LOS ANGELES

Arhitektonski dragulji na meti požara: Izgorjela kultna kuća slavnog arhitekta. U opasnosti i vila Thomasa Manna

Ray Kappe: Kuća Keeler

 /Crosby Doe
Grad je posebno poznat po djelima s potpisom velikana moderne iz sredine prošlog stoljeća kao što su John Lautner, Richard Neutra, Ray Kappe te Charles i Ray Eames

Neprofitna organizacija Los Angeles Conservancy objavila je djelomični popis arhitektonskih dragulja izgubljenih u požarima u Los Angelesu. Popis uključuje, među ostalim, i kultnu kuću Keeler arhitekta Raya Kappea (1991.) u četvrti Pacific Palisades.

Kappe je poznat kao otac avangardnog Južnokalifornijskog instituta za arhitekturu (SCI-Arc), koji je osnovao 1972., i bio je jedan od najutjecajnijih kalifornijskih arhitekata svoje generacije. Autor je mnogih nagrađivanih kuća diljem južne Kalifornije, a posebno se isticala Kuća Keeler koju je projektirao kao "kuću snova" za jazz pjevačicu Ann Keeler, nadahnut djelomično svojom vlastitom kućom također u Pacific Palisadesu. Smještena na šumovitoj padini s pogledom na kanjon i obalu, s četiri spavaće sobe i tri kupaonice, bila je sagrađena od betona, drva (sekvoje, tikovine, jele) i staklenih blokova.

image

Ray Kappe: Kuća Keeler

/Crosby Doe

Nekoliko mjeseci prije požara Kuća Keller bila je stavljena na tržište za 12 milijuna dolara. Agent za nekretnine koji se bavi prodajom kuća s potpisom slavnih arhitekata posljednjih pedeset godina rekao je da je ovo bilo jedno od najkreativnijih ostvarenja s kojima se susreo u svojoj karijeri.

Arhitektova kuća, Kappe Residence, iz 1967. godine, proglašena svojedobno jednom od top-deset u Los Angelesu, zasad je pošteđena, ali i dalje u opasnosti da bude uništena.

U opasnosti su i brojna druga djela poznatih arhitekata koja su, kako piše The Los Angeles Times, srce i duša arhitekture L.A.-a:

"Ti domovi - posebno oni koje su projektirali velikani sredine prošlog stoljeća kao što su John Lautner, Richard Neutra, Ray Kappe te Charles i Ray Eames - prava su opsesija onih koji prate prijetnje od vatrenih oluja, koje pustoše šumovite kanjone i travnate brežuljke, slikovite kulise ovih rezidencija".

U priči na Instagramu, Zaklada Eames, u posljednjoj objavi od 12. siječnja, izvijestila je da je slavna Kuća Eames (Case Study House 8), ikona moderne arhitekture podignuta 1949., i dalje ugrožena, ali zasad pošteđena, te da je, do daljnjega, svaki posjet posjedu otkazan.

image

Charles and Ray Eames u svom domu u Los Angelesu

Image Capital Pictur/film Stills/profimedia/Image Capital Pictur/film Stills/profimedia

I čuveni Getty Center, jedan od najpoznatijih muzeja u Los Angelesu, u kojem se čuvaju Van Goghove "Perunike", također je ugrožen.

U tekstu otprije nekoliko godina, objavljenom na službenim stranicama Centra Getty, ovaj je muzej opisan kao "najsigurnije mjesto za umjetnost tijekom požara", uz detaljan opis protupožarnog sistema. Katherine E. Fleming, izvršna direktorica iz J. Paul Getty Trusta, izjavila je u subotu da su galerije Gettyja "sigurne i zaštićene".

image

Muzej Getty

Agustin Paullier/afp/profimedia/Agustin Paullier/afp/profimedia

Vili Getty, sestrinskom muzeju Centra Getty, u Pacific Palisadesu, također je cijeli tjedan prijetio požar. U svojoj je izjavi Fleming ponovila da "osim nekoliko vrućih točaka, vila ostaje stabilna". Drveće i vegetacija na posjedu su izgorjeli, rekla je, ali su strukture Vile Getty netaknute i nepromijenjene.

image

Villa Getty Villa

David Swanson/afp/profimedia/David Swanson/afp/profimedia

Od ostalih značajnih građevina, iako još nema službenih vijesti o njihovu trenutnom stanju, u opasnosti su i Bailey House Richarda Neutre, Entenza House Charlesa Eamesa i Eera Saarinena i West House Rodneyja Walkera kao i bivša kuća nobelovca Thomasa Manna u kojoj je jedan od najpoznatijih njemačkih književnika provodio svoje dane tijekom egzila. Za "Bijelu kuću egzila", kako je ovaj luksuzni objekt nazvan, Njemačka je platila 13 milijuna dolara nakon što je stavljena na prodaju 2016. godine.

image

Kuća Thomasa Manna

Akg-images/akg-images/profimedia/Akg-images/akg-images/profimedia
image

Thomas Mann sa suprugom i kćerima na terasi vile

Akg-images/akg-images/profimedia/Akg-images/akg-images/profimedia
image

Thomas Mann u svojoj kući tijekom američkog egzila

Akg-images/akg-images/profimedia/Akg-images/akg-images/profimedia

Vilu na tragu Bauhausa, smještenu u zapadnom dijelu Los Angelesa, projektirao je Julius Ralph Davidson, a dao sagraditi sam Thomas Mann, nakon što je 1938. pobjegao od nacističkog terora. Mann je u ovoj vili živio deset godina, od 1942. do 1952., sa suprugom i šestero djece i u njoj napisao djela poput "Doktora Fausta", "Lotte u Weimaru", "Josipa i njegove braće" i "Ispovijesti varalice Felixa Krulla".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. siječanj 2025 19:01