KORABLJA ARKA

‘Važno nam je da se svi osjećaji dobro i korisno. Nitko se ovdje ne mora boriti za svoje mjesto, bitno je da je čovjek‘

Korablja Arka, zajednica za osobe s posebnim potrebama

 Vedran Peteh/Cropix
Zajednica je sigurno okruženje za osobe s intelektualnim teškoćama, te pruža svakodnevnu pomoć

Zajednica "Korablja Arka" u Zagrebu predstavlja jednu od važnih inicijativa u Hrvatskoj koja se bavi pružanjem potpore osobama s intelektualnim teškoćama. S više od 15 godina postojanja, Arka je postala simbol zajedništva, solidarnosti i poštovanja različitosti. Osnovana s ciljem da stvori sigurno okruženje za osobe s intelektualnim teškoćama, zajednica pruža svakodnevnu pomoć i aktivno doprinosi stvaranju društva temeljenog na prihvaćanju i uzajamnom poštovanju.

"Korablja Arka" započela je svoju djelatnost u malom prostoru drvene barake u zagrebačkoj Dubravi. Početno, broj korisnika bio je vrlo mali, no tijekom vremena zajednica je rasla, šireći svoje aktivnosti i dosežući sve veći broj korisnika. Kako bi odgovorili na rastuće potrebe, Arka je preselila u unajmljeni prostor, gdje sada pruža sigurnost i podršku za 22 odrasle osobe.

Slavenka Milinović, jednu od osnivača Udruge, zatekli smo kako vodi radionicu u poludnevnom boravku. Kaže nam da radi ono što je uvijek željela.

"Krenuli smo u Dubravi jer smo se u centru za socijalni rad raspitali gdje je najveća potreba za takvom radionicom. Tako smo tu bacili sidro", priča nam.

Godinama je radila u izdavaštvu i bila je volonterski uključena u zajednicu, a 2014. se zaposlila u njoj. Danas ih je devetero zaposleno u Zagrebu.

Svaki dan dolazi 13 osoba u poludnevni boravak oko 8. U pola 9 kreću s aktivnostima koje traju do 12.30 sati.

Najmlađa korisnica poludnevnog boravka je Antea koja ima 25 godina, a neki imaju i preko 40 godina.

Svaki dan ujutro započinju kratkim sastankom i dogovaraju koje aktivnosti će imati. To su često izrada nakita, čestitke, slike.

Svatko ima neko zaduženje, ali mogu birati da rade što ih veseli.

image

Miron Perić i Slavenka Milinović

Vedran Peteh/Cropix

"Važno nam je da se svi osjećaji dobro i korisno. Nitko se ovdje ne mora boriti za svoje mjesto, bitno je da je čovjek", govori Miron Perić, voditelj programa u zajednici koji igra ključnu ulogu u organiziranju i koordiniranju različitih programa i aktivnosti koji uključuju osobe s intelektualnim teškoćama, kao i volontere, te radi na povećanju svijesti o potrebama ove ranjive skupine ljudi.

"Ujutro kad dođem tu su zagrljali i osmjesi. Čak smo uveli i ograničenje koliko mi se puta smije reći da me se voli. Pet", smije se Slavenka.

Upoznajemo Ladislava koji je pravi majstor i on popravlja što god treba po kući.

Jedan od aspekata zajednice je omogućavanje osobama s intelektualnim teškoćama da sudjeluju u radnim aktivnostima. Kroz različite radionice i aktivnosti, članovi zajednice imaju priliku obavljati zadatke koji doprinose svakodnevnom funkcioniranju Arke. Primjerice, Filip je odgovoran za provjeru poštanskog sandučića i dostavu pošte, zadatak koji obavlja s velikom pažnjom i odgovornošću. Za svoj rad prima simboličnu plaću, čime stječe osjećaj postignuća i samopouzdanja. Zajednica također aktivno radi na stvaranju novih mogućnosti za zapošljavanje osoba s intelektualnim teškoćama, uključujući programe zapošljavanja uz podršku na otvorenom tržištu rada.

image
Vedran Peteh/Cropix

Kroz različite aktivnosti poput glazbe, kreativnosti, jezika i informatičkih vještina, članovi zajednice na radionicama razvijaju osobne potencijale i socijalne vještine.

