipova mogu osnovati i bez proizvodnih kapaciteta.

O povezanosti studija i poduzetništva, kao i o ustroju studiranja u Kobeu, Nagara je govorio na drugom predavanju.

- Graduate School of Science, Technology and Innovation (STIN) na Sveučilištu u Kobeu koncipiran je tako da spaja inženjerska znanja s poduzetništvom. Edukacijom studenata u području poduzetništva izravno se motivira diplomske i doktorske studente na Sveučilištu. Naš je cilj odgajati i oblikovati poduzetnike s čvrstim temeljima u prirodnim znanostima koji će kreirati inovacije - istaknuo je profesor Nagata.

image
Ivana Grgic/Cropix

Jedinstveno sveučilište

Sveučilište u Kobeu je radi svoje interdisciplinarnosti jedinstveno u Japanu. Isprva je ono bila ekonomska škola, a s vremenom su se razvijali ostala smjerovi, a sveučilište širilo. STIN je posljednji fakultet pridružen sveučilištu. Nagata vjeruje kako takva povijest sveučilišta, tržišno i ekonomski orijentirana, danas uvelike pomaže u opisanoj simbiozi tvrde znanosti i poslovne snalažljivosti.

- Neka japanska sveučilišta studentima koji se bave znanostima nude i predavanja o poduzetništvu. No mislim kako su samo na sveučilištu u Kobeu sve te discipline uistinu integrirane. Naši studenti su sve vrijeme povezani i razmjenjuju znanja iz potpuno različitih područja - dodao je Nagata.

Doktorski rad tako se u Kobeu sastoji od dva djela; onog znanstvenog, te inovacijsko - strateškog, odnosno poslovnog djela priče.

Broj start upa koji se razvio iz STIN-a nije velik, no riječ je o danas uspješnim kompanijama. U osam godina osnovano je njih deset. Japanski profesor istakao je njih tri; SynAart Co, osnivan 2019,., koji se bavi sintetičkom kemijom i biologijom, Ricerca Security, osnovan 2019. gdje se razvijaju inovacije u području cyber sigurnosti, te Secafy Co, nastao prošle godine i specijaliziran za sigurnost hardwarea.

Znanstvenik ma poruku i za hrvatske studente koji su izrazili su želju za studiranjem na sveučilištu u Kobeu. Nagata tvrdi kako su vrata svima otvorena i kako bi željeli privući što više studenata sa svih strana svijeta. No postoji jedan uvjet koji moraju ispuniti.

- Osnove japanskog jezika morate znati. Premda većina razumije engleski, kako bi se uistinu uklopili i postali dio tima, bez poznavanja japanskog jezika to nažalost neće biti moguće - poručio je Makoto Nagata.

image

Studenti koji su slušali Nagatovo predavanje izrazili su želju za studiranjem na sveučilištu Kobe

Ivana Grgic/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 17:13