Recikliranje i prenamjena u domu nije stvar isključivo uštede ili održivog (zelenog) života, nego i principa. Ako ste nešto platili, zašto to ne biste maksimalno iskoristili? Uzmimo za primjer tvrde sapune, čiji se ostaci tjednima (ako ne i dulje) vrte po posudicama u kupaonici, a zatim najčešće - nakon što odjurimo u trgovinu po novi sapun - završe u otpadu jer nam nisu praktični i često iskliznu iz ruke. Međutim, postoji niz načina kako iskoristiti te ostatke sapuna: kao zamjenu gela za tuširanje, za uklanjanje mrlja s odjeće, kao deterdžent za čišćenje po kući... Što je najbolje, manje su štetni za okoliš od nekih drugih proizvoda koji nerijetko dolaze u plastičnim ambalažama.
Ideja 1: Vrećica za sapun
Sitni ostaci sapuna mogu se skupljati u vrećici za sapun, koja se može koristiti kao dodatak za pranje, piling i tuširanje u čvrstom formatu. Periva vrećica može se kupiti u trgovini, a može se i izraditi kod kuće od pamuka, sisala, najlona, vune... Ostaci sapuna u vrećici bolje će se zapjeniti u dodiru s vodom, a laganim kružnim pokretima može se čistiti koža.
Ideja 2: Borba protiv neugodnih mirisa
Smrde vam cipele? Iz torbe za teretanu se šire čudni mirisi? U ormaru s posteljinom je ustajao zrak? Rješenje za sve tri situacije krije se u komadiću sapuna. Naime, ostatak sapuna stavite na komad tkanine ili napravite malu vrećicu od kuhinjskog ubrusa te položite u cipelu, torbu, ormar... Bitno je samo da sapun bude suh. Za veću učinkovitost možete koristiti i nekoliko komadića sapuna. Za par dana osjetit ćete razliku.
Ideja 3: Tekući sapun
Ukoliko ste skupili pozamašnu količinu sitnih ostataka sapuna, pretvorite ih u tekući sapun za svoj dozator. Lakše je nego što mislite.
@goingzerowaste_ Full recipe in bio! #ad #soapbar #ecofriendly #diyproject #zerowasteswaps ♬ Upside Down (feat. Charlie Puth) - JVKE
Ostatke sapuna naribajte na kuhinjskom ribežu i stavite u lonac na štednjak, umiješajte glicerin i vodu te lagano zagrijavajte smjesu. Pazite da ne prokuha. Kad se sapun otopi, ostavote ga da se ohladi preko noći. Smjesu nemojte stavljati u hladnjak, samo je ostavite na sobnoj temperaturi. Sljedeći dan izradite smjesu štapnim mikserom. Ako je tekući sapun previše krut, pažljivo dodajte malo vode i ponovno sve sjedinite mikserom.
Ideja 4: Sapun od ostataka sapuna
Od velike količine ostataka možete izraditi i novi tvrdi sapun. U većem loncu na štednjaku zagrijte vodu te na pari, u manjoj posudi, otopite ostatke sapuna uz povremeno miješanje. Tekuću smjesu ulijte u jedan ili više kalupa, ostavite da se malo ohlade i stavite u hladnjak preko noći, poželjno je i par dana. Novi sapun pažljivo izvadite iz kalupa te ga omotajte u tkaninu da odstoji prije nego ga počnete koristiti.
Ideja 5: Čvrsti šećerni piling
Odlična DIY i zero-waste ideja: izrada čvrstog, šećernog pilinga!
Ostatke sapuna naribajte na sitne komadiće i isipajte u lonac, dodajte ulje i zagrijte smjesu na štednjaku. Nakon što se komadići sapuna otope, ostavite smjesu da se kratko ohladi, zatim dodajte šećer. Sve to dobro promiješajte i ulijte u kalupe. Pustite šećerni piling da odstoji preko noći u hladnjaku. Vaš wellness trenutak je spreman.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....