ZABORAVITE SVE OSTALO

Tajna besprijekornog odvoda za tuširanje: Samo će ovaj proizvod odvod tuša ostaviti blistavim kao niti jedan prije

 KURGU128/GETTY IMAGES

Kada čistite svoju kupaonicu, lako je zaboraviti na odvod tuša. Možda čak mislite da je to područje koje slobodno možete zanemariti. Ali nečišćenje odvoda za tuširanje može dovesti do većih problema kasnije ... a može i korištenje pogrešnih metoda. Iako bi vaš prvi instinkt mogao biti da zgrabite jaka sredstva za čišćenje ili pozovete profesionalca da ukloni prljavštinu, postoje i druge mogućnosti.

Ako pogledate po svom domu, pronaći ćete nekoliko proizvoda koje već imate i koje možete koristiti za čišćenje unutar i oko odvoda tuša. Od cijeđenja soka od limuna i posipanja soli za osvježavanje odvoda do ispuštanja tableta Alka-Seltzera i ulijevanja octa u njih kako bi se nakupine uklonile, želite razumjeti zašto odabrati ove metode. Cilj je doći do korijena problema i riješiti ga, štedeći novac i vrijeme i pritom osigurati da vaš odvod tuša blista.

image
AYGUL BULTE/GETTY IMAGES

Limun i sol

Limuni imaju jak citrusni miris i veliku količinu limunske kiseline, koja pomaže u razgradnji naslage sapuna i prljavštine koja može začepiti odvod tuša i ostavlja ugodnu, čistu aromu. Studija iz 2015. objavljena u Food Science & Nutrition pokazala je da limunov sok također ima moćna antimikrobna svojstva. U međuvremenu, sol djeluje poput nježnog abraziva za ribanje odvoda tuša, a također ima i antimikrobna svojstva.

Kako koristiti limun i sol da bi vaš odvod tuša bio blistavo čist? Prerežite limun na pola i pospite obilan sloj soli preko odvoda. Koristite limun kao sredstvo za ribanje na i oko odvoda tuša. Kada završite, isperite područje toplom vodom, ispirite ostatke limuna i soli u odvod tuša (ne želite da ostaci limunova soka oštete završni sloj!). Voda će također isprati sve ostatke.

image
TATJANA MEININGER/GETTY IMAGES

Epsom sol i vruća voda otapaju prljavštinu

Jedan od pametnih načina korištenja Epsom soli za osvježenje kupaonice jest otapanje prljavštine u i oko odvoda tuša. Kao i druge soli, njezina granularna tekstura pomaže u razgradnji nakupina. Osim toga, kemijski sastav sulfata i magnezija daje soli snažna svojstva čišćenja, omogućujući da reagira s prljavštinom. A kombiniranje s toplom vodom ubrzava proces čišćenja, čineći sol još učinkovitijim.

Da biste upotrijebili Epsom sol kako bi vaš odvod za tuširanje zablistao, ulijte vruću vodu i dodajte dvije žličice Epsom soli. Dodajte još jednu rundu vruće vode i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Na kraju isperite odvod vodom. To je to; gotovi ste! Nema potrebe za ribanjem jer Epsom sol sama uklanja prljavštinu dok voda gura sve kroz vaš odvod, eliminirajući tako neugodne mirise i održavajući protok.

image
STEVED_NP3/GETTY IMAGES

Alka-Seltzer tablete i ocat zajedno razgrađuju nakupine

Među mnogim Alka-Seltzer trikovima za čišćenje koje možete isprobati u kući je korištenje u odvodu. Da, ove se tablete često uzimaju za ublažavanje žgaravice ili probavnih smetnji jer njihove komponente reagiraju s vodom stvarajući plin ugljični dioksid, ali zamjenom vode octom stvara se kombinacija koja će razbiti nakupine i ostatke tako da ih možete isprati kvalitetno. Osim toga, ocat ima jaka antibakterijska svojstva.

