LJESTVICA RAZDORA

Appleova lista 100 najboljih albuma izazvala čuđenja, mnogima nije jasan broj 1, ignorirani cijeli žanrovi

Lauryn Hill

 Sarah Morris/getty Images/profimedia/Sarah Morris/getty Images/profimedia
Najbolji album je otkriven 22. svibnja i odabir je izazvao brojne rasprave, diskusije i kontroverzu

Streaming platforma Apple Music objavila je popis 100 najboljih albuma svih vremena. Lista je bila izrađena u suradnji s nekim izvođačima kao što su Pharell Williams, J. Blavin, Maren Morris, Nile Rodgers i Charli XCX. U odabiru albuma se nisu uvažavale brojke slušanja, odnosno nisu birani najslušaniji albumi na platformi.

Apple je 13. svibnja objavio albume od broja 100 do 91 te su svaki dan idućih deset dana otkrili sljedećih deset albuma. Najbolji album je otkriven 22. svibnja i odabir je izazvao brojne rasprave, diskusije i kontroverzu.

Radi se o albumu The Miseducation of Lauryn Hill koji je njezin jedini solo studijski album, objavljen 1998. godine. „Cijenim priznanje, zaista cijenim, ali bila bih nemarna da ne odam priznanje svoj glazbi i umjetnicima koji su me informirali i inspirirali. Vođe zajednice i pokreta koji su me potaknuli, društvene dinamike i glazbene scene, starije i aktualne u to vrijeme, koje su me zaintrigirale i inspirirale da dam svoj doprinos” komentirala je Hill.

Legendarni producent Nile Rodgers rekao je kako je album nevjerojatan te nadodao: „Tako je otvoren, tako ekspanzivan i tako izravan. Puno mi znači da je umjetnica kao Lauryn Hill na prvom mjestu”

U top 5 i Frank Ocean

Na drugom mjestu našao se najprodavaniji album svih vremena, Thriller Michaela Jacksona, dok se na trećem mjestu našao Abbey Road The Beatlesa.

Na četvrtom mjestu nalazi se Princeov album Purple Rain, a na petom mjestu Blonde Franka Oceana.

Na šestom mjestu je dupli album Stevieja Wondera Songs in the Key of Life. Sedmo mjesto je zauzeo nagrađivani reper Kendrick Lamar albumom Good Kid, M. A. A. D City.

Osmo mjesto zauzima pokojna Amy Winehouse, a to je njezin posljednji album prije smrti Back to Black. Na devetom mjestu nalazi se ikonični album Nirvane Nevermind, dok deseto mjesto zauzima Beyoncé i njezin album Lemonade iz 2016. godine.

Od žanrova, listom najviše dominira hip-hop/rap s 21 albumom. Slijede rock s 18 i pop sa 16 albuma. Alternativa ima 14 albuma, a R&B/Soul 11 albuma. Elektronička glazba ima četiri albuma na popisu, dok hard rock i jazz imaju po tri. Motown, punk i singer/songwriter žanrovi imaju po dva albuma. Fanovi country, latin, metal i reggae glazbe su se morali zadovoljiti sa samo jednim albumom na listi.

Dominacija devedestih

Što se tiče desetljeća izlaska albuma, najzastupljenije su 1990-e koje čine gotovo četvrtinu izbora, točnije 23 albuma. Slijede ih 1970-e s 18 albuma, a 1980-e i 2010-e imaju po 17 albuma. Iz 2000-tih odabrano je 11 albuma, a iz 1960-ih 10, što je suprotnost na Rolling Stone-ove liste gdje inače 1960-e dominiraju. Samo jedan album iz 1950-ih se našao na popisu, dok su već tri albuma odabrana iz 2020-ih, premda desetljeće još nije gotovo.

Većina izvođača ima samo jedan album na listi, jedini koji imaju po dva su The Beatles, Prince, Stevie Wonder, Beyoncé, Radiohead i Dr. Dre, koji ima jedan samostalni album i jedan s grupom N.W.A.

Popis nije bio najbolje prihvaćen od publike. Većina ljudi smatra kako lista pokazuje preveliku pristranost prema novim izdanjima. The Guardian je istaknuo kako nedostaju veliki izvođači kao što su Johnny Cash, Diana Ross i The Who, te kako neki žanrovi, primjerice country i jazz, nisu dovoljno zastupljeni. S druge strane izvođači koji se ne smatraju toliko utjecajnim, kao George Michael i Usher, su se našli na listi. MSNBC je komentirao kako lista nema nijedan blues, gospel ili world music album. Kritike su bile usmjerene i na to što je Taylor Swift albumom 1989 postavljena iznad albuma Pet Sounds od The Beach Boysa i Hounds of Love od Kate Bush.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. siječanj 2025 07:32