Iz prve ruke

Karmen je dokaz da za uspješan posao nije nužno odlaziti u ured: ‘To je bio jedan od najboljih poteza u mom životu‘

Za posao virtualnog asistenta, ključna je dobra organizacija i vrhunska internetska veza

Karmen Đerek

 Tomislav Krišto/Cropix

Svijet rada i poslova nikada nije bio dinamičniji i fleksibilniji, što se ponajviše može zahvaliti digitalizaciji. Tehnologija već desetljećima pomiče granice onoga što bismo mogli nazvati klasičnim poslovima, istovremeno stvarajući prilike i radna mjesta koja ranije ne bi bila niti zamislila. Zvučala su jednostavno kao futuristički koncepti. Prije nekoliko desetljeća, pa možda čak i godina, bilo bi gotovo nemoguće razmišljati o tome da se neki poslovi ne moraju raditi iz ureda, već da se mogu raditi od kuće, ili praktički bilo gdje drugdje. Bitno je samo da posao bude odrađen dobro i na vrijeme.

S porastom rada na daljinu i sve naprednijih digitalnih alata, sve se više poslova seli u posve digitalni sferu. Poslodavci pritom ne moraju više tražiti zaposlenike isključivo u svojem gradu, ili u najboljem slučaju, u njegovoj okolici, već im je praktički moguće zaposliti osobu koja živi na drugom kraju države. Ponekad ne mora niti živjeti u istoj državi. Ista tehnologija omogućila je izgradnju karijera koje pružaju bolju ravnotežu između privatnog i poslovnog života, uz slobodu koja je nekoć bila nezamisliva.

Jedan do poslova koji odskače od konvencionalnih normi je onaj virtualnog asistenta.

Bogato iskustvo

O tome što zapravo podrazumijeva posao virtualnog asistenta saznali smo od Karmen Đerek, virtualne asistentice koja je po zvanju samostalna računovotkinja i voditelj izrade i provedbe projekata iz EU fondova, dok je po stručnoj spremi ekonomist i magistra odnosa s javnošću. Tijekom svoje karijere, osam godina obavljala je poslove voditeljice komunikacija u centru za neformalnu edukaciju. Priča da joj je računovodstvo blisko, te da je pripremala i cjelokupnu dokumentaciju za knjigovodstvo, uplaćivala plaće i honorare, te vodila nacionalni projekt sufinanciran iz EU fondova. Dakle, iskustva joj ne manjka.

image
Tomislav Kristo/Cropix

- Svašta sam radila, ali i svašta naučila. Kada je došlo vrijeme da pokrenem svoj posao, zadatke koje sam obavljala potpuno samostalno prenijela sam u usluge koje danas nudim preko obrta, i za koje izdajem račune. Sa svojim dugoročnim klijentima sklopila sam Ugovor o poslovnoj suradnji. Kilometri definitivno nisu problem, jer trenutačno imam klijenta koji je od mene udaljen 500 kilometara. Digitalizacija poslovanja je definitivno sve olakšala te ovakve udaljene suradnje i omogućila. – objašnjava Đerek.

Nastavlja kako je virtualni asistent i sam poduzetnik koji za druge poduzetnike obavlja administrativne, financijske i druge operativne zadatke. Poduzetnici ih najčešće angažiraju u trenutku kada više ne stižu sami obavljati određene zadatke, bilo samostalno ili sa svojim timom, a nemaju dovoljno velik obujam posla ili sredstava kako bi zaposlili još jednu osobu. U tom slučaju u priču uskače virtualni asistent kojem se delegiraju ti zadaci.

Bez ružičastih naočala

Do posla virtualnog asistenta došla je nakon isteka porodiljnog s drugim djetetom, nemogućnosti dobivanja vrtića i dotadašnjih radnih uvjeta koji joj bez dodatne logistike ne bi bili izvedivi.

- Ovaj posao mi je najprije bio nužnost, a ne privlačnost. Nisam stavila ružičaste naočale i znala sam što me sve čeka. Ali sada, iz ove perspektive, ta odluka je definitivno jedan od najboljih poteza u mom životu – kaže Đerek.

Jedan od problema koji je anticipirala već i prije pokretanje posla bio je taj da se na tržištu nalazi velik broj virtualnih asistenata, zbog čega je problematično pronaći klijenta. Zbog toga smatra da je bitno znati prodati znanje i pokazati potencijalnim klijentima svoje vještine, pa tek tada zadobiti njihovo povjerenje. Pronalaženje klijenata nije lako, budući da u većini slučajeva virtualni asistenti, s obzirom na to da su im ograničeni resursi, sami sebi moraju voditi marketing.

- Ono što definitivno ne zagovaram, a vidim da se događa, je prodavanje magle u smislu da virtualni asistent može za nekoliko mjeseci početi zarađivati dovoljno da da otkaz na primarnom poslu. Vjerujem da je tako bilo za vrijeme korone kada je posao virtualnog asistenta u Hrvatskoj bio skoro nepoznat te ih je na tržištu bilo samo nekoliko. Danas nije tako i treba proći neko vrijeme da se VA isprofilira na tržištu rada – govori nam Đerek.

Koliko radiš, toliko zaradiš

Budući da nije trajno zaposlena kod nekog poslodavca, Đerek pitamo koliko je njen posao fleksibilan, te kako uspijeva odrediti si radno vrijeme.

