Neka djeca oboljela od raka već su počela primati novu vrstu lijeka mnogo manje toksičnu od kemoterapije, piše BBC. Jedanaestogodišnji Arthur bio je među prvima koji je u bolnici Great Ormond Street u Londonu primio takav lijek za rak krvi.
Njegova obitelj novi lijek od milja zove ‘malom zrakom sunca‘ jer djeluje, a da Arthuru od njega nije jako loše. A zbog toga što se uzima ‘putem‘, a ne u bolnici, dječak je mogao više vremena provesti kod kuće radeći ono što voli. Lijek je nosio sa sobom u posebnom ruksaku kojeg zove ‘blina ruksak‘.
Za Arthura je blinatumomab ili blina bio jedina opcija nakon što klasična kemoterapija nije uspjela eliminirati sve stanice raka i od koje mu je bilo jako slabo. Blina je već dobila dozvolu za upotrebu kod odraslih bolesnika, a stručnjaci se nadaju da će uskoro dokazati da je lijek siguran i za primjenu kod djece.
Nekih 20 centara u Velikoj Britaniji već je počelo primjenjivati lijek kod djece s B-staničnom akutnom limfoblastičnom leukemijom (B-ALL). Radi se zapravo o imunoterapiji koja traži stanice raka kako bi ih samo tijelo moglo prepoznati i uništiti. A ta je potraga za oboljelim stanicama vrlo precizna i ostavlja zdrave stanice netaknutima - za razliku od kemoterapije.
Blina dolazi u vrećici tekućine koja se daje kroz tanku plastičnu cjevčicu i iglu direktno u venu. Vrećica ostaje pričvršćena na pacijentu više mjeseci, a pumpa koju pokreće baterija kontrolira koliko brzo lijek ulazi u venu. Jedna vrećica može potrajati i nekoliko dana.
Čitava ta oprema dolazi u malenoj torbi, manjoj od A4 bilježnice, i može se bez problema nositi. Za Arthura to znači da može provoditi više vremena raditi ono što voli - recimo, igrati se u obližnjem parku - istovremeno dok prima terapiju. I za razliku od agresivne kemoterapije, koja kod Arthura više nije niti djelovala, od ovog lijeka dječaku nije bilo loše.
‘Neprekidni izazovi‘
Baš kao i drugim pacijentima na blini, Arthuru je propisan posebni lijek kako bi se smanjila šansa za ozbiljne reakcije i nuspojave prije nego je počeo primati infuziju. U početku, imao je nekoliko napadaja i groznicu te je morao ostati u bolnici zbog kontrole.
No ubrzo je mogao ići kući. Ruksak s lijekom uvijek je bio uz Arthura, čak i kad spava. Iako pumpa proizvodi određeni zvuk, Arthur se tijekom noći mogao dobro naspavati.
Dječak je imao ozbiljne nuspojave od kemoterapije i prelazak na blinu je bilo pravo olakšanje, rekla je njegova majka Sandrine.
‘To je bilo strašno. Stalno smo se borili s posljedicama lijeka na njegovo tijelo. Liječili smo ga tako što mu je bilo sve gore. To je jako teško prihvatiti‘, kazala je.
Veliki korak
Arthur se morao vraćati u bolnicu svaka četiri dana kako bi mu liječnici nadopunili blinu, no ostatak vremena mogao je biti kod kuće.
‘Dobro je prihvatio tu čitavu opremu i sam se o njoj brinuo‘, kaže Sandrine.
U travnju 2023. Arthur je još jednom došao u bolnicu ko bi mu uklonili cjevčicu i iglu iz ruke.
‘To je bio veliki korak‘, kaže njegova majka.
Liječnici kažu da blina može zamijeniti i do 80 posto kemoterapije.
U Velikoj Britaniji 450 djece godišnje oboli od ove vrste raka.
Pedijatrijski hematolog, prof. Ajay Vora kaže: ‘Kemoterapija je zapravo otrov koji ubija leukemijske stanice, ali također ubija i oštećuje i zdrave stanice - i to je ono što uzrokuje nuspojave. Tretman Blinatumomabom je mnogo blaži.‘
Još jedan imunoterapijski lijek, terapija T-stanica himernog antigenskog receptora (CAR-T), također je odnedavno dostupna.
Ali skuplji je od bline i pacijentove vlastite stanice moraju se uzeti i zatim izmijeniti u laboratoriju prije nego što se vrate kao lijek, za što je potrebno vrijeme.
Zahvaljujući liječenju, Arthurov rak je nestao.
Sandrine je rekla: ‘Za Novu godinu smo saznali da je blina djelovala i da nema zaostalog raka - i to je bilo jednostavno nevjerojatno i tako smo imali dvostruko slavlje.‘
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....