SAVJET MAJSTORA

Riješite se plijesni u kupaonici: kad se čini da ni izbjeljivač više ne pomaže, ova tekućina će spasiti stvar

 SHUTTERSTOCK

Plijesan u prostoru za tuširanje nije samo estetski problem već i potencijalna opasnost za zdravlje. Vlažni uvjeti, prisutnost sapunice i nedostatak adekvatne ventilacije stvaraju idealno okruženje za razvoj plijesni.

Ako je ne uklonite na vrijeme, plijesan će širiti neugodan miris, može iritirati dišni sustav, osobito kod osoba s respiratornim problemima, a vrlo je vjerojatno i da će uništiti površinu na kojoj izrasta.

Čišćenje kupaonice posebno je zahtjevno upravo zbog moguće pojave plijesni. Kupaonica je idealna prostorija za rast plijesni jer je vlažna, topla, često i slabo prozračena prostorija. Stoga vam svaki saveznik u borbi protiv plijesni dobro dođe.

Jedan od takvih je i vodikov peroksid (koristite slabiju, 3-postotnu inačicu).

Riječ je o prirodnom sredstvu za dezinfekciju i izbjeljivanje koje učinkovito uklanja plijesan i bakterije. Njegova oksidacijska svojstva razgrađuju spore plijesni, uništavajući ih bez potrebe za agresivnim kemikalijama. Ovaj pripravak je ekološki prihvatljiv, pristupačan i siguran za korištenje u kućanstvu, pod uvjetom da se pravilno koristi.

image

Nakon što ostavite vodikov peroksid da djeluje desetak minuta, četkom ili spužvom dobro istrljajte ostatke plijesni

SHUTTERSTOCK

Prije nego što započnete proces čišćenja i uklanjanja plijesni, potrebno je osigurati sve što trebate za taj posao: 3-postotni vodikov peroksid (dostupan u ljekarnama i trgovinama), bočicu s raspršivačem ili pamučne vatice, gumene rukavice, četkicu za čišćenje ili spužvicu te krpu ili papirnate ručnike za sušenje.

Prije nego počnete s čišćenjem, bilo bi dobro da otvorite prozor u kupaonici ili na neki drugi način osigurate provjetravanje kupaonice. Obavezno nosite gumene rukavice, a preporučuje se i korištenje zaštitnih naočala.

Dobro pregledajte prostor za tuširanje i identificirajte područja na kojima je prisutna plijesan. Uobičajena mjesta uključuju fuge između pločica, silikonske spojeve, rubove tuš kabine i tuš zavjese.

Ulijte 3-postotni vodikov peroksid u raspršivač. Ako nemate raspršivač, možete natopiti pamučne vatice ili krpu vodikovim peroksidom kako biste ručno nanijeli otopinu. Poprskajte vodikov peroksid izravno na područja zahvaćena plijesni ili ih pažljivo obložite natopljenim vaticama. Pobrinite se da je površina temeljito prekrivena otopinom.

Otopinu treba ostaviti da djeluje najmanje 10 minuta. Tijekom tog vremena vodikov peroksid će oksidirati i razgraditi plijesan. Kod tvrdokornih naslaga plijesni, produžite vrijeme djelovanja na 15 do 20 minuta.

Nakon što otopina odstoji, uzmite četkicu za čišćenje ili spužvicu i temeljito očistite površinu. Vodikov peroksid ne samo da će ukloniti plijesan već će i izbjeliti mrlje koje su ostale iza nje. Isperite tretirana područja toplom vodom kako biste uklonili ostatke plijesni i vodikovog peroksida. Nakon ispiranja, obrišite površine suhom krpom ili papirnatim ručnicima kako biste uklonili vlagu i spriječili povratak plijesni.

Nakon što ste uklonili plijesan, redovito čistite i sušite prostor za tuširanje kako biste spriječili njezin povratak. Pobrinite se da prostor za tuširanje ima dobru ventilaciju, a nakon tuširanja ostavite vrata ili prozor otvorenim kako bi se smanjila vlažnost.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 20:00