- Posao je fleksibilan i sama si određujem radno vrijeme. Na primjer, mogu odlučiti otići u grad i provesti pola dana vani, ali sutra ću odraditi dupli posao. Nitko ga neće odraditi umjesto mene. Dodatno, ako virtualni asistent naplaćuje svoje usluge po satu, utrošeno vrijeme mjeri putem aplikacije. Dakle, koliko si radio - toliko si zaradio – dodaje Đerek.

Đerek smatra kako idealiziranje bilo kojeg posla koji se radi iz udobnosti svog doma, pa tako i njenog posla virtualnog asistenta, stvara krivu sliku – posebice mlađima koji tek trebaju iskusiti koliko je truda potrebno uložiti da bi ubirali plodove svojeg rada. Put do pozitivnog poslovanja je, kaže Đerek, u pravilu popločan neuspjesima, ali ih smatra važnim lekcijama kako doći do cilja – poslovnog uspjeha.

Ta fleksibilnost koju joj nudi posao virtualnog asistenta je i jedna od njegovih najvećih prednosti. U ovoj fazi života, kao majka dvoje male djece, mogućnost odrade bolovanja, bez stresa i konstantnog razmišljanja što će joj reći poslodavac ili misliti jer nije na poslu, donosi najveći spokoj.

- Kada virtualni asistent iznese svoju satnicu na prvu možda zvuči puno, ali na kraju mjeseca kada ispostavite račun klijentu, nemjerljiv je novčani iznos s vremenom kojeg si uštedio klijentu – napominje Đerek.

image
Seventyfour/Shutterstock

Treba znati kada je potrebno odbiti neku suradnju

Klijenti koje Đerek ima dolaze iz različitih branši, a priznaje nam kako je od njih i uz njih puno naučila. Dodaje i da nije nikada očekivala da će pružati usluge za takvu šarenu paletu djelatnosti. Surađivala je do sada s poduzetnicima iz neformalnog sektora obrazovanja, književnicima, vlasnicima fitness studija, vlasnicima malih obiteljskih hotela i dućana. Neki su je pronašli preko društvenih mreža poput LinkedIna, dok su drugi došli preko preporuka ili portala MojProfil. Većinom je riječ o administrativno-financijskim uslugama, ali se pojavi i poneki „poslić“ iz PR-a.

- Trenutačno imam pet dugoročnih suradnji i tri kratkoročne. Sretna sam što mi se klijenti s kratkoročnim zadacima ponovo vraćaju, što znači da su zadovoljni odrađenim poslom, ali i pozitivnom klimom koja se stvorila između nas. Željela bih istaknuti kako je potrebno osvijestiti da ne možemo prihvaćati sve suradnje koje nam se nude ako tražene zadatke nikada nismo radili i ne znamo ih dobro raditi. Iz mog primjera, nedavno sam odbila potencijalno dugoročnu suradnju jer nisam osjećala da sam za traženi zadatak dovoljno potkovana znanjem – kaže Đerek.

Za neke klijente obavlja svakodnevne zadatke, dok za druge obavlja zadatke svaki drugi dan. Sve ovisi, kaže, o dogovoru s njima. Dobru organizaciju smatra ključnom, jer ipak, ako mora raditi s više klijenata kako bi si zaradila plaću, mora dobro znati manevrirati između više njih. Kada to ne bi znala, kaže nam iskreno Đerek, ovaj posao ne bi bio za nju.

Kada smo došli do teme dnevne organizacije i posla, Đerek smo pitali i kako si organizira radni dan. Priča nam kako starije dijete u 7.30 sati isprati do škole, a oko sat vremena kasnije odvede i drugo dijete, u jasličkoj dobi, do vrtića.

- Ako treba, obavim nabavku i u 9:00 sjedam u svoj kućni ured. U nekom trenutku skuham ručak i u 15:30 djeca dolaze kući, a netom poslije i suprug. Ako taj dan nisam obavila sve što sam trebala, suprug preuzme djecu, izvede van na igranje i ja se vraćam svojim zadacima. Isto vrijedi i vikendima. Ništa bez pomnog planiranja i dogovora – priča nam Đerek, no istovremeno ističe i kako nema problema biti dostupna da razmijeni informacije, primi nove delegirane zadatke i slično. No, to ne podrazumijeva odrađivanje hitnog zadatka u petak navečer s rokom od sat vremena.

Ključna je brza i pouzdana internetska veza

Na kraju razgovora, Đerek smo pitali što su joj neophodni alati za posao. Nabraja nam kako je za početak dovoljno imati dobar laptop, a da se kasnije može investirati u kvalitetne slušalice, dodatne monitore i udobnije stolice. No, ključnim smatra stabilnu i brzu internetski vezu, bez koje praktički ne bi mogla obavljati svoj posao.

Kako bi izvršavanje poslova poput onih virtualnih asistenata bilo moguće iz gotovo svih dijelova Hrvatske, Telemach širokopojasni pristup internetu donosi putem najnaprednije 10 Giga optičke mreže ali i 5G pokućnog interneta koji funkcionira preko 5G mreže. Tako je pristup brzom i stabilnom internetu omogućen za više od 800 tisuća kućanstava diljem Hrvatske, uključujući i one u prigradskim i ruralnim područjima. Dakle, ako netko poželi raditi posve digitalan posao daleko od gradske vreve i gužve, zahvaljujući širokopojasnom internetu, to je moguće. Brzine uz 5G pokućni internet sežu do 100/100 Mbps, a korisnici mogu birati između nekoliko paketa dostupnih već od 28,90 eura, uz promotivnu cijenu od 1 euro prvih šest mjeseci uz ugovor na 24 mjeseca.


Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i Telemacha.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. siječanj 2025 19:36