Već sam u godinama, nisam se udala, a imam neukrotivi nagon. Naprosto se ne mogu suzdržati od samozadovoljavanja. Hoće li me Bog zbog toga kazniti?
Jedno je to od pitanja koja je na portalu Glasa Koncila postavila čitateljica u rubrici “Pitali ste”. Osoba iz Crkve joj je u opsežnom odgovoru, među ostalim, objasnila da čovjek “kao što postaje ovisnik o drogi, tako može postati i ovisnik o seksu”.
Čitajući rubriku primijetili smo da moderne vjernike ipak više zanimaju pitanja o svakodnevnom životu, a manje o Bogu i odnosima u Crkvi. Tako jedan homoseksualni par pita hoće li im svećenik dati odrješenje u ispovijedi da mogu na pričest. Vjernici pitaju i zašto Crkva živi u raskoši te zašto se na misi i dalje skuplja lemozina. Ovo su najzanimljivija pitanja i odgovori.
1. Može li ateist sklopiti crkveni brak?
Crkveni sakramentalni brak mogu sklopiti samo pravi članovi crkvene zajednice. Ako jedna stranka u zaručničkom paru nije krštena, crkveno vjenčanje je moguće samo uz izričito dopuštenje Crkve.
2. Može li homoseksualna osoba biti vjeroučitelj?
Crkva ne osuđuje takvo stanje ili spolnu usmjerenost, ali osuđuje homoseksualno ponašanje i čine kao grijeh. Homoseksualna sklonost nikoga ne isključuje iz službe koju obavlja, ali samo kod spolne uzdržljivosti.
3. Je li u braku dopušten oralni seks?
Muž i žena imaju pravu uzajamno se poticati i iskazivati ljubav na sve moguće načine, dokle god je to u skladu s ljudskim dostojanstvom. Nema, dakle, na tijelu zabranjenih zona, ali može biti čovjeku nedostojnih postupaka.
4. Je li grijeh ići na estetsku operaciju?
Estetska operacija po sebi nije moralno ni dobra ni loša. Ako netko traži estetsku operaciju s lošim, grešnim namjerama, onda izabire ono što je grijeh.
5. Može li se biti praktični vjernik, a u isto vrijeme nudist?
Čovjek kojemu je do kupanja i do sunčanja, ako je iole zreo, može biti gospodar svojih očiju i normalno se ponašati. Vjernik koji ne bi imao snage obzirnom disciplinom očiju i mašte odupirati se napastima, ne bi smio ići na takve plaže.
6. Smijem li ići bioenergetičaru i je li grijeh gatanje u karte ili u kavi?
Ako bi se zbog liječenja, nakon neuspjelih nastojanja redovitoga zdravstva, vjernik odlučio poći bioenergetičaru, i ako pritom nimalo ne bi promijenio svoje povjerenje u Boga, slobodno može ići potražiti pomoć i od takvoga “liječnika” te time neće sagriješiti pred Bogom. Gatanje u karte ili gatanje iz taloga kave najčešće je lukavo iskorištavanje naivnih ljudi i ujedno širenje praznovjerja. Ako je riječ o igri da se zabavi društvo, a da je pritom isključeno praznovjerje, onda to nije grijeh. Praznovjerno tumačenje snova je grešno.
7. Kako postupiti u slučaju trudnoće iz preljuba?
Supruga bi trebala reći mužu istinu da je trudna s drugim muškarcem. Bez obzira na preljub, trebala bi začeto dijete roditi, pa i po cijenu da dođe do rastave sa suprugom. Trebala bi zamoliti supruga za oproštenje i obećati mu da to nikada više neće ponoviti. On bi, ako je pravi vjernik, trebao biti spreman oprostiti, prihvatiti suprugu i dijete.
8. Smije li vjernik ići na predavanje Dalaj-lame?
Ništa lošega nema u odlasku na susret s Dalaj-lamom, osobito ako je na taj susret otišao s plemenitim pobudama i želeći čuti pozitivnu poruku jednoga od istaknutijih svjetskih zauzimatelja za mir.
9. Kakav je stav Crkve u vezi s Olimpijadom?
Bez obzira na povijesno podrijetlo i prvotna značenja, u naše su doba Olimpijske igre veliko međunarodno sportsko natjecanje. Stav Crkve prema tim igrama isti je kao i prema svim takvim natjecanjima i sportu.
10. Smiju li vjerski listovi u otpad?
Crkveni listovi, kao i svi drugi, potrošna su roba - pa ih nakon čitanja bez ikakve grižnje savjesti možete baciti u smeće.
11. Mogu li se oboljeli od celijakije pričešćivati drukčijim hostijama?
Svećenik je ispravno postupio upotrijebivši hostiju izrađenu od pšeničnog brašna iz kojega je uklonjen sastojak koji se zove gluten. Pšenični kruh načinjen od toga brašna valjana je tvar za euharistiju, on u pretvorbi postaje pravo Tijelo Kristovo.
12. Može li se mošt krstiti?
Ni jedan zaređeni svećenik ne krsti mošt. Zapravo se mošt i ne krsti. Krste se samo ljudi. No, krstiti u širem smislu znači i imenovati, pa se kaže da je netko krstio brod, tj. dao mu ime. U takvom prenesenom smislu može se podnijeti da se u pučkom žargonu simbolički prijelaz mošta u vino zove krštenje, no to nema baš nikakve veze sa sakramentom krštenja.
13. Je li kremiranje pokojnika grijeh?
Kremiranje ne dira dušu. Nove prilike prisiljavaju da se taj način sve više uzima u obzir. Crkva preporučuje pokapanje u grob, no ne brani kremiranje.
14. Je li grijeh igrati loto?
Ulagati svote koje opterećuju obiteljski budžet može biti grijeh. No, ako su ulaganja zanemariva u odnosu na cjelinu prihoda i ako čovjek to doživljava kao igru koja ga ne čini ovisnikom niti ga psihički opterećuje, to nije grijeh.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....