Misija zajednice temelji se na uvjerenju da svaka osoba, bez obzira na svoje sposobnosti, zaslužuje imati svoje mjesto u društvu. Zajednica je mjesto pripadanja, rasta i slavlja, gdje se potiče međusobno prihvaćanje, razvoj i podrška. Kroz odnose temeljenje na poštovanju i učenju, "Korablja Arka" doprinosi izgradnji društva koje cijeni sve svoje članove, bez obzira na njihove sposobnosti.

"Korablja Arka" je dio šire međunarodne mreže zajednica "Arka", koja okuplja slične inicijative diljem svijeta, osnovane prema idejama Jean Vaniera, francuskog filozofa i humanista. Jean Vanier je svoju viziju temeljio na ideji da svaka osoba, bez obzira na svoje sposobnosti, zaslužuje imati mjesto u društvu i mogućnost da doprinosi izgradnji boljeg i pravednijeg svijeta. U tom duhu, okuplja osobe s intelektualnim teškoćama i osobe bez intelektualnih teškoća, učeći ih međusobnom poštovanju, ljubavi prema različitostima i zajedničkom životu.

Programi koji se provode osmišljeni su kako bi zadovoljili specifične potrebe članova zajednice, omogućujući im da razvijaju svoje potencijale, unaprijede socijalne vještine i postanu aktivni članovi društva. Među ključnim programima su psihosocijalna potpora – nude emocionalnu i socijalnu podršku osobama s intelektualnim teškoćama i njihovim obiteljima, pomažući im da se nose s izazovima svakodnevnog života i teže ka većoj samostalnosti.

Vikend programi mogućuju članovima zajednice da kroz zajedničke aktivnosti, poput kuhanja, igre i međusobnog druženja, jačaju svoju socijalnu mrežu i samostalnost, a istovremeno pružaju predah roditeljima.

Osobe s intelektualnim teškoćama aktivno sudjeluju u radionicama s djecom osnovnih škola, učeći djecu važnosti međusobnog poštovanja, razumijevanja i prihvaćanja različitosti.

Imaju i mobilni tim stručnjaka i volontera koji posjećuje obitelji osoba s intelektualnim teškoćama koje ne mogu dolaziti u zajednicu, pružajući im potrebnu podršku i održavajući kontinuitet pomoći.

image
Vedran Peteh/Cropix

Aktivnosti koja im je postala vrlo važna za zajednicu su sajmovi rabljenih stvari. Oni nisu samo prilika za prikupljanje sredstava za održavanje zajednice, već služe i kao način jačanja zajednice kroz međusobnu solidarnost. Na sajmovima se prodaju rabljeni predmeti, poput odjeće, igračaka i kućanskih potrepština, a cijene nisu fiksne – svatko daje onoliko koliko može. Sajmovi se održavaju tri puta godišnje i postali su simbol zajedništva i uzajamnog davanja među sugrađanima.

Kao odgovor na sve veće potrebe svojih članova, Zajednica "Korablja Arka" planira izgraditi novu kuću koja bi služila kao dnevni centar za osobe s intelektualnim teškoćama. Ovim projektom žele stvoriti sigurno okruženje u kojem bi članovi zajednice mogli provoditi cijeli dan, sudjelovati u različitim aktivnostima i razvijati svoje socijalne vještine. Donacije za izgradnju "Arkinu kuću" nužne su za ostvarenje ovog cilja, a zajednica poziva sve ljude dobre volje da podrže ovaj plemeniti projekt, bilo financijskim donacijama, materijalima ili volonterskim radom.

image
Vedran Peteh/Cropix

To nije samo mjesto gdje se pruža pomoć osobama s intelektualnim teškoćama, već prostor u kojem te osobe mogu ostvariti svoj puni potencijal i aktivno doprinositi izgradnji boljeg, pravednijeg društva. Kroz različite programe, aktivnosti i radionice, članovi zajednice ne samo da uče i razvijaju svoje vještine, već stvaraju međusobne veze, prijateljstva i socijalnu mrežu koja im pomaže u svakodnevnom životu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 20:01