Za ovu metodu, ispustite nekoliko Alka-Seltzer tableta u odvod. Zatim ulijte šalicu bijelog octa nakon njih kako biste pokrenuli reakciju. Pričekajte pet do deset minuta da kombinacija razgradi ostatke i organizme koji uzrokuju neugodne mirise. Na kraju, ulijte kipuću vodu u odvod kako biste isprali sve ostatke octa, Alka-Seltzera i prljavštine iz vaših cijevi. Ponovite postupak ako voda sporo prolazi.

image
GPOINTSTUDIO/GETTY IMAGES

Eterična ulja dezodoriraju i dezinficiraju odvod

Eterična ulja su koncentrirane tekućine koje dolaze iz biljaka. S obzirom na njihov jak miris, ne čudi da postoji trik s eteričnim uljima koji će vašu kupaonicu održavati svježim, ali neka – uključujući cedar, eukaliptus, lavandu, limun, limunsku travu, naranču, paprenu metvicu i čajevac – mogu čak dezinficirati i dezodorirati vaš odvod za tuširanje zbog svojih prirodnih antimikrobnih svojstava. Ubijaju bakterije koje uzrokuju neugodne mirise, a za sobom ostavljaju svježu, dugotrajnu aromu.

Kako bi vaš odvod tuša zablistao s pomoću eteričnih ulja, istisnite 5-10 kapi željenog mirisa u odvod. Dodajte 1⁄4 šalice sode bikarbone s pomoću lijevka, a zatim 1⁄4 šalice bijelog octa. Kao što vjerojatno znate iz svojih znanstvenih eksperimenata u osnovnoj školi, oni će prštiti dok se spajaju. Ostavite smjesu otprilike 15 minuta prije ispiranja odvoda tuša vrućom vodom. Ponovite ovaj postupak svaki tjedan ili po potrebi kako bi vaš tuš zadržao svjež miris.

image
VICHESLAV/GETTY IMAGES

Izbjeljivač ubija plijesan

Plijesan može biti stalni problem u vašem tušu jer je okruženje toplo i vlažno. Srećom, prskanje izbjeljivača na ta mjesta ubija spore plijesni i sprječava njihov ponovni rast na neporoznim površinama, osiguravajući da odvod vašeg tuša ostane saniranim.

Nekoliko riječi opreza pri korištenju izbjeljivača: Budući da izbjeljivač ima jake pare koje mogu uzrokovati respiratorne probleme ako se udahne, provjerite je li vaša kupaonica dobro prozračena prije nego počnete. Također je dobra ideja da nosite rukavice i masku kako biste se zaštitili od prskanja.

Razrijedite izbjeljivač miješanjem 1 čajne žličice na svaku šalicu vode u bočici s raspršivačem. Raspršite otopinu izbjeljivača na plijesan i ostavite 10 do 15 minuta. Uzmite četku i izribajte sve mrlje koje vidite prije ispiranja čistom vodom. Ostavite područje oko odvoda da se temeljito osuši.

image
PKANCHANA/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Vodikov peroksid uklanja plijesan i dezodorira

Posljednje sredstvo za čišćenje koje možete koristiti za odvode za tuširanje je vodikov peroksid. Kao antiseptik i oksidans, vodikov peroksid dolazi do korijena problema rješavajući se plijesni i uklanjajući neugodne mirise, a istovremeno se može sigurno koristiti na širokom rasponu površina bez nanošenja štete.

Ulijte 3 % otopinu vodikovog peroksida u bočicu s raspršivačem kako biste je lakše ciljano nanijeli. Poprskajte ga izravno na pljesnivo mjesto i potpuno ga prekrijte. Pričekajte da vodikov peroksid prestane pištati (oko 10 minuta), a zatim izribajte područje četkom s mekim vlaknima, krpom ili mokrom spužvom kako biste uklonili sve ostatke. Isperite toplom vodom i temeljito osušite čistom krpom. Sušenjem nakon toga (uključujući i nakon svakog tuširanja kada je to moguće), smanjujete mogućnost stvaranja plijesni.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 